Skocz do zawartości

GMClan.org


Uzjel

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie chciałbym podziękować użytkownikowi nowy_user, który napisał wspaniałe dwa shouty, które dotknęły serca gnyska, który opisał to na FB, co zobaczył Tymon i (chyba) przekazał Ranmusowi. (mniej-więcej)

 

Aktualna odsłona GMClanu powstała 13 lat temu w 2004 roku. W tym czasie w kinach grali między innymi Harrego Pottera i Więźnia z Azkabanu, Troję i Efekt Motyla. Na konsole niedługo miało trafić najnowsze GTA: San Andreas, a niedługo miała być premiera NFS: Underground 2. Gracze PCtowi zastanawiali się czy pójdzie im pierwszy FarCry i płakali z powodu przeniesienia premiery Half-Life 2, która działała na nowej platformie o nazwie Steam. W internecie nie było jeszcze YouTuba, a najnowszą wersją GameMakera była wersja 5.3 wydana przez Marka Overmarsa

 

Kwitły internetowe grupy dyskusyjne i portale poświęcone niszowym programom. Na forum GMclanu w 2005 roku użytkownicy napisali 8 887 postów, w 2008 roku aż 87 934 postów, a 2016 roku już tylko 6 010 postów.

 

Jest 2017, era YouTuba, Facebooka i innych wynalazków. Dzieciaki zamiast uczyć się tworzenia gier grają w CSa/LOLa lub oglądają Streamerów/Youtuberów. Forum dyskusyjne to dla nich archaiczna ciekawostka.

 

GMClan w obecnej formie nie ma prawa bytu, co widać po użytkownikach.

 

Nastała chwila w której możemy to zmienić. Ranmus (w końcu) przyznał, że nie da rady rozwijać portalu, i z braku czasu i z braku pomysłu na niego. Zaproponował przekazanie mi GMClanu.

 

Kiedyś rozmawialiśmy o jego wizji jaką miał na nowy GMClan, gnysek również miał ciekawe pomyły i kilka gotowych rozwiązań, ale według mnie tamte pomysły nie sprawdziły by się teraz.

 

Moja wizja jest zgoła inna od nich, chciałbym Wam ją zaprezentować i zobaczyć czy ma to w ogóle sens, a może Wy będziecie mieli ciekawsze i warte zrealizowania pomysły?

 

Mój pomysł jest następujący

 

  • Zrezygnowanie z obecnej wersji portalu. Obecny wygląd jest już mocno przeterminowany, technologie użyte również. Należałoby stworzyć nową wersję, dostosowaną do aktualnych standardów. Nowy GMClan bardziej bym widział w formie blogowo/magazynowej a nie Bazie wiedzy. http://preview.themeforest.net/item/admani...1835.1501878981
  • Głównymi materiałami byłyby materiały typu video. YouTube to najlepszy sposób na pozwolenie ?odkryć się? nowym użytkownikom.
  • Nowa wersja forum, stare forum pozostawić w trybie Read-Only
  • Opcjonalna rejestracja, aby pisać komentarze i posty na forum. Zniesienie bariery wejścia w postaci rejestracji mogłoby zwiększyć liczbę aktywnych użytkowników. Jedynym warunkiem do napisania posta byłoby pozostawienie np. maila.
  • Zniknęły by takie rzeczy jak: Uploader, Dokumentacja i wszystkie działy nie związane z GameMakerem na portalu (chociaż jak ktoś by chciał takie materiały tworzyć to nie widzę żadnego problemu. Unity/Godot/Unreal/Construct ? mile widziane)
  • Z technicznego punktu widzenie nie widzę sensu pisania portalu od podstaw. Sam pracuję w IT i wiem, że takie projekty wymagają bardzo dużo zaangażowania. Odpowiednio dopasowany np. WordPress byłby w stanie pokryć większość naszych potrzeb na portal. (Np. Shoutbox), a część dopisać samodzielnie (np. Liga24) należałoby jednak rozeznać się w dostępnych narzędziach. Nie chcę budować drugiego Warsztat.gd, gdzie użytkownicy mogliby wstawiać swoje gry. Odpowiedni formularz na stronie i moderacja załatwiłaby ten problem, a nowe ciekawe produkcje z forum mogą być eksponowane na stronie głównej
  • Od kilku lat prowadzę zajęcia głównie dla dzieciaków (Łącznie ponad 2000 uczestników) i uczę ich GameMakera, w tym roku od września ruszam z największą dotychczas inicjatywą w szkołach podstawowych (stąd niedługo większa aktywność na YT), dzieciaki są bardzo zdolne i ciekawe GameMakera 2, ale nie mają jak i nie mają gdzie szukać informacji, nie mam ich też gdzie przekierować po zakończeniu warsztatów bo na GMClan trochę wstyd. Stąd najprostszą metodą byłby YT. Miejsce na ?Materiały? dla nich również powinno znaleźć się na GMClanie.
  • Zmienić nazwę na GameMaker Polska, nazwa GMClan kojarzy się ludziom z jakimś klanem z CS:GO. Wiem, że sporo osób darzy nazwę GMClan sentymentem, ale pomogłoby to w pewnym stopniu pozbierać użytkowników i ułatwić odnalezienie nas.
  • Shoutbox musi zostać ??

(To tylko część rzeczy)

 

Żaden z powyższych punktów nie jest ?Ostateczny?, chciałbym z wami podyskutować o takim pomyślę i wysłuchać waszych pomysłów.

 

Jeżeli nasze wizje się nie pokryją bo widzicie to zupełnie inaczej to może ktoś inny będzie na tyle zdeterminowany, żeby ciągnąć dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Nienawidzę tutoriali na youtube. Wolę jednak poczytać. Dokumentacja PL jak najbardziej powinna być, nawet jeśli nie dokładnie jak w wersji ANG, ale chociaż podstawowe funkcje wypisane i co one robią.

 

W ogóle to jeśli Ranma chce oddać wszystko (do tej pory takiej opcji nie proponował), to moja firma byłaby też chętna przejąć stronę :) Mam kod źródłowy (99,9% tego co na serwerze) na dysku do dziś, więc bym do portfolio dołączył jedną stronę. Opuściłem GMCLAN ze względu na brak czasu + brak szans rozwoju, ale jeśli jest opcja przejęcia... :) zawsze parę dodatkowych groszy z adsense by było, to i rozwijać bym miał ochotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja, może gupia, może mondra, nie wiem:

  • Forum w obecnej formie leci w odstawkę jako tryb archiwalny na rzecz czegoś prostszego. Proponowałbym coś w rodzaju stackoverflow, albo reddit z naciskiem na to drugie. Chodzi tu też o system nagród, co by ciekawsze tematy i posty można było plusować/minusować oraz ważne wydarzenia przypinać. Przykład: https://www.reddit.com/r/gamemaker/
  • Formuła bloga wydaje mi się średnio nadawać, bo wymaga dużego zaangażowania redaktorów, modków i adminów do pisania świeżych artykułów (w blogach mamy czasoznaczniki, który sugerują aktywność). Zamiast tego, proponowałbym mechanizm wiki, w którym właśnie znalazłaby się FAQ, dokumentacja i artykuliki pisane zgodnie z obecnymi trendami technologicznymi. Z samym WordPressem problempolega na tym, że jeżeli ktoś zapomniałby przez 3 lata zaktualizować go, to boty spamujące byłyby wtedy naszą najmniejszą troską ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Uploader też leci w tryb read-only. Żal by było tego wszystkiego kasować ?
  • Shoutbox musi zostać dla luźniejszych pogaduszek, można też założyć jakiś kanał Discord.
  • Zmiana nazwy na GameMaker Polska wydaje mi się być dobra, tylko Ranmus zapomniał chyba przedłużyć domeny gamemaker.pl.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie widzę gmclanu w postaci innej niż onecna. To go zabije. Filmy na yt gmclanowe też są obecnie jak dla mnie średnim pomysłem ale mogą kogoś przyciągnąć. Spoko sprawą myślę że byłaby dodatkowa grupa facebookowa zrzeszająca twórców gierek indie i byłaby ona pod patronem gmclanu. Uploader to skarbnica i jego nie ruszać choć przydałoby się jego ponowne uaktywnienie. Nie ma co lecieć na ilość userow tylko na jakość więc jakoś nie widzę desperackiego poszukiwania młodych i ambitnych. Wiadomo że spoko jest uczyć nowe pokolenie ale gmclan się do tego nie nadaje. To społeczność ksztaltowana przez kilkanaście lat i mało który młody się w tym polapie. Kolejna sprawa to game maker. Powiedzmy sobie szczerze, samego game makera używa mało osób a gmclanowicze tworzą świetne projekty na innych silnikach, ale pomocy szukają na odpowiednich do tego stronach bo gmclan od zawsze byl tworzony z myślą o gmie. Layout obecny jest prosty i przyjemny i nie wieje nowoczesnym zjebanym internetem, a sama zmiana layoutu i konieczność poznawania go sprawia że mam coraz mniejszą ochotę tu przebywać. Najwyżej można go lekko podrasowac. Ja osobiście dodalbym gmczat i wyświetlanie ilości użytkowników na nim siedzących. Wtedy shoutbox może niebyłby tak zasmiecony. Dodalbym captche do rejestracji bo może to by pomogło zwalczyć boty. Wyrzucilbym też ankiety bo po nich widać jak forum jest martwe. W sumie ciężko już o rozbudowę tego forum w jakiś logiczny sposób bez tracenia na jakości społeczności. Ja osobiście tak odważnych zmian bym nie wprowadzał bo zniszczy to cały gmclan. Jak dla mnie jedynym wyjściem jest stworzenie nowego portalu przeznaczonego grom Indie i ich tworzeniu, ale to są kolejne koszta i konieczność budowania portalu od początku. Mi osobiście gmclan w obecnej formie się bardzo podoba i fakt że jest tu niewiele niekoniecznych zmian sprawia że mam ochotę tu przebywać. Może narzekalbym na bardzo małą aktywność userow, ale jak pojawi się ciekawa dyskusja to forum ma jakieś większe podrygi.

E: dodałbym jeszcze przy dodawaniu postów ikonkę pozwalajaca wklejanie bezpośrednio filmiku z yt zamiast ręcznie obrabiac link i pisać formulke

E2:

https://zapodaj.net/861250bca6b81.png.html Na szybko coś posklejałem i pokazuję co ewentualnie można zmienić i jakby to mniej więcej wyglądało ( jak dla mnie te zmiany nie są jakieś mega konieczne bo aktualnie i tak mi się z forum komfortowo korzysta ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym przede wszystkim odszedł of formuły że jest to forum tylko o gamemakerze w stronę ogólnego game developingu z lekkim ukłonem w stronę game makera jako czegoś co było historycznym powodem powstania tego forum.

Obecnie jest tyle silników że robienie forum do jednego trochę mija się z celem.

 

Do tego jakiś fajny sposób publikacji tak by ludzie mogli się udzielać ze swoimi zasobami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super informacja,czuję że będzie to bardzo dobra zmiana

 

 

btw nie ogarniam fenomenu Reddit- czytalem tam setki tematów w różnych działach i jak dla mnie jest to d-r-a-m-a-t-y-c-z-n-i-e nieprzejrzysta i nieczytelna forma,mi się kojarzy właśnie z pierwszymi nieudolnie tworzonymi forami a nie postępem, już to co teraz mamy jest lata świetlne przyjaźniejsze w użytkowaniu- ale wiadomo to tylko opinia jednostki,większoći się chyba jednak podoba;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Ogólnie chwilę z Uzjelem rozmawiałem i zaproponowałem, że filmy na youtube można by robić inaczej, tzn.:

 

- wrzucamy film na youtubowy kanał, dla tych co lubią filmiki i szukają na youtube

- w opisie filmu jest link do artykułu i pobrania przykładu

- w artykule jest osadzony film oraz gotowy listing programu, żeby sobie można było łatwo skopiować kod a nie przepisywać (albo tylko potrzebny fragment z całości, bo np. tylko jedna rzecz nam potrzebna)

- w artykule jest link do pobrania przykładu

 

Co wy na takie coś? W ten sposób youtube odsyła do strony i zadawania dalszych pytań na forum, oraz w przeciwieństwie to większości tutoriali pozwala sobie obejrzeć gotowy kod :)

 

 

 

Co do formuły reddita czy stackoverflow... wiecie, wprowadzenie takich rzeczy trochę trwa, a prawda jest taka, że jak serwis ma dalej żyć, to potrzebuje szybkich zmian, a nie, że obiecamy nowe forum i wordpressa i potem dwa lata będzie to wdrażane, bo przepisywanie treści trwa, a to jakiś moduł trzeba, a to coś tam innego :) Właśnie tak przecież stanął obecny rozwój.

Co do uploadera - to też trzeba by go przeczyścić co proponował Ranma i może zintegrować z jakimś innym systemem (pliki swoje ważą, miejsce na dysku i transfer za darmo i z gumy zazwyczaj nie są), żeby tak naprawdę pliki trafiały gdzie indziej... z drugiej strony to znów czasochłonne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram Danielusa chociaż dotychczasowe próby poszerzenia tematyki forum były nieudolne. Kanał na YT fajna sprawa dla tych co wolą filmiki i mogą sporo osób do nas przyciągnąć, zwłaszcza, że ostatni film, który robił Uzjel jest zrobiony na tyle dobrze, że można go oglądać bez irytowania się. Zawsze można tam reklamować gry userów i ogólnie promować też forum. Jak już mówiłem do końca będę bronił formy forum i tego żeby wygląd się nie zmienił znacząco. Reddit jest mega nieprzejrzysty ale taka formuła tam się sprawdza bo posty i tematy lecą jak woda z kranu. Nazwa forum musi przetrwać bo została wypracowana latami. Jeśli chodzi o YouTubową stronę to jestem chętny do pomocy w jakikolwiek sposób.

E: Uploader gmclanowy jest genialny w swojej prostocie ale fakt, że jest tam dużo śmieci. Kiedyś nawet na yt widziałem poradnik jak typ pokazywał jak cośtam piracić i właśnie te pliki miał w gmclanowym uploaderze xD

No i z ciekawości sprawdziłem i zdziwiłem się, że każdy user ma aż 100MB w uploaderze. Patrząc na skalę ilu użytkowników tutaj jest zarejestrowanych to zaplecze musi być całkiem spore. A jeśli chodzi o poszerzanie tematyki forum to raczej brnąłbym w Unity bo w ostatnich latach to ono jest najlepszą alternatywą dla GMa. Ale przedewszystkim przed promowaniem forum musicie się zająć likwidacją botów bo to one zaniżają poziom forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Unity i GM to jednak ostra konkurencja, ja bym jednak za Constructem i Godotem był :) Nie ukrywajmy, że jakby dobre tutoriale zrobić, to Unity się okaże lepsze od GM pod wieloma względami (łątwiejsze do zrobienia modele 3D w grze 2D, w sumie to nawet modele 2D bez Spine).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

-Strona powinna mieć spolszczoną dokumentację. Osobiście jestem komunikatywny w języku angielskim i mógłbym z tym pomóc.

-Shoutbox wolałbym aby został zniesiony dla innego serwisu: Discorda. Obecnie Discord jest hitem i bardzo łatwo zrzesza ludzi.

-Obawiam się konsekwencji stylu blogowego, ale nie mam lepszej alternatywy obecnie.

-Przydałoby się zachować przestrzeń do dyskusji, nawet jeśli mini, to nadal forum lub pseudo forum do zadawania pytań i odpowiadania na nie. Normalnie Discord by się nadał do MAŁYCH problemów, ale jak ktoś wyskakuje z 400-linijkowym kodem MP który się magicznie buguje to już trzeba dedykowany temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po cholere chcecie zamieniać shoutbox na jakieś gówno? Ja bym zostawił shoutboxa takiego jaki jest i ewentualnie dodał możliwość dołączenia do gmczatu. I po uj jakiś construct albo godot? O tym nikt nigdy nie słyszał i nie usłyszy bo to szajs jakich mało. Ja bym brnął w GMa i Unity bo to one mają największy potencjał spośród tego całego szajsu. Tym bardziej, że nie macie żadnego udziału w GMie więc wspieranie "konkurencji" nie przynosi wam strat :P. W sumie trochę się nie dziwie Ranmusowi, że trzymał forum w hibernacji bo jak widzę te pomysły to aż we mnie się gotuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem absolutnym przeciwnikiem formuły reddita. To jest tak nieczytelne że mam chęć się pociąć jak przychodzi mi konieczność używania tego portalu. W dodatku na starcie ma to opinię wylęgarni gimbusów i raczej nie kojarzy się z czymś poważnym.

 

Stackoverflow jest już lepszy ale nadal nie jestem za tego typu rozwiązaniem. Taka formuła nadaje się do drobnych problemów tylko i wyłącznie, nie zrzesza zbytnio ze sobą użytkowników bo ciężko prowadzić w ten sposób jakiekolwiek duże dyskusje. A na GMclanie pojawiały się dosyć często nawet jakieś filozoficzne tematy albo po prostu jakieś zaawansowane rozważania nad czymś.

 

Co zaś do wyglądu głównej strony, to co proponujesz Uzjel mi się podoba, chyba ta formuła jest zastosowana na stronie Yoyogames i jak widać daje to radę.

Shoutbox powinien zostać ale czy w obecnej formie? Osobiście nie mam mu nic do zarzucenia ale discorda też nie neguję z tym że to już zależność od innego serwisu i oczywiście powoduje to problem trudnej dostępności bo niektórzy mogą nie chcieć się tam rejestrować.

 

Uploader powinien zostać przynajmniej w wersji Read-Only bo szkoda tracić jego dziedzictwo.

Proponowałbym dodać jeszcze jakaś dedykowaną podstronę która będzie alternatywą dla tematów, nad czym obecnie pracujesz i galerii. Na myśl przychodzi mi format taki jaki jest na itch.io

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Discordzie jest wiele serwerów o programowaniu, i świetnie sobie radzą. Można tam wstawiać kod z syntax highlighting, zrzuty ekranu, nawet przesyłać pliki. Byłby dobrą alternatywą shoutboxa. Ale

to już zależność od innego serwisu i oczywiście powoduje to problem trudnej dostępności bo niektórzy mogą nie chcieć się tam rejestrować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Generalnie większość chce pozostawienia forum i shoutboxa jak są. Tak jak mówiłem, ja bym tez myślał o dalszym rozwoju obecnej wersji - mając kod źródłowy na własnym serwerze możemy to bez problemu robić :) Myślę, że raptem 3-4 dni by zabrało żeby GMCLAN hulał (bez forum) na "SEO linkach" czyli np. gmclan.org/humble-rebundle zamiast https://gmclan.org/index.php?nius=545 czy gmclan.org/liga24 zamiast https://gmclan.org/index.php?liga24 itd.

Potem dorobić meta-content prawidłowo, og:grapha dodać i by się ładnie googlowało i udostępniało na facebooku z opisem i podglądem :) No i uzupełniać artykuły nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nawet sobie nie żartuj. Z Shoutboxa niemalże codziennie ktoś korzysta i często tam przebiegają fajne dyskusje, co dodaje charakteru forum. Róbcie sobie discordy ale shoutbox to akurat bardzo ważny element gmclanu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

a jak ktos nie korzysta to musi zakladac jakies konta, cuda na kiju, i tak kazdy juz ma milion kont na roznych gownostronkach, nie wymuszajmy discorda skoro moze byc shoutbox jaki jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwie Wam sie, discord ######scie sie sprawuje i przyciaga uzytkownikow. Jak pod takim tutorialem albo nawet w trakcie tutorialu powiesz / wpiszesz ze jest discord na ktorym mozna pogadac lub zapytac o cos to ma wieksze wziecie niz fora i strony teraz.

 

Edit: Skoro juz macie kontrole nad strona blagam niech ktos wylaczy filtrowanie slowa za jebiscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety jestem fanem Slacka i Discord mnie odrzuca. Ale jestem za pozostawieniem SB w aktualnej formie.

 

Przejście z forum na blog o Game Makerze na pewno poprawi renomę ale zabije community.

 

Zawsze byłem przeciwnikiem tłumaczenia dokumentacji, bo i tak bez języka angielskiego nic się nie zrobi. Teraz trochę zmieniam zdanie. Tylko jeżeli YYG zamierza później tłumaczyć dokumentację i IDE to warto by się z nimi skontaktować i robić to tak by było to dla nich przystosowane.

 

No i porzuciłbym nazwę GMClan w końcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zrozumcie, że taki discord czy inny badziew jest w tym momencie bezcelowy. O czymś takim można ewentualnie pomyśleć jak będzie chociaż z 50 aktywnych userów ale i tak nie rezygnować z shoutboxa, który przez lata się sprawdzał. Z nazwy gmclan nigdy bym nie zrezygnował bo to element rozpoznawczy tego forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nazwy gmclan nigdy bym nie zrezygnował bo to element rozpoznawczy tego forum.

 

Niestety.

To jest ten moment w którym trzeba zadać sobie pytanie czy dalej pozostajemy circlejerk czy otwieramy się na innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale poza circlejerkiem nic więcej z tego forum nie będzie. Trzeba by zrobić drugi serwis pod patronatem GMclanu, bo to chyba jedyna nadzieja, a kończąc z gmclanem kończysz z jego dawną społecznością i są trzy opcje:

1) Nowa społeczność będzie większa i znacznie aktywniejsza, 2) Nic się nie zmieni, 3) Nowa społeczność troszkę się zmniejszy albo całkowicie upadnie (imo najbardziej prawdopodobna). Teraz ciężko się wybić bo jest znacznie duża konkurencja i większość stron i for internetowych upada na rzecz facebooka i grupek facebookowych, co mi się nie do końca podoba. Trzeba też przemyśleć profil forum i przewidzieć target. Wcześniej GMClan był zlepkiem przeróznych osobowości, które łączyła jedna pasja. Wszystko to było w miarę kontrolowane przez rygorystyczną administracje. Później zaczął być lekki chaos, który starał się ogarnąć YXE wprowadzając tymczasowy rygor ( z niewielkim skutkiem ), a teraz na forum zostali najwytrwalsi, którzy mówią i robią to co myślą i nie są ograniczani przez nikogo ( w większości przypadków :PP ), a takie postępowanie nie każdemu odpowiada. Uzjel coś wspominał, że prowadzi kursy z GMa dla dzieciaków i że mogą trafić na GMclan, a to jest już jakaś w sumie odpowiedzialność. Każdy wie jak w internecie kiedyś było i jak najmłodsi zagnieżdżali się w różnych dziwnych zakamarkach internetu. Teraz to wygląda troszkę inaczej, ale mimo wszystko nie wyobrażam sobie tego forum jako stronę gdzie każdy dla siebie jest miły i pomocny ( I BRON BOŻE NIE PRZEKLINA ). GMclan obecnie zrzesza specyficznych ludzi i dobrze o tym wiemy, i ciężko jest kształtować coś nowego na starych śmieciach. Ja jestem ZA prowadzeniem działaności YouTubowej tak jak robią to inne serwisy pokazując jakieś ciekawostki ze świata GMa i gier Indie przy okazji reklamując nasz portal. To przyciągnie zainteresowanych i będzie się kręcić. Jeśli filmy będą tworzone w fajny i miły dla widza sposób to przyciągnie to trochę osób i jak im się spodoba to zostaną na dłużej. Ale nie macie co liczyć na zainteresowanie GMem bo sporo początkujących twórców zaczyna przygodę od Unity, a poszerzenie tematyki forum o Unity byłoby dobrym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to tak ogólnie myślę, że nowa wersja nie wypali. Jakieś filmiki na yt, kto to będzie nagrywał. Może pierwszy miesiąc. Poza tym jakieś artykuły te sprawy, ktoś by musiał wkładać to wiele godzin ze swojego życia. Nie mniej jednak trzeba to zrobić.

Also, może to śmieszne ale jednak mam sentyment do tego, że założyłem tu konto w 2006 roku co widnieje na moim profilu, to samo tyczy się wysokiej rangi za posty itd. Czy zostanie to w jakiś sposób przeniesione na nowy serwis? Niekoniecznie oczywiście w tej samej formie, ale może jakaś specjalna odznaka weterana, nie wiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Myślę, że GMCLAN powinien postawić większy nacisk na edukację. Oczywiscie, tłumaczenie dokumentacji do GM nie ma sensu, bo częściej coś się zmienia/odpada niż zdążymy to przetłumaczyć, dlatego powinno to być bardziej w ramach kursów i saomuczków na różnych poziomach.

Ja bym po prostu zrobił z tego kursy online i tyle.

 

W angielskiej wersji teraz są 2-3 osoby co raz na tydzień napierdalają kurs wideo godzinny jak robić platformówkę/rpg itd.

 

U nas by się chociaż przydał wstęp po polsku, żeby zachęcić ludzi do szukania sobie dalej. Np. wytłumaczyć co to są zmienne, dlaczego są globalne/lokalne/tymczasowe, jaki jest ich zakres (self/other) w jakich sytuacjach (wykonywanie skryptu/with/kolizja), co to są "flagi" i jak w ten sposób sobie zapisywać czy w grze się coś stało albo nie stało, jak zliczać różne rzeczy, jak rysować view i gui, co to są lenghtdiry dla tych co nie rozumieją trygonometrii i niekoniecznie uważają to za potrzebne (a da się jedno bez drugiego rozumieć), co to jest interpolacja liniowa co też brzmi skomplikowanie a tak naprawdę oznacza po prostu procentowe przejście z wartości A do B i pozwala na różne animacje i płynne przejścia. Jak działa grawitacja, jak działa move_outside_solid co pozwala "wyjść" z blokowania, jak działa solid (że cofa na xprevious i yprevious gdy zachodzi kolizja z takim obiektem i że nadpisanie tych zmiennych pozwala chodzić przez ściany), jak robić gry platformowe, jak robić gry z widokiem z góry, jak robić gry z widokiem pokemon/zelda (birds view top down).

 

 

Co do discordów - to nie dotyczy strony. Może być kanał discordowy do czatowania sobie, bo wtedy namiętnie można walić większe ilości tekstu, a shoutbox jednak jest wersją mikroblogu niż czatu (nie piszesz tam licząc na odpowiedź za 30 sekund, to jest raczej hyde park). Pod shoutboxem powinien być wtedy napis Masz ochotę porozmawiać w czasie rzeczywistym? zapraszamy na discorda. Myślę, że obie formy powinny dzialać, bo nie każdy chce korzystać z discorda.

Powinniśmy też dodać logowanie facebookiem/googlem/twitterem, żeby wiecej ludzi zakładało konta.

 

 

Także ogólnie moja wizja: serwis z kursami o różnym poziomie trudności, oraz z gotowymi przykładami rozwiązań różnych gotowych problemów - taka skarbnica gotowych rozwiązań. Powinniśmy mieć przynajmniej kilka kursów w stylu "moja pierwsza gra" - tak jak kiedyś były tutoriale do GM5 z platformówką, grą 2,5 D, pacmanem, samolotami itd.

Forum do pytań, shoutbox do swobodnych rozmów, discord do czatowania wieczorami jak nie ma z kim isc na piwo. Albo, żeby pograć w starcrafta razem, bo teraz jest za free :D

 

Forum jest i było przaśne i też bym tego nie zabijał. Przejmowanie strony nie powinno być zabiciem jej, bo wtedy po prostu otwórzmy nową zamiast brać tę od Ranmy. To żaden problem, za 5 minut stoi. Były takie próby. Na GMCLAN jednak wchodzą jacyś ludzie, słabo bo słabo ale się googluje, także ja bym raczej rozwijał to co jest, niż umniejszał funkcjonalności - część rzeczy trzeba co prawda ostro zarchiwizować, ale wszystko zaorać - nie chciałbym.

 

Trzeba by jednak wszystkich zebrać i poprzerabiać przykłady które są na stronie aby działały z GMS2 / GMS 1.x (nie wiem czy jeszcze jest sens, skoro za rok go zabiją). Ot taka LIGA24 - przerób istniejący przykład :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nazwa GMclan nic nie mówi i zmiana nazwy jest wymagana. Jestem za pomysłem integracji logowania google+ i fb bo i tak każdy to posiada a to sporo ułatwi.

 

 

Trzeba by jednak wszystkich zebrać i poprzerabiać przykłady które są na stronie aby działały z GMS2 / GMS 1.x (nie wiem czy jeszcze jest sens, skoro za rok go zabiją). Ot taka LIGA24 - przerób istniejący przykład biggrin.gif

 

Spoko, tym bym mógł się zająć fajny pomysł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam ile lat już nowy GMClan powstaje i jestem na 99% pewny że jeszcze kilka lat będzie :D Nawet nie wyobrażam sobie tej strony w innej formie niż obecna :) Forma blogowa jest dla mnie totalnie z dupy i nijak tutaj nie pasuje. Bardziej bym ją widział w wersji warsztatu jeśli już koniecznie musicie zmieniać forme. Jak dla mnie to jedyne co należało by zrobić to lifting frontendu i napisanie CMSa. GMClan jest oryginalny i taki powinien pozostać :) To że strona umiera to nie jest wina samej strony tylko pokolenia które jest leniwe, Jak ktoś będzie miał chęci i motywację do robienia gier to znajdzie wszystko co mu jest potrzebne, nie ma w Google nie ma w ogóle :) Samej formy video też bym nie robił. Ewentualnie dwie wersje - tekst i film. Na filmie więcej pierdolenia niż konkretnej treści, a artykuły nawet te stare dobrze mi się czytało i trochę się z nich nauczyłem :) Polska dokumentacja mogłaby zostać ale programowanie bez ogarniania choć podstaw angielskiego żeby zrozumieć helpa to jak się bzykać z panienką i wkładać do połowy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...