Skocz do zawartości

Problem w grze.


Rekomendowane odpowiedzi

Chce zrobić gre podobną do NFS tylko że tak jak GTA 2 i prostrze elementy.Mam 4 problemy.

1.Jak zrobić żeby można było wybrać samochód i kolor samochodu.

2.Jak zrobić żeby za 1 miejsce w wyścigu dostać np.1000$ za 2 miejsce 500$ i żeby było to gdzieś widoczne np. jakieś okienko i tam ile masz kasy.

3.Jak zrobić żeby można było zmienić kolor samochodu albo coś do kupić za np. 100$ i żeby to się zmieniło w samochodzie.

4.Jak zrobić zapis gry i wczytanie gry.

Sorry że takie głupie pytania ale jestem pół początkującym bo troche umiem w GM i zrobiłem już pare gier.

Prosze o odpowiedź i przepraszam za noobostwo jeśli to komuś przeszkadza. :unsure:

 

Warn za złamanie 9. punktu regulaminu.

Patrysław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Solmis, to żeś mu pomógł.

1.Jak zrobić żeby można było wybrać samochód i kolor samochodu.

2.Jak zrobić żeby za 1 miejsce w wyścigu dostać np.1000$ za 2 miejsce 500$ i żeby było to gdzieś widoczne np. jakieś okienko i tam ile masz kasy.

3.Jak zrobić żeby można było zmienić kolor samochodu albo coś do kupić za np. 100$ i żeby to się zmieniło w samochodzie.

4.Jak zrobić zapis gry i wczytanie gry.

1. Przejrzyj przykłady na stronie

2. Masz taki klocek "Show highscore tabele" :) zakładka Score.

3. Przejrzyj przykłady na stronie

4. Funkcja

game_save("filename") i game_load("filename")

albo przejrzyj przykłady na stronie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie mi też pomóc z grafiką czyli obracaniem grafiki samochodu, ponieważ kiedy robie co 3 stopnie obracam to na kątach prostych jest takie zacinanie się i do tego co 20 obrazków musze zapisywać całość bo później wyskakuje błąd Parametr jest nieprawidłowy i sie zacina GM.Czy macie może jakiś program który by odrazu podzielił wszystko co np. 3 stopnie??

Nie pisz dwóch postów pod rząd, bo załapiesz kolejnego warna. Korzystaj z opcji "edit".

Patrysław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Solmis: on nie powiedział, że robi KLONA NFS, tylko, że robi PODOBNĄ grę. Przecież jeśli ktoś zrobi platformówkę to można go oskarżyć o klony maria, chociaż mają tylko ten sam gatunek.

2. Masz taki klocek "Show highscore tabele" zakładka Score.

Eee... mu chyba chodziło o kasę. Na forum jest taki temat. Poszukaj...

 

BTW. @Black: ZMIEŃ TEN AWATAR!!! CIĄGLE CIĘ MYLE Z RANMUSEM!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Matthew

Tak pozatym to dzięki :) Właśnie chodzi mi o kase a nie o tabele wyników :)

@gnysek

A gdzie wstawić ten kod?? I Jak on zadziała i czy musze ciągle tak robić.

 

Aaa jeszcze jedno jak zrobić sterowanie w 360 stopni jak w GTA2? :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze 3 problemy.

1.Jak zrobić żeby jak kupi się spoiler to żeby grafika się zmieniła że samochód ze spoilerem.Żeby nietrzeba było wykonywać tylu rysunków i żeby niebyło tak jak kupi się np. ktoś gra i kupi 1 raz spoiler a później wylot na dachu to żeby nietrzeba było wykonywać 2 rysunków samochodu że ma spoiler,spoiler i wylot.

 

2.Inteligencja samochodów którymi gra komputer.Jak to zrobić żeby niejechał jak wyznaczymy tylko miał swoją inteligencję i np. jak uderzy w bande to żeby stanoł i wykręcił i pojechał dalej.

 

3.I ostatni problem żeby można było wybrać pare samochodów a nie tylko jeden.

 

Proszę o odpowiedź :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Jak zrobić żeby jak kupi się spoiler to żeby grafika się zmieniła że samochód ze spoilerem.Żeby nietrzeba było wykonywać tylu rysunków i żeby niebyło tak jak kupi się np. ktoś gra i kupi 1 raz spoiler a później wylot na dachu to żeby nietrzeba było wykonywać 2 rysunków samochodu że ma spoiler,spoiler i wylot.

Był nie dawno temat jak składać obiekt z kilku sprite, Borek bardzo się rozpisał o tym :P .

2.Inteligencja samochodów którymi gra komputer.Jak to zrobić żeby niejechał jak wyznaczymy tylko miał swoją inteligencję i np. jak uderzy w bande to żeby stanoł i wykręcił i pojechał dalej.

Skorzystaj z klocka Go to the given point avoiding objects czy jakoś tak. Też już było na forum.

3.I ostatni problem żeby można było wybrać pare samochodów a nie tylko jeden.

Na stronie jest przykład z edycją bohatera. Wystarczy go tylko odpowiednio przerobić, żeby zamiast edycji bohatera był wybór samochodu a potem granie nim. A już nawet nie ściągając. Robisz zmienną globalną i ustawiasz tam wartość jakąś, np. z nazwą sprite samochodu który wybrałeś czy cokolwiek innego. Potem, w grze, dajesz obiekt bez sprite (który robi za samochód) i ustawiasz w create, żeby sprawdził wartość tej zmiennej globalnej i potem wg. tego ustawił sobie sprite. Pokombinuj jak to zrobić :) . Wystarczy tylko umieć deklarować zmienne, korzystać z instrukcji IF oraz umieć poszukać interesującej ciebie funkcji w help dot. zmiany sprite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ustawiasz zmienną globalną w której dajesz w którym gangu jest gracz i potem odpowiednio przyporządkowujesz AI wg. tego jak masz to w grze. Nie znam kodu twojej gry więc musisz sam pokombinować. Na pewno będziesz musiał to sprawdzać tak:

if (global.gang==1) {
//kod, żeby ludzik był w gangu nr 1
//kod, żeby ai było w gangu nr 2 i 3
}
if (global.gang==2) {
//kod, żeby ludzik był w gangu nr 2
//kod, żeby ai było w gangu nr 1 i 3
}
if (global.gang==3) {
//kod, żeby ludzik był w gangu nr 3
//kod, żeby ai było w gangu nr 1 i 2
}

Tego kodu nie mogę dać, bo nie wiem jak ty to zrobiłeś w grze, a to wszystko jest od siebie uzależnione...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale ja narazie robie grafike do gry i pytam sie tylko jak to zrobić żebym póżniej móc robić całą gre :P Zaczynam od grafiki bo ona jest prostrza :P A więc Marmot możesz dać twoj kod albo poradzić jak to zrobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, a nie lepiej nauczyć się Delphi? Bez znajomości Delphi możesz użyć tylko klocków.

 

 

Człowieku, jemu nie obchodzi Delphi :/ Chodzi mu o Game Makera.

Zaraz, zaraz. Andrzej mysli chyba że w Game Makerze wykorzystywane jest Delphi do pisania kodu -_-

Andrzeju, GM nie korzysta z delphi tylko z własnego języka skryptowego podobnego do Delphi składnią, nazywanego GML...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha tylko masz może jakiś pomysł bo jak chce zrobić grafike samochodu z GTA2 i obracam ciągle o 3 stopnie to grafika tnie się co 90stopni.Już mówił mi gnysek ale niewiem gdzie tą komende wkleić i skąd wziąść układ sterowania. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie będe dodawał prawie każdego który mi bardzo pomoże.Nie jestem taki że nikogo niebęde do credits dodawał :)

 

Mam jeszcze problem z dowolnym wybraniem koloru samochodu.Ściągłem przykład Pietera aleniewiem jak go przerobić żeby tylko kolor samochodu był zmieniany.Jeśli ktoś chce to moge dać linka do projektu tylko z jednym samochodem i żeby ktoś go przerobił tak jak przykład Pietera :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...