Skocz do zawartości

WAŻNE! Lojalka


Rekomendowane odpowiedzi

 • Filar Społeczności

Z góry uprzedzam, że dla niektórych ten temat może wydawać się kontrowersyjny, a więc do konkretów... :)

 

Otóż po paru incydentach z przeszłości związanych z "pożyczaniem" sobie artykułów z GMCLAN'u, ja i Patrysław postanowiliśmy zrobić coś konkretnego w tej sprawie i zabezpieczyć się na przyszłość przed niezręcznymi sytuacjami. I tak narodził się pomysł "lojalki" i eksluzywnych materiałów na gmclan.org / gamemaker.pl.

 

Pierwsze zalążki zmierzania ku takiemu działaniu można było zauważyć już w przykładach, gdzie jest wymóg pisania, że został on stworzony dla naszego serwisu. Postanowiliśmy pójść jednak o krok dalej. Ogólnie chodzi o to, żeby wszystkie materiały typu przykłady i artykuły w momencie publikacji na GMCLAN przechodziły na własność naszej witryny co jest równoznaczne z zrzeknięciem się części praw autorskich. Jak ja to widzę? Poniżej zamieszczam taki roboczy szkic.

 

Zasoby GMCLAN'u:

1. Autor treści nie będącej produktem końcowym ogólnego użytku*, zrzeka się do swobodnego nim rozporządzania.

- *Produktem końcowym jest gra, program, demo gry lub programu, biblioteka rozszerzająca funkcjonalność.

- *Produktem końcowym nie jest artykuł, przykład itp. - I O TE ZASOBY CHODZI W PKT.1

 

2. Autor treści zachowuje prawo do bezpośredniego lub pośredniego (np. poprzez zgłoszenie zmian redaktorowi gdy nie ma się wystarczających praw w serwisie) modyfikowania treści swojego zasobu w zakresie poprawiania błędów czy rozszerzania funkcjonalności / treści oraz kwestii autorskich.

- Autor zachowuje także prawo do swobodnego zamieszczania swojego zasobu także na stronie domowej nie będącej wortalem / portalem (inaczej mówiąc konkurencją), w którym jest redaktorem itp. W przypadku kwestii spornych następuje głosowanie, o którym mowa jest poniżej. Zasoby nie mogą być wchłonięte razem ze stroną domową przez jakikolwiek inny serwis internetowy.

 

3. Autor odzyskuje pełne prawa do swojego zasobu w przypadku całkowitego upadku i zamknięcia serwisu (gmclan.org/gamemaker.pl) oraz braku prespektyw na reaktywację w najbliższym czasie.

 

4. Zasoby, o których mowa w pkt 1., stają się własnością ogólnie pojętej społeczności gmclanowej, z tym że:

- Wyłączne prawo do rozporządzania zasobami posiada aktualny zespół redaktorski.

- Zespół redaktorski może zmieniać treść tylko w zakresie poprawek i uaktualnień. Nie może dodawać większych części nowej treści oraz modyfikować jakichkolwiek informacji o pierwotnym autorze zasobu.

 

5. Możliwe jest odejście od zasady z pkt. 1, np. gdy autor chciałby zamieścić w serwisie jakiś dobry jakościowo zasób i nie ograniczać się tylko do GMCLAN'u.

- Wtedy następuje głosowanie. W przypadku naprawdę dobrego jakościowo zasobu można odstąpić od głosowania.

 

6. Głosowanie w zespole redaktorskim odbywa się na poniższych zasadach.

- W głosowaniu uczestniczy większość bezwzględna aktualnej kadry redaktorskiej

- Zmiana musi zostać poparta przez wszystkich głosujących

- Gdy istnieje bezproblemowa możliwość kontaktu z autorem rozpatrywanego zasobu (i jest on aktywny w serwisie) to w przypadku niektórych kwestii może on zostać dodatkowym głosującym.

- Jeżeli w głosowaniu uczestniczy również autor, to do zatwierdzenia zmiany potrzeba poparcia 2/3 ogółu głosujących

 

7. W przypadku sytuacji spornych, np. o zasoby nieaktywnego już autora sprzed wprowadzenia omawianego regulaminu, prawo do rozporzędzenia nim ma zespół redaktorski, tak jakby autor wyraził na to zgodę, nie wyrazi on osobiście swojego sprzeciwu. W takim przypadku konfliktowe zasoby zostaną usunięte z serwisu bezzwłocznie.

 

Co o tym sądzicie? Chętnie posłuchamy opinii. No i od tych zasad nie byłoby żadnych wyjątków, włącznie z kadrą redaktorską, adminami czy mną, mimo że ciągle trzymam całą infrastrukturę strony w swoich łapach. :P

 

Myśleliśmy także o zabezpieczeniu dokumentacji PL na czas prac związanych z tłumaczeniem. Potem byśmy to przerobili na PDF'a / CHM, dopisali serwis patronacki (gmclan) oraz wszystkich autorów z imienia i nazwiska lub ksywy (jak kto woli), następnie wysłali Markowi Overmarsowi celem zamieszczenia na oficjalnej stronie. W tym momencie dokumentacja zamienia się w produkt końcowy ogólnego użytku i każdy by mógł ją potem zamieszczać gdzie chce. Jednakże prawo do modyfikacji zostałoby zarezerwowane dla GMCLAN'u.

 

Czekamy na opinie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • Odpowiedzi 70
 • Dodano
 • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Uch, dość restrykcyjne... ale co mi tam, przykładów nie robi się dla zysku czy popularności, zatem się zgodzę. Tylko będę wdzięczny jeśli ktoś mi dopisze w Przykładzie RPG że to stworzyłem specjalnie dla GMC bo siedzę na Linuxie a tam Game Maker nie ma jakiegoś specjalnego zwyczaju bytować.

 

@spyro: Ty zaczynasz jakąś Linuxowo-Windowsową wojnę chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. "zrzeka się praw do..." - tak jest lepiej.

 

2. A co z prawami do użytkowania produktu końcowego przez konkurencję ?

 

3. Podejrzewasz, że GmClan upadnie ? :D Nigdy :twisted:

 

3. (Lal, trzeci punkt się powtarza :P) Jeżeli zespół redaktorski to zaufani ludzie (np. moderatorzy xP) to ok, jednak dobrze by było, żeby ponad zespołem był jeszcze ktoś, kto będzie redagował ich redakcję :P

 

4. Czyli że jeśli autor części (nie całości) produktu wykonał dobrą robotę, to ma prawo zachować możliwość dystrybucji swojej pracy oO ?? Może być xD

 

5. Ja bym dał tak: 3/4 conajmniej zespołu redaktorskiego do głosowania, tak samo 3/4 do zatwierdzenia, 3/4 jeśli w głosowaniu biorą udział autorzy części/całości produktu. Dobrze by było zrobić ogólną ankietę (w nowym topicu) dla poznania zdania także niektórych userów.

 

6. To trochę nie fair, dobrze by było chociaż poinformować autora o zmianie jego produktu (jeśli jest taka możliwość) albo praw do rozporządzania.

 

A po co na gamemaker.nl wysyłać coś co jest całkowicie produktem polskim i po polsku oO ?? Lepiej poprosić go po prostu o oficjalną licencję only dla GmClan. I wtedy jeżeli zobaczy się coś z tą licencją poza gmclan.org/gamemaker.pl, to wtedy ma się przynajmniej poparcie prawne. :D

 

@dziadza (piszę krócej żeby szybciej :P): A ile razy mam ci wmawiać, że Linux suxxx ? Tera to dopiero widzisz... xP Chłeps.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • Filar Społeczności
1. "zrzeka się praw do..." - tak jest lepiej.
Zaraz poprawię.

 

3. Podejrzewasz, że GmClan upadnie ? biggrin.gif Nigdy twisted.gif
Nie, ale trzeba być na wszystko przygotowanym, bo nie znasz dnia ni godziny. :]

 

3. (Lal, trzeci punkt się powtarza tongue2.gif) Jeżeli zespół redaktorski to zaufani ludzie (np. moderatorzy xP) to ok, jednak dobrze by było, żeby ponad zespołem był jeszcze ktoś, kto będzie redagował ich redakcję tongue2.gif
Poprawione. A co do tego "ponad", to są jeszcze współadmini. :)

 

4. Czyli że jeśli autor części (nie całości) produktu wykonał dobrą robotę, to ma prawo zachować możliwość dystrybucji swojej pracy oO ?? Może być xD
Może źle sformułowałem... Tu nie chodzi o części tylko o to, że gier nie tworzysz fla GMCLAN'u tylko dla ludzi prawda? To by było głupie gdyby Borek robił Almorę tylko dla naszego serwisu. Przecież on tą grę robi dla siebie i ludzi. Dlatego też nie możemy wkraczać na te terytorium, bo to już by było chamstwo i egoizm... no i w ogóle strasznie debilne postępowanie. :D

 

6. To trochę nie fair, dobrze by było chociaż poinformować autora o zmianie jego produktu (jeśli jest taka możliwość) albo praw do rozporządzania.
Będzie kłopot, bo z niektórymi ciężko będzie się skontaktować, skoro nie ma już ich od dobrych ładnych paru lat, dlatego też będziemy w tym przypadku na czas jego nieobecności rozporządzać jego zasobami. A skąd wiesz czy on chciałby zamieszczania swoich rzeczy gdzie indziej? Zrobił to dla GMCLAN'u i takiej wersji się trzymajmy, a nie na siłę będziemy gdybać czego on by jeszcze nie chciał.

 

A po co na gamemaker.nl wysyłać coś co jest całkowicie produktem polskim i po polsku oO ?? Lepiej poprosić go po prostu o oficjalną licencję only dla GmClan. I wtedy jeżeli zobaczy się coś z tą licencją poza gmclan.org/gamemaker.pl, to wtedy ma się przynajmniej poparcie prawne.
Ano po to, że na oficjalnej stronie są tłumaczenia także w innych językach, które zostały bezinteresownie zrobione przez innych ludzi. Czemu my mamy być gorsi i postępować egoistycznie. W końcu mamy progragować Game Makera czyż nie? Dokumentacja to jest jest coś większego aby ograniczać tylko do jednego serwisu. To ma być ogólnospołecznościowa inicjatywa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak to nie, przecież będziecie mieli prawo do swojego projektu, do jego dystrybucji, czytajcie uważnie :3 Przecież to wy będziecie autorami, to wasz podpis będzie pod projektem, zresztą te produkty to chyba nie robicie dla was ale dla ludzi (jak mówił Ranmus), nie ?? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • Filar Społeczności
Dobra Ranmus załóżmy że wprowadzimy to, ALE co my z tego będziemy mieć? Nie chce wyjść na samoluba no ale to nasza praca i mamy nie mieć do niej praw? Jakie będą z tego korzyści?
Nie chcemy po prostu takiej sytuacji, że jak nagle tobie odbije i każesz nam wywalić wszystko co twoje, a my będziemy musieli to zrobić. Trzeba było po prostu nie tworzyć dla gmclanu i tyle. Zrozumiano?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi co ten "traktat" zmieni? Bo przecież cały czas mam prawo do swoich produkcji... Niby dobry z czytania ze zrozumieniem jestem ale tego nie za bardzo łapie ;P

 

 

EDIT:

aaaa teraz kapuje ;) no to zgadzam się niech już będzie ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • Filar Społeczności

To jest efekt pytania się przez konkurencję za naszymi plecami autorów zasobów czy mogą umieszczać je na innych stronach. Chcemy ukrócić takie transakcje bez zgody kadry redaktorskiej. Potem wychodzą takie sytuacje, że nie wiadomo czy ktoś sobie sam bez wiedzy autora zapożyczył czy też ma na to zgodę. I w tym momencie wkroczymy do działania my, wiedząc na pewno czy coś było legalne czy nie. Dla nas jest to potężne ułatwienie w walce z plagiatorami. No i nie ukrywamy, że np. przykładziki czy artykuły na wyłączność podnoszą prestiż serwisu. :)

 

Mam jeszcze coś tłumaczyć?

 

No i te swoje wypociny możesz zamieszczać na swojej witrynie. Lojalka dotyczy tylko przykładów, artykułów itd., a nie gier, demek, rozszerzeń, z którymi rób co chcesz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • Administratorzy

ja sie zgadzam, nie mam zamiaru dawać tych artów do konkurencyjnych serwisów, chyba, że do jakiejś gazety, ale wtedy tez tylko w imieniu gmclanu. A jeżeli pod tym co zrobię, będzie mój nick - to wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem całkowicie i bezsprzecznie za!

 

3. Autor odzyskuje pełne prawa do swojego zasobu w przypadku całkowitego upadku i zamknięcia serwisu (gmclan.org/gamemaker.pl) oraz braku prespektyw na reaktywację w najbliższym czasie.

...tylko to "jakieś takieś"...przerażające ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram.

 

Chociaż - przynajmniej dla mnie - było oczywiste, że jak pisałem przykład dla GMC, to był on dedykowany tylko tej, a nie innej stronie.

 

7. (...) prawo do rozporzędzenia nim ma zespół redaktorski, tak jakby autor wyraził na to zgodę, nie wyrazi on osobiście swojego sprzeciwu.

 

"... i nie wyrazi on osobiście swojego sprzeciwu." chyba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra, terefere dudki i ence pence w której "rence" xD. Ranmus wyjaśnij to krótko i zwięźle na chlopski rozum.

Znaczy dajac ci przykład do umieszczenia na stronie trace do niego wszelkie prawa autorskie i jedyne co moge zrobić to go ulepszyc i dac tam swoj nick że ja to napisałęm tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • Filar Społeczności

Nie tylko nick, ale imię, nazwisko, adres www, zdjęcie czy co chcesz. :P

 

Ale ogólnie to tak. Do tego dodaj, że możesz umieszczać te swoje wypociny jeszcze na własnej stronie (o ile nie jest to jakiś konkurencyjny portal). Jeżeli będziesz chciał umieścić przykład gdzie indziej, to redaktorzy muszą wyrazić na to zgodę w głosowaniu. W skład głosujących wchodzą redaktorzy oraz Ty jako autor. Chodzi o to, że nie lubimy powielania tych samych materiałów co są u konkurencji. :]

 

Po prostu twój przykład staje się integralną częścią gmclanu, a ty większą część prawa do rozporządzania nim dajesz aktualnej kadrze redaktorskiej (bo jeszcze możesz uczestniczyć w głosowaniu). To tak jak z pracami magisterskimi i inżynierskimi, z tym, że my nie zabieramy Ci twojej własności, tylko zabraniamy Tobie szastania nią na lewo i prawo bez naszej zgody (ale nie całkowitej).

 

...

 

A jak się nie podporządkujesz temu i potem wbrew lojalce dasz te przykłady gdzie indziej, to po prostu w ostateczności wywalimy twoje zasoby z gmclanu i po sprawie.

 

 

EDIT: Trzeba tylko zmienić liczbę głosów do zatwierdzania. Chyba poprzestaniemy na zwykłej większości przy obecności 3/4 uprawnionych do głosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Autor treści zachowuje prawo do bezpośredniego lub pośredniego (np. poprzez zgłoszenie zmian redaktorowi gdy nie ma się wystarczających praw w serwisie) modyfikowania treści swojego zasobu w zakresie poprawiania błędów czy rozszerzania funkcjonalności / treści oraz kwestii autorskich.

 

a jeśli ma bana? to jak ma to zmienić czy dac na uploader musi zmieniać IP przez serwer się vawic w to czy jak? :boxed:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Autor zachowuje także prawo do swobodnego zamieszczania swojego zasobu także na stronie domowej nie będącej wortalem / portalem (inaczej mówiąc konkurencją), w którym jest redaktorem itp. W przypadku kwestii spornych następuje głosowanie, o którym mowa jest poniżej. Zasoby nie mogą być wchłonięte razem ze stroną domową przez jakikolwiek inny serwis internetowy.

Jaka konkurencja? :) Chyba jakieś GMowe zadupia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi tu o większe strony. Uwierz mi Kryniak, ale ja z Ranmusem przeszukiwaliśmy trochę stron o tworzeniu gier i były tam artykuły z GMCLANu wrzucone przez redaktorów tej strony. A były to popularne serwisy. Chodzi o to, że GMCLAN ma mieć materiały ekskluzywne, takie, których nikt inny nie ma.

 

PS. Żeby być fair do GMCLAN, to chyba wywalę wersję online swojego artykułu o GM z mojej domówki i dam tam link do gmclan, a z mojego serwera będzie iść tylko wersja offline :P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że mój głos nic tu nie zmieni ale...

 

SPRZECIW

 

 

Przecież to się nazywa kradzież. Ja mam się męczyć nad grą tylko dlatego aby zobaczył ją GMClan?

Przecież i tak robię marne gry. To może zobaczę gdzie ludzie są łagodniejsi? To nie miało znaczyć

że WY jesteście ŹLI. Nie! Alo to moim zdaniem "cios poniżej pasa" :boxed: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...