Skocz do zawartości

Czytanie książek


Will

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio głośno było o kampanii zachęcającej do czytania książek: "nie czytasz? nie idę z tobą do łóżka!" Jest to dość "ostra" forma propagowania czytelnictwa. Według jakiś tam badań 56% polaków nie czyta w ogóle! Czy jest aż tak źle? Jakie książki ostatnio przeczytaliście i czy w ogóle czytacie?(nie liczę książek technicznych czy syfu zwanego lekturami). Jeśli nie czytacie to jakie są tego powody? Jestem bardzo ciekaw jakie jest wasze zdanie na ten temat bo chciałbym poznać motywacje tych dla, których książka jest ostatnim wyborem jeśli chodzi o rozrywkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 114
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

A ja nie czytam obecnie, bo nie potrafię się skupić nad książką jak jestem na stancji, gdzie ciągle ktoś gada i coś chce. Przez to wiele książek które zaczynałem czytać po prostu przestałem, bo nie mam jak się w nie "wciągnąć". Dzięki temu, ostatnie co czytałem, to w wakacje "Tango" Mrożka (tak, wiem, że to lektura, ale akurat przeczytałem to dla samego siebie i to już po ukończeniu LO). Tak czy siak, jak tylko będę mieć czas i spokój, to się zabieram za "Sztukę Wojny" Sun Tzu oraz za "Neuromancera" Gibsona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze określiłeś lektury.

W technikum chyba żadnej nie przeczytałem, jedyne co było bardziej interesujące to "Zdążyć przed Panem Bogiem".

Z nie-lektur, kiedy byłem mały to czytałem sobie 3 detektywów, strasznie fajna seria. Jeśli już miałbym czytać to coś w tym stylu, ale narazie nie mam czasu poprostu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lenistwa. Po co czytać całą książkę jak można film obejrzeć?

Hm.. chodzi mi o książki, które nie są lekturami a jeśli piszesz o ekranizacjach różnych znanych książek to mogę napisać odwrotnie: Po co oglądać wypaczony obraz książki bez połowy wątków i z postaciami nawet nie przypominającymi tych z pierwowzoru?. Może to i szybsze ale spróbuj przeczytać dobrą serie a gwarantuje Ci, że zmienisz zdanie(Też myślałem kiedyś tak samo lata temu ale zmądrzałem ) :)

 

Czytanie jest kuol.Kocham czytać :>

Masz jakieś ulubione książki/serie?

 

@Marmot Sztuka wojny też jest na mojej liście do upolowania :) Tematyka książki Gibsona nie bardzo mi podchodzi.. Jak nie możesz się skupić bierz audiobook'i, słuchawki i mogą młotami o ściany walić. Kupujesz książki czy raczej starasz się pożyczać od znajomych/z biblioteki?

 

@Ignis Jakieś ulubione pozycje?

 

Lecę po kolei, był Hobbit, teraz Bractwo Pierścienia, potem Dwie Wieże i Powrót Króla, Silmarillon. Potem pożyczam od kolegi Grę o Tron, Pieśń Ognia i Lodu.

Z Tolkiena nie czytałem Silmarillon'a.. Fajna? Kiedyś pożyczyłem znajomemu zanim zdążyłem się zabrać i gnojek nie oddał. Martin'a czytałem tylko grę o tron i jak wszyscy zachwalają to ja nie mogę się przekonać. Właściwie nie znajduje się wysoko na mojej liście dobrych książek zresztą tak samo jak inny super bestseller The Hunger Games gdzie do końca pierwszej książki dotrwałem tylko z poczucia obowiązku.

 

@Saus Możesz zawsze czytać po kawałku, w ciężkich czasach zdarzało się czytać po kilka stron dziennie. Nigdy nie mogłem czytać takich książek(detektywistycznych), zawsze nie mogłem się powstrzymać i patrzyłem na koniec jakie jest rozwiązanie głównej zagadki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Czytam pełno książek, moje ulubione to seria Świat Dysku i 7mioksiąg Wiedźmina, głównie fantasy w sumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam pełno książek, moje ulubione to seria Świat Dysku i 7mioksiąg Wiedźmina, głównie fantasy w sumie.

Czytałeś może serie Tunele? Co ciekawe nigdy nie przeczytałem żadnej książki o Wiedźminie, jakoś nie mogłem się nigdy przełamać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku przeczytałem całą Legendę Drizzta od R.A. Salvatore (16 tomów!). Salvatore jest w trakcie pisania trylogii Neverwinter opowiadającej dalsze losy Drizzta, ale nim zostanie spolszczona to zabrałem się za inne jego książki. Wszystko w klimatach D&D więc bohaterom zdarza się zmartwychwstać :-)

Totalny Must Be jeżeli grało się w Icewind Dale, bo to Salvatore stoczył Dolinę Lodowego Wichru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ignis Jakieś ulubione pozycje?

Miło że zapytałeś :) Niech sobie przypomnę... Był Tokien (Zdecydowanie bardziej wolę Hobbita od trylogii Władcy Pierścieni, choć ta jest też wyśmienita), przeczytałem niedawno Achaję (Zrobiła pozytywne wrażenie. Jest taka 'prawdziwa'). Kocham też Ogniem i Mieczem i Potop :), no i moja ulubiona seria Zwiadowcy (Przyjemnie i szybko się czyta. Jest bardzo pomysłowa). A aktualnie czytam Samozwaniec, Komuda nie tak dobry jak Sienkiewicz ale też w porządku książka. Pozdrawiam.

Wszystko w klimatach D&D więc bohaterom zdarza się zmartwychwstać :-)

Jak dla mnie D&D to tylko gry, książki o tym są jakieś takie dziwne... Może poza Drizztem bo ten słyszałem, że w porządku.

jeżeli grało się w Icewind Dale

Przeszedłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku przeczytałem całą Legendę Drizzta od R.A. Salvatore (16 tomów!). Salvatore jest w trakcie pisania trylogii Neverwinter opowiadającej dalsze losy Drizzta, ale nim zostanie spolszczona to zabrałem się za inne jego książki. Wszystko w klimatach D&D więc bohaterom zdarza się zmartwychwstać :-)

Totalny Must Be jeżeli grało się w Icewind Dale, bo to Salvatore stoczył Dolinę Lodowego Wichru

O tej trylogii w ogóle nawet nie słyszałem 0.o Jakie to są klimaty bo w tą grą nie grałem nigdy?

 

 

Miło że zapytałeś Niech sobie przypomnę... Był Tokien (Zdecydowanie bardziej wolę Hobbita od trylogii Władcy Pierścieni, choć ta jest też wyśmienita), przeczytałem niedawno Achaję (Zrobiła pozytywne wrażenie. Jest taka 'prawdziwa'). Kocham też Ogniem i Mieczem i Potop , no i moja ulubiona seria Zwiadowcy (Przyjemnie i szybko się czyta. Jest bardzo pomysłowa). A aktualnie czytam Samozwaniec, Komuda nie tak dobry jak Sienkiewicz ale też w porządku książka. Pozdrawiam.

Ha.. czytałem całą serie Zwiadowców w ramach treningu angielskiego całe 10 książek in english. Było trochę męki ale seria bardzo fajno choć pierwsze 3 książki zdecydowanie najlepsze moim zdaniem. Jeśli lubisz zwiadowców polecam wszystkie serie Riordana. Też czytałem in english, niby dla młodszych raczej czytelników ale czyta się szybko i przyjemnie tak jak zwiadowców. No i zdecydowanie polecam Tunele, wczoraj przyszedł z wysp 5 tom a o drugiej w nocy już był skończony, moja ulubiona seria. Pierwsza książka z serii na początku trochę nudnawa ale zdecydowanie warto brnąć dalej.

 

Silmarillon nie czytałem, dopiero 3 w kolejce jest, kolega za to zachwalał. Wiedźmina czytałem fragmenty jak brat miał, trafiałem akurat na ciekawe fragmenty więc spróbuj się przełamać.

Po serialu mam taki sam odruch jak do cyklu Dziedzictwa. Niestety najpierw widziałem ekranizacje i teraz blee...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie czytam książek i oglądam mało filmów dlatego jestem upośledzony w wymyślaniu fabuł :D Jeszcze do żadnej gry, żadnej nawet najmniejszej fabuły nie potrafiłem wymyślić.

 

Na TV oglądam tylko dokumenty z discovery rzadko kiedy jakiś film a jak chcę się zabrać za jakąś książkę to zwykle przysypiam, nie wiem czemu ale czytanie mnie męczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytam książek, ponieważ mam olbrzymie problemy ze skupieniem i koncentracją. Powodem tego jest, oczywiście, komputer. Osobiście nigdy w to nie wierzyłem, dziś jestem tego pewien i każdemu tę formę spędzania czasu odradzam ;) . Jeśli chcecie mieć nieskażone mózgi, polecam raz na jakiś czas przeczytać od początku do końca książkę, a także regularnie uprawiać jakiś sport. Może nieco odszedłem od tematu, ale warto to wpajać młodszym.

 

Polecam wszystkim artykuł na Racjonaliście, naprawdę daje do myślenia i odzwierciedla prawdę. I nie pisać, że offtopuję, bo jest to odpowiedź na pytanie zadane w pierwszym poście. Naprawdę, warto czytać książki i sam już nawet ową przygodę zaczynam. Chrzanić nawet zdobytą wiedzę i słownictwo, czytanie uczy cierpliwości programując strukturę naszego mózgu.

 

Owy artykuł znajduje się tutaj: http://www.racjonalista.pl/kk.php/t,1981. Zanim ktoś mnie zjedzie, uprzedzam: to tylko i wyłącznie moje zdanie, być może moja teoria jest prawdziwa tylko dla mojej osoby.

 

Pozdrawiam ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tej trylogii w ogóle nawet nie słyszałem 0.o Jakie to są klimaty bo w tą grą nie grałem nigdy?

Elfy, Mroczne Elfy, smoki, magia i krasnoludy, mnóstwo pijanych krasnoludów! Ogółem to świetna gra aktorska, bohaterowie są świetnie wykreowani, a Artemis Entreri główny czarny charakter jest tego najlepszym przykładem. :D

 

Wszystkie tomy

Fuuuck! czytam na tej Wikipedii i widzę że pominąłem kilka ksiąg!!! (Droga Patriarchy, Gra Luthiena)

Poza tym polecam zacząć od pierwszej chronologicznie czyli "Ojczyzna". Najlepsza książka ever jaką czytałem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Will:

Problem w tym, że mam słuchawki o otwartej konstrukcji, więc i tak wszystko słyszę co jest dookoła mnie :P . Zresztą, przy audiobookach nie umiem się tak wczuć w książkę jak przy normalnym czytaniu. A zdobywanie - różnie. Zazwyczaj wypożyczam, ale jak widzę w księgarni w niewysokiej cenie coś mnie interesującego, to kupuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Z niedawno przeczytanych książek to będzie tak:

A. Sapkowski - Ostatnie życzenie

A. Sapkowski - Miecz przeznaczenia

A. Sapkowski - Krew elfów

A. Kamiński - Kamienie na szaniec (wiem że lektura ale będę ją miał za dobry rok, a książka sama w sobie cholernie mnie wciągnęła)

K. Gonciarz - Wybuchające beczki

 

Wziąłem się za Zośkę i parasol, a zabieram się za Króla trędowatego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz ja ;)

Wg. mnie najlepsza na świecie książka to §22 Hellera. Zarąbista książka, lałem przez bite 5 dni ze śmiechu. Harry Potter też jest fajny, buduje bardzo zagmatwany, zagadkowy świat, przeczytałem całego oprócz czary ognia, bo nie mogę znaleść.

Kamienie na szaniec fajne są, Biały Kieł też, ale mało w nich śmiesznych scen. Old Shaterhanda przeczytałem jak byłem w 3 klasie i dobrze wspominam, Winetou też przeczytałem rok później (to był odjazd ;) 1200 str.) noi pierwsze części "Tomka w ...". Jeszcze była zarąbista książka, tylko nie wiem, jaki tytuł, goście walczyli o komputer do sterowania samolotami, był tam taki biznesman, który nigdy nie witał się, ani nie żegnał przez telefon, bo uważał, że to strata czasu. Przeczytałem też Dryfujący Dom i Latający Dom Laytrighr (Czy jakoś tam) Nawet fajna fabuła, ale też nie za śmieszne.

 

A teraz mój apel: Czytajcie, bo będziecie dyslektykami!

 

E: W wakacje może będę czytać Poczet królów Polski. Ale taki fabularny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Harrego Pottera: Przeczytałem wszystkie tomy poza ostatnim, bo fabuła zaczęła się robić zbyt oczywista.

bardzo zagmatwany

No właśnie wcale! Przeczytaj sobie polecaną wcześniej przeze mnie "Ojczyzna", cała książka jest wielkim zlepkiem intryg, a gdy będziesz myślał że rozplątałeś jakąś to okaże się że ona ukrywała tylko większe intrygi. Takie już są Drowy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...