Skocz do zawartości

Sprzedaż aplikacji - 2 pytania


nowy_user

Rekomendowane odpowiedzi

Powolutku dłubie sobie w moim projekcie i choć jeszcze sporo czasu upłynie, zanim będzie gotowy, to coraz częściej pojawiają mi się w głowie pytania dotyczące biznesowej części całego przedsięwzięcia. Zastanawiam się nad kilkoma rzeczami i może ktoś z Was będzie w stanie rozwiać moje wątpliwości. Dodam, że tworzę w GMS program, a raczej niewielką aplikację na desktopy, dedykowaną raczej dla firm niż indywidualnych klientów. Moje obawy dotyczą dwóch rzeczy:

 

  1. Powiedzmy, że uda mi się pozyskać kilku klientów i sprzedać program, a po np. czterech miesiącach, Windows albo MacOs wprowadzi jakieś aktualizacje, które sprawią, że program przestanie działać jak należy. Załóżmy, że nie będę w stanie wprowadzić aktualizacji, która naprawiałaby błąd. Czy w takiej sytuacji klienci mają prawo do zażądania zwrotu pieniędzy?  I czy jest jest to jakoś związane z tym, czy produkt jest sprzedawany na zasadzie jednorazowej płatności, czy też na zasadzie rocznej subskrypcji? 

 

  1. Z tego, co mi wiadomo, Google Play daje możliwość legalnej sprzedaży aplikacji, nawet jeśli autor nie ma założonej swojej działalności gospodarczej. To świetna możliwość dla tych twórców, którzy jeszcze nie wiedzą, czy ich aplikacja wypali, czy też nie, i chcą po prostu to zweryfikować. Niestety, zdaje się, że twórcy programów na desktopy nie mają takiego luksusu. Czy jest możliwość legalnej sprzedaży aplikacji na desktopy nie mając założonej firmy ? Oczywiście domyślam się, że własna firma to najbardziej opłacalne rozwiązanie, tym bardziej, jeśli mówimy o sprzedaży programu innym firmom — większość klientów  będzie wymagała faktury — natomiast na początek wolałbym uniknąć wszelkiej papierkowej roboty, i skupić się na budowaniu trakcji sprzedażowej.

 

Jeśli ktoś będzie miał jakiekolwiek wskazówki to będę wdzięczny :-)

 

Pozdrawiam,

nowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

1. To zależy co napiszesz w licencji tak naprawdę.

 

2. To nie jest prawda. Zgodnie z polskim prawem, jeśli masz zarobek w sposób ciągły, a nie masz umowy o pracę/zlecenie, to jest działalność gospodaracza i MUSISZ założyć firmę. Jeśli jednak zarobek jest jednorazowy, wystarczy opodatkować te pieniądze podatkiem 18%. Nie ma czegoś takiego, że "google daje", bo Google jest firmą z Irlandii, więc daje na tamtejszych zasadach, ale jak pieniądze dotrą do polski to zasady zaczynają być polskie. Tutaj też częsta pułapka - kwota wolna od podatku, czyli 3091zł. To nie jest tak, ze jak pracujesz a dodatkowo sprzedasz program, to do 3091 nie płacisz podatku. Podatek dochodowy jest od WSZYSTKICH pieniędzy razem wziętych zarobionych w danym roku. Tak więc ja np. w tym roku z pierwszej faktury sobie 3019zł odjąłem i nie płaciłem podatku, ale od reszty już 18% poszło (do tego VAT, ZUS). Niektórzy uznają, że jak kasa od google jest raz na miesiąc, to nie prowadzisz ciągle działalności w PL i to już zalezy od interpretacji lokalnego US tak naprawdę, w niektórych faktycznie na 18% byś ujechał. Zwłaszcza, że teoretycznie nawet polski vat zapłacono.

 

Jest jedno rozwiązanie na granicy legalności - jeśli pieniądze są zarobione w walucie obcej i do sprzedaży doszło zagranicą kraju, no to jak dostaniesz przelew można to uznać za zarobek zagraniczny (jakbyś był zatrudniony tam). Wtedy na polskim PIT wpisujesz to jako przychód z zagranicy 0%. ALE jak zrobią dokładną kontrolę i poproszą o umowę zagraniczną, wszystko się posypie i zapłacisz 75%.

Na kontrole mają bodaj 5 lat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Zwłaszcza pierwsza przyniosła mi trochę ulgi…  Co do drugiej odpowiedzi, raczej nie zamierzam rezygnować ze swojej pracy, natomiast po stworzeniu programu chciałbym jak najszybciej zacząć tworzyć trakcję sprzedażową — nawet jeśli będą raczej niskie kwoty rzędu kilkunastu złotych/msc na jedno konto.

 

Ostatnio było dość głośno o działalności nierejestrowanej, więc chyba to będzie najlepsza opcja w takim przypadku jak mój. Podobno wprowadzili takie zasady, że jeśli dochody z działalności nie przekraczają 1050 zł to nie trzeba rejestrować działalności… oczywiście ciężko byłoby przeżyć za taką kwotę, więc zdaje się, że jest to rozwiązanie przystosowane właśnie dla osób, które pracują i chcą dorobić legalnie na boku. Muszę jeszcze o tym poczytać, ale wygląda na to, że w końcu politycy zrobili coś dobrego aby obudzić przedsiębiorczość Polaków. :-) Aż ciężko w to uwierzyć. Podejrzewam, że podatek też trzeba zapłacić, ale to można przełknąć. Bardziej chodzi mi o to, aby budować trakcję sprzedażową, niż zarabiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Pamiętaj, że jeśli już pracujesz, to prowadzenie działalności jest prostsze, bo części zusów nie trzeba płacić :)

 

Z tego linku wynika też, że faktycznie możesz co miesiąc te 1050 zarobić bez rejestrowania firmy: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-nierejestrowana-dzialalnosc-jako-dodatkowe-zrodlo-przychodow

- w sumie jak przekroczysz próg to i tak opłaci się założyć firmę, bo na zusach naprawdę niewiele stracisz a zyskasz np. odpisy (programista dużo nie odpisze, ale ja z 500zł zyskuję, głównie na hostingu, komórce i samochodzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Hej, prace nad aplikacją poszły mocno do przodu i niebawem będę chciał  ją opublikować. Mam już zaimplementowany prosty system rejestracji, natomiast nie przygotowałem jeszcze regulaminu i warunków współpracy, więc nie mam tego checkboxa ‘I agree on terms and services’ . Nie mam również info o RODO i innych takich, ponieważ na razie nie zamierzam jeszcze sprzedawać programu , ani go nawet intensywnie promować — po prostu chciałem aby ludzie go przetestowali. Czy w związku z tym mogę wrzucić  apkę na landing page w takiej formie jakiej jest tj. Bez regulaminu i wzmiance o Rodo przy formularzu rejestracji? Jedyne dane, jakie zbieram to adres e-mail, hasło i nazwa użytknownika (nie musi to być imię i nazwisko).

 

Nie mam też swojej firmy, powiedzmy, że na razie to działalność hobbystyczna :)

 

Mam nadzieję, że mogę to wrzucić w takiej formie, jakiej jest, proszę utwierdźcie mnie tylko w tym przekonaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I am lord, ja stworzyłem aplikację desktopową więc nie da rady jej wrzucić na Google Play.

 

Co do szyfrowania haseł, to nie do końca wiem co mógłbym tu zrobić. Rejestracja odbywa się w programie, po  pobraniu  ( a nie na stronie internetowej) . Tekst, który jest wpisywany do fomularza nie może być skopiowany ( specjalnie wyłączyłem tę funkcję) , czyli nie można go skopiować i wrzucić do jakiegoś zewnętrznego  programu aby go rozszyfrować. Nie ma też zapamiętywania sesji. Czy to wystarczy?

 

A może pisząc o szyfrowaniu miałeś bardziej na myśli to w jaki sposób hasło jest przechowywane w bazie danych mysql?

 

 

EDIT

 

W międzyczasie znalazłem taki kod:

https://www.gmlscripts.com/forums/viewtopic.php?id=2069 . 

 

Niestety, z tego, co widzę to jest to szyfrowanie, ale potem , gdy użytkownik będzie się logować muszę jakoś to hasło odszyfrować... autor niestety nie zamieścił kodu do odszyfrowania, więc to raczej mi nie pomoże :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

nigdy nie odszyfrowujesz hasła. Za każdym razem zaszyfrowujesz i porównujesz szyfry :) dlatego hasło "solone" ma zazwczaj w bazie po dwukropku dopisaną sól, żeby wiedzieć czym było dodatkowo hashowane, ale możesz bez solenia sha użyć i też nie będzie źle dla tej skali. Md5 odradzam, bo dla najpopularniejszych haseł znajdziesz hashe w internecie (google).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nie! Wybacz mi @gnysek  ten double post, ale właśnie się zorientowałem , że to nie będzie kilkanaście minut roboty, ponieważ w addonie, z którego korzystam: Web-API, reset hasła dzieje się poprzez stronkę ze skryptem PHP , a nie przez aplikację.  O ile z rejestracją i logowaniem nie ma problemu ( bo wszystko  dzieje się w programie i mogę użyć szyfrowania: https://www.gmlscripts.com/forums/viewtopic.php?id=2069 )  to kłopoty pojawią się, gdy ktoś właśnie będzie chciał zresetować hasło, ponieważ wtedy, w specjalnym formularzu na www, użytkownik podaje nowe hasło. Jeśli to nowe hasło nie będzie w ten sam sposób zaszyfrowane, to potem, w ekranie logowania w aplikacji, gdy komputer  porówna wpisywane hasło do zaszyfrowanego hasła  to nie będzie zgodności i osoba nie będzie mogła się zalogować.

 

Czy jedyne, co mogę zrobić w tej sytuacji to napisać taki sam algorytm szyfrowania w PHP czy jest jakieś inne wyjście z tej sytuacji ? Będę wdzięczny za wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Wysyłasz niezaszyfrowane hasło z aplikacji do PHP i wtedy zwracasz odpowiedź czy się powidło czy nie. A jeśli bez soli, to wystarczy użyć tego co wyżej i możesz zaszyfrowane wysłać od razu (czyli hash) - i też PHP powinno zwracać czy są te same czy nie. Po zmianie hasła nie ma różnicy między nowym logowaniem z aplikacji. Nie możesz też zapamiętywać usera jako zalogowanego tak naprawdę, może najwyżej ten hash gdzieś zapisać - zawsze musisz logować na nowo (bo np. usuniesz konto i co?).

 

Generalnie bym napisał taki prosty przykład na to, ale nie mam tyle czasu, bo to pisania na 4-5 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki dzięki za odpowiedź, całe szczęście przed chwilką zerknąłem do panelu PHP i przejrzałem bazę danych, autor Web-API pomyślał o wszystkim i hasła są domyślnie zaszyfrowane. Niemniej jednak dziękuję za odpowiedź, dobrze wiedzieć, że w razie czego to nie jest aż tak skomplikowane, żeby zrobić to samemu. 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...