Skocz do zawartości

Zadania dla tęgich głów


Jakim

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, przygotowałem parę trudniejszych zadanek dla osób, które szukają wyzwań w dziedzinie matematyki (i dodatkowo szachów, ale w mniejszym stopniu). Zadania matematyczne są rozwiązywalne na poziomie ambitnego liceum. Problemy szachowe nie są zbyt trudne, ale myślę, że sprawią, iż się ktoś nad nimi zastanowi przez moment (o ile ten ktoś w ogóle zajrzy ;)).

 

http://jakim.pl/temp/zadania.pdf

 

Osoby przygotowujące się do konkursów matematycznych powinny sobie poradzić. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wiedzieć, że ktoś w dzisiejszych czasach interesuje się jakąkolwiek nauką (a jak wiadomo, matematyka jest najpiękniejszą spośród wszystkich). Sam się dawno już opuściłem, bo kompletnie zmieniłem swoją specjalizację ;) .

 

Moja drobna uwaga: wyrzuć pierwsze dwa zadania, bo nijak mają się do reszty no i mało w nich myślenia, przynajmniej w moim przypadku opierało się to raczej na wiedzy. Myślę, że każda osoba, która lubi matematykę na tyle, że zajrzała do Twoich zadań, będzie znała właściwości kilku pierwszych liczb Fermata (chodzi mi o podzielność oczywiście), a także miała już kiedyś kontakt z równaniem x^y = y^x.

 

Nic więcej nie napiszę, bo jak już pisałem, nie jest to obecnie moja specjalizacja, a zadania tylko przejrzałem. Pozdrawiam :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazałem znajomym i siedzą kłócą się teraz o pierwszy problem szachowy. :twisted:

Jest jakiś ratunek? Możesz odpowiedzieć na PW jak chcesz. :P

Edit: A zadanka zachowam sobie i wrócę do nich za jakiś czas. Teraz mam inne rzeczy na głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...