Skocz do zawartości

Zablokowane Apel


Valdemor

Rekomendowane odpowiedzi

Będąc tu przez kilka dni zauważyłem, że pomoc dla nowicjuszy graniczy się z cudem. Wystawienie gierki przez nowicjuszy kończy się z kompletną klęską. Mam gorącą prośbę, aby dać im szansę na rozwój wiedzy w GM-ie. Takie komentarze jak:

O rany co to za gra, daj se spokój...

Jaki szit żeś zrobił...

Daruj se, ale to coś to chyba pomyłka...

itd.

nie powinny się pojawiać. Pamiętajcie, że my wszyscy kiedyś zaczynaliśmy od podstaw. Nikt się nie urodził z GM-em na kompie. Nie mówie, że należy ich odrazu chwalić i klepać po plecach, ale należy ich zachęcać do dalszej pracy. Przy okazji wskazać błędy no i przedewszystkim jak najwięcej pomagać. W końcu poto tu jesteśmy i poto te forum istnieje. Wiem, że dla nie których tu rozrabiaków jestem jak piąte koło u woza, bo pojawił się jakiś tam dziad i rozpie**** tzn rozpiernicza całą zabawe. Tak to już jest. Poprostu patrze z innego punktu geograficznego.

 

PS: Sorki, za ten post, ale nie mogłem się powstrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dość że przyszedł stary dziad, to jeszcze pisze niepoprawnie. :P

A tak na serio, to ja nie piszę takich rzeczy. Ganię ich za brak myślenia (typu "jak wczytać grę" - choć na to nawet nie odpisałem - ręce mi o[d]padły :P) i za nieużywanie opcji Szukaj. No i za ortografy, oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dość że przyszedł stary dziad, to jeszcze pisze niepoprawnie. :P

A tak na serio, to ja nie piszę takich rzeczy. Ganię ich za brak myślenia (typu "jak wczytać grę" - choć na to nawet nie odpisałem - ręce mi o[d]padły :P) i za nieużywanie opcji Szukaj. No i za ortografy, oczywiście.

Spoko wiem o tym :P

Co do mojej ortografii jak i stylistyki, to sorki ale nie siedze godzinami w szkole i nie uczę się już polskiego. Po kilkunastu latach zapomina się co nieco, tym bardziej że na codzień zajmuję się czym innym. Poprawna pisownia to nie wszystko w życiu, ale to nie znaczy że nie pracuje nad nią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli jestes Polakiem - wypada znac jezyk ojczysty. btw. co chwile podkreslasz, ze jestes starszy od wiekszosci z nas - az tak sie z tego cieszysz ;)? niedlugo dorwie Cie prostata, zaczniesz siwiec, lysiec, etc. :]

 

a jak chcesz wplynac na nas, zebysmy traktowali taryfa ulgowa newbies - sam tak rob, a nie zakladaj topicow, lol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli jestes Polakiem - wypada znac jezyk ojczysty. btw. co chwile podkreslasz, ze jestes starszy od wiekszosci z nas - az tak sie z tego cieszysz ;)? niedlugo dorwie Cie prostata, zaczniesz siwiec, lysiec, etc. :]

 

a jak chcesz wplynac na nas, zebysmy traktowali taryfa ulgowa newbies - sam tak rob, a nie zakladaj topicow, lol.

 

Podpisuje sie pod tym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem otrografia to jedna sprawa, ale to co Valdemor powiedzial jest przeciez sensowne np jakis newbie (taki jak np ja) uslyszy text

"O rany co to za gra, daj se spokój..." i sobie na serio da spokój :) tak w niektorych przypadkach moze byc.... (ja sie jakos trzymam ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

jak sobie da spokój po takim tekście, to od razu wiadomo, że z niego kiepski twórca, bo prawdziwy programista jest wytrwały i się nie poddaje. Ja się nie poddałem i ponad dwa lata zajęło mi rozwiązanie wszystkich problemów, jakie chciałem aby Ranmus rozwiązał za mnie, pisząc do niego mejla z kilkoma pytaniami. Ale gdyby ktoś za mnie miał te problemy rozwiązać, to zrobił by całą grę za mnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko trzeba rozgraniczyć kilka przypadków. Jak ktoś wejdzie na forum i zada durne pytanie, a jego wypowiedź składa się z 5-7 wyrazów, to sorka, ale coś jest nie tak. Większość postów początkujących wygląda tak:

hej, jestem nowy w programie! nie wiem jak zrobic gre, pomuzcie ;((( !

I jak niby się nie wkurzać? Nie dość, że nie znamy praktycznie problemu, to co tu kryć, post jest napisany niechlujnie. Gdyby zaś było tak napisane:

Witajcie! Od nie dawna zajmuję się tworzeniem gier w programie Game Maker. Szukając w google kursów i przykładów do tego programu znalazłem waszą stronę. Przeszukałem wasze zasoby, ale nadal nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi na mój problem. Otóż, nie wiem za bardzo jak wczytać do gry pliki *.s3m. Proszę o jak najszybszą odpowiedź, gdyż jest mi to bardzo potrzebne.

to pewnie bardziej doświadczeni użytkownicy zauważyliby, że mają doczynienia z osobą kompetentną, która potrafi sprecyzować o co jej chodzi oraz zna netykietę i ogólnie panujące zwyczaje w polskim internecie. Zachowanie wobec newbich jakie jest na forum nie jest spowodowane w większości przypadków chamstwem użytkowników (chociaż są takie przypadki), a tym, że początkujący myślą, że wszyscy inni są wszechwiedzący i w ogóle nie wiadomo jacy. GMCLAN to nie jakaś chateria, żeby pisać cały problem w jednym zdaniu. Jak newbie pokaże, że naprawdę chce się czegoś nauczyć, to ok, ale jak pokazuje prawdziwą niechęć, a pyta się tylko dlatego, że nie chciało mu się nawet zastanowić bądź poszukać, to odpowiedź będzie jaka będzie. Co prawda, moderatorzy nie powinni aż tak bardzo ganiać za głupie błędy ortograficzne (rozumiem poprawić, ale odrazu warny?) oraz za łamanie regulaminu na samym początku pobytu na forum. Powinni ganiać za notoryczne przypadki łamania regulaminu i lekceważenia ostrzeżeń słownych. Zaś niektórzy, którzy wcześniej na forum zasłynęli z propagowania słynnego zdania "nie karm trolli", teraz sami się ciągle na forum kłócą, a potem się dziwią, że inni biorą z nich przykład i też bywają bardzo chamscy wobec innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Cie, kurde! Jak przybiegałem do każdego tematu i w ramach swych możliwości pomagałem to dostawałem coś takiego jak załatwił mi to Simon - pamiętacie to wyzywanie i fajne avatarki? Oczywiście nie mówię że wszyscy ale i tak duża część tak robiła. Poza tym, dalej można to zauważyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marmot: W Twojej wypowiedzie jest największy sens w tym całym GM-owskim świecie. Zgadza się, że są tacy co nawet kurde zapytać się nie umieją, ale to pojawiają się i znikają. Tym co naprawde zależy i chcą coś w GM-ie zrobić, to podporzadkują się i szybko łykną o co tu chodzi.

 

@Tymon: Wiem, że bardzo dużo pomagałeś nowym. A pamiętasz jak się prześcigaliśmy kto pierwszy pomoże? :D Simon to był ewenement światowy. Sam mu pomagałem w tym jego programie i co z tego miałem? Ano nic, nawet avatarka mi nie zrobił. A wiesz, że tego Twojego ava mam do dzisiaj skopiowanego? Jak chcesz to mogę Ci go podesłać :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też byłem tak ganiony, ale wziąłem się do roboty. Ale to co robią te n00by, to przekracza czasami wszelkie pojęcie - 2 crapy to rozumiem, ale masowe ich puszczanie to przesada (jak parę userów tego forum, ja crapów staram się nie puszczać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dochodzi do tego jeszcze to całe plagiatowanie...

 

Te, sam zżynałeś!

 

Po za tym, drogi Valdemorze, nie będziemy każdego całować w pośladki że uraczył nas rejestracją i nowym postem, jak będzie szope odstawiał to wiele szans tu nie ma. Jak widzisz ostatnio takie nuberstwo się zrobiło że codziennie dostajemy temat typu JAK ZAPISAĆ GLEEE POMUŹDZIE!!!111, i weź tu sie nie zdenerwuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te, sam zżynałeś!
WCALE NIE! Chcesz dowód?

 

edit:

dobrze o tym wiem... nie chciałem się kłócić tu... ale po prostu uświadamiam gościa że plagiatowanie to przypisanie sobie całego projektu sobie... A ja mówiłem że korzystałem z silnika więc to nie był plagiat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha! Popieram Świstasia :3

Jeśli widzę post typu "ej ja jestem nowy w gm i nie wiem jak zrobic chodzenie boha i rzeby on jesce svie obracal do mytszki (plus sławne >>pomuzcie!!!111<< na koniec ;p)", to po prostu zamykam stronę i nie wdaję się w dyskusję z takim człowiekiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, co do pomocy nowym, to fakt że posty są niektóre żałosne, ale bierzcie też pod uwagę wiek pytającego. Często są to osoby nieprzekraczające 12 roku życia. Głownie mi chodzi o dokładne przetestowanie gry, chodź wiadomo odrazu, że nie jest zaciekawa. Czym więcej komentarzy i wskazówek tym lepiej dla niego, a nie odpalić ją, zobaczyć i wyłączyć. Następnie napisać, że gra jest do bani i lecieć dalej w inne tematy, aby pospamować se troche, albo na kimś se pojeździć. Nic nikomu nie narzucam oczywiście, ale uwieżcie mi, ja poprostu patrze na to wszystko troche z innego punktu widzenia, a tymbardziej że nie było mnie tu przez pewien okres casu (przyczyna znana administracji) i odrazu takie coś rzuca się w oczy. Myślę, że jest to spowodowane rywalizacją między nastolatkami, myśląc w następujący sposób: "Poco mam mu pomóc, a nóż jeszcze zrobi lepszą gre, czy program odemnie." Obym się mylił. Z mojej strony zaś cieszy mnie to, że mogę jeszcze komuś pomóc (chodź niektórzy nie chcą jej). Lepiej jak młody człowiek pokombinuje troche z algorytmami, niżeli mają mu przychodzic głupie pomysły. A nóż przyda się kiedyś w dalszej jego karierze.

Lol. Topic pozbawiony sensu ;]

Tylko tyle? Nie wysiłeś się pietrus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tyle? Nie wysiłeś się pietrus.
Wiem. To moja mocna strona :D

 

Jeżeli chcesz argumentacji:

-> Każdy ma prawo wyrazić swoją opinie o wypuszczonej grze.

-> Każdy jakoś zaczyna, co nieznaczy że nie może przyjąc krytyki. Co z tego, że nowy. Wydał grę do oceny więc ma czego chciał, no nie? ;] Fakt, że częsta 'krytyka' jest napisana badziewnie, ale cóż zrobić? ;] I tak piszący oleją prośby ;]

-> Poza tym, jakiś newbie puści grę w obieg, wszyscy powiedzą "może być", koleś zrobi kilkanaście kolejnych, podobnych gier i znowu "może być". I tak w kółko, a potem się chwali "każda gra, to prawie hit" mimo, że gry się właściwie niczym nie różnią ;]

 

Tworzenie gier to nie miejsce na słodzenie byle syfu. Tutaj trzeba robić wszystko z pasją :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ni mówie, żeby każdego chwalić co wypuści od siebie. Chodzi mi oto, aby zachować się jak na profesjonalistów przystało. Czy ktoś mówi, że odrazu należy klepać go po plecach i zachwycać się jego dziełem. Głównie chodzi oto, żeby skomentować jak należy. Ale poco marnować czasu na to, przece są inne rzeczy do roboty, a młody niech se sam w nią gra i się zachwyca. Przecież oto nie chodzi, prawda?

 

EDIT: Przecież programowanie w GM-ie to zabawa. Jak chce programować z pasją, to niech odrazu na delphi przeskoczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, Valdemor, ale jest jeden zasadniczy problem. Żeby zrobić dobrą grę/program, trzeba mieć do tego zacięcie, znajomość matematyki (czasem też fizyki i trygonmetrii) i przede wszystkim (powtarzam to po raz n-ty) umiejęstność logicznego myślenia. Niestety, nie wszystkich natura wyposażyła w takie bajery. Nie oznacza to, że są gorsi (jest przecież mnóstwo ludzi o umyśle humanistycznym), ale po co, zapytuję, rwą się do tworzenia gier? Weźmy 12-latka. Napyka się całymi dniami w "Duma", albo "Kłejka", znajdzie w sieci Game Makera i sobie pomyśli: "O! To ja też napisze Kłejka, tylko 100 razy lepzego!". Tylko co się okazuje? Że nie ma on pojęcia, jak to zrobić. No to leci na forum, czym prędzej zakłada temat "Jak zrobić gre w stylu Quake"? Nie dostanie odpowiedzi, więc w jednym przypadku nabluzga na wszystkich i sobie pójdze, a w drugim będzie dalej męczył forumowiczów o skrypty itp. W końcu ktoś się zlituje i poda mu przykład prostej gry. Dzieciak troche go przerobi i wypuści na forum, a potem sie zdzwi, że jego twór nie dostał ocen o najmniej na poziomie Obliviona.

Co prawda jest to przykład nieco wydumany, ale taka jest prawda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uważasz że GM jest tylko zabawką dala niewyrośniętych pierników to ja podziękuję i pójdę sobie dalej. Jeśli newbie wala się brudnymi butami po moim dywanie o oczywiście że dostanie kopa na pożegnanie i nie wpuszczę go drugi raz.

 

Więc, robimy tak: kto chciał i chce pomagać - niech pomaga, kto nie chce i nie będzie chciał - niech siedzi cicho. Easy.

 

Klzet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...