Skocz do zawartości

Pytanie o prawa autorskie


Platyna

Rekomendowane odpowiedzi

NIe jestem pewien czy to odpowiedni dział na ten temat ale wydaje mi się że tu najlepiej pasuje :P

Mam pytanie dotyczące praw autorskich, bo troche się na tym nie znam :P

 

Konkretnie chodzi o muzykę do gry.

 

Czy mogę całkowicie legalnie wykorzstać jakieś utwory do gry freeware? Jeśli tak tam musze gdzieś umieszczać wzmiankę na temat autora?

A jeśli tylko kompozycja bedzie cudza wykonanie moje czyli naprzykład jak nagram się jak gram jakiś utwór na gitarze to mogę do spokojnie wykorzystać i czy jakaś wzmianka o autorze gdzieś musi być? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gówno prawda, w drugim przypadku nie musisz.

Gówno prawda, musisz.

Wtedy jesteś autorem utworu w swoim wykonaniu ale nadal jest to utwór skomponowany przez kogoś innego. Jeśli zamierzasz zagrać ten sam kawałek to nie można tu mówić o inspiracji. Możesz sobie grać co chcesz ale taki utwór możesz wtedy jedynie 'schować do szuflady'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gówno prawda, musisz.

Wtedy jesteś autorem utworu w swoim wykonaniu ale nadal jest to utwór skomponowany przez kogoś innego. Jeśli zamierzasz zagrać ten sam kawałek to nie można tu mówić o inspiracji. Możesz sobie grać co chcesz ale taki utwór możesz wtedy jedynie 'schować do szuflady'.

taki problem zmienć 2 nuty? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli gra w której wykorzystam czyjąś muzykę będzie darmowa a dodatki (typu map packi - paczki z mapami albo z broniami) będą płatne? Wtedy jest to legalne czy nie? Mogą się o coś przyczepić i podać do sądu lub narobić kłopotów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mi chodzi oto że zrobiłem grę: proste chcę ją jak najbardziej rozreklamować żeby wiele osób w nią grało. W tej grze jest muzyka bez pozwolenia autora na jej wykorzystanie. Sama gra jest DARMOWA, ale dodatki z mapami, broniami itp. są płatne. Mogą się wtedy przyczepić i narobić mi kłopotów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bo dystrybucja muzyki na której dystrybucję zezwolenia nie masz, jest nielegalna, to chyba logiczne. A czy gra jest darmowa czy płatna to wszystko jedno. Tylko darmowa ma taką zaletę, że może to zostać niezauważone lub zlekceważone, jednak, jak będą płatne dodatki, to mogą się tym zainteresować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli wykorzystam sam rytm? Nuty będą inne

 

Nie mam zbytniego pojęcia o prawie - także nie chcę tu meiszać A nie mam zamiaru improwizować.....

 

Jak dla mnie, o ile to niekomercyjna produkcja to dawaj zmainkę o autorze i spokojnie używaj.

 

najlepiej jak sam coś np. na gitarze ulozysz i wgrasz do gierki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam leje na prawo... dla mnie jest bez znaczenia, czy coś jest legalne, czy nie... dry.gif

 

Będziesz tak mówił tylko dopóki ktoś Ci nie zakosi ulubionych gumiaków, albo będącego w Twojej rodzinie od pokoleń składaka.

 

 

Wybaczcie, nie mogłem się powstrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz tak mówił tylko dopóki ktoś Ci nie zakosi ulubionych gumiaków, albo będącego w Twojej rodzinie od pokoleń składaka.

 

A jeśli ten ktoś nie zakosi tylko zrobi sobie identyczny, albo kupi sobie taki sam, to też będziesz mieć pretensje?

 

Po za tym nie trzeba licencjonowanych piosenek - http://modarchive.org/ zawiera wszystko, czego sobie życzyłby twórca gier, jeśli chodzi o podkład muzyczny. Lwia część tego co słyszysz w grach freeware najpewniej pochodzi stamtąd.

 

Inna sprawa, że ma być taka piosenka, bo reszta jest niedopracowana. Prosze cię bardzo, ale nawet jak na gównie położysz zdjęcie Johna Lenona czy innej Madonny to nie sprawi że będzie cuchnąć inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym powiedział że jeżeli ktoś np z tej GMclan skomponował piosenkę lbo innej strony to trzeba mieć zgodę

ale jeżeli to strona gdzie dają utwory to nie trzeba się pytać

 

ani w przypadkach że chcesz dać piosenkę z eminema albo linkin park to raczej się nie pytasz samego eminema tylko po prostu bierzesz do gry i tylko piszesz ze on ją zrobił :P :P :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...