Skocz do zawartości

Motywy literackie w grach


gnysek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administratorzy

Dobra, wiem, ze mam jeszcze kilka miesięcy i matura w maju, ale mój temat który zgłosiłem polonistce to "Motywy literackie w grach wideo" no i poszukuję takowych właśnie, aby w porę odnaleźć i pograc w gry, oraz poczytać książki (strzeszczenia) i poszperać ogólnie w sieci na temat róznych ciekawostek o tych grach. A więc tak mam już:

- mitologia w God of War i God of War 2 (bogowie, spartanie itp., Ares, tytani, olimp, premeteusz, Syzyf, Euralia i przyjaciele itd.)

- zabicie cezara w grze Shadow of rome (agryppa i oktawiusz)

- motyw rycerza idealnego w Shadow of the Collosus (średniowieczny) oraz Metal Gear Solid 3 (taki teraźniejszy rycerz idealny)

- parafraza (? nie wiem czy to dobre słowo) motywu biblijnego w Metal Gear Solid 3 ( (Naked) Snake, Eva i Adam (Ocelot), tutaj to Ewa kusi Węża, a Adam wyruchał oboje)

- ewentualnie motyw miłości romantycznej w Shadow of the Collosus (bohater w końcu umiera dla ukochanej, z którą nie mógł być bo była w śpiączce :P) czy w ICO (chociaż to jakaś inna miłość )

- motyw fantastyki w The Witcher (gra nie jest bezpośrednio na podstawie ksiażki, tz. nie przedstawia jej fabuly, więc się nadaje).

- myślalem o Okami, bo jest tam dużo japońskich legend i podań, ale mam tę grę tylko w języku samurajów, poza tym musiał bym mocno zgłębić kulturę japońską...

 

Szukam innych propozycji, bo w sumie gram tylko na konsolach, a może na komputerach tez coś jest (chociaż ja uważam, ze gry na PC są robione dla kasy i fabuły są często mózgojebne). Nie mogą to byc gry na podstawie książek, a więc Harry Potter, Kod DaVinci, Eragorn, Władca Pierdzieli itp. odpada. Muszą to być gry, które zawierają jakieś fajne motywy, najlepiej bardzo ukryte (jak to z Big Bossem w MetalGearSolid 3 - żołnierza z 1964 porównam do Rolanda i kolegów ze sredniowiecza - bo tez mieli kodeksy). Liczę na waszą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też coś wspomnieć o grach powstałych w oparciu o znane powieści, np. American McGee's Alice, Discworld (wraz z sequelem), Hitchhiker's Guide to the Galaxy, czy Dune (do spółki z Dune 2, Emperor: Battle for Dune i Frank Herbert's Dune [chociaż to ostatnie jest bardziej na filmie])

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na konsolach... co ja ci mogę polecić prócz zeldy... no nic, The Legend of Zelda: Ocarina of time możesz odpalić na emulatorze bo to jeszcze z N64 ale ja z polaka cienki :P prace miałem o romantyzmie i nie wiem co możesz z zeldy wyciągnąć bo książek nie czytam :P

Zwykły chłopiec z lasu, porzucony przez matkę, przygarnięty przez dzieci lasu, kończy 10 lat i zło nawiedza hyrule, mały wyrusza do księżniczki, potem odnajduje 3 kamienie i otwiera wrota czasu za którymi spoczywa legendarny Master Sword, po jego wyrwaniu z piedestału mały zasypia na 7 lat gdyż w aktualnej postaci, nie jest w stanie stawić złu czoła, po 7 latach budzi się już jako mężczyzna, dzierżący w dłoni Legendarny "Miecz Mistrza", jako bohater, Heros wybrany przez bogów i 7 mędrców. Nie wiem... może połączyć Master Sword z Excaliburem xD Albo trójmoc ze świętym Graalem przyrównać, chociaż wtedy już nauczycielka cię może o profanację posądzić xD, poczytaj te linki co wczoraj dałem w temacie Xbox może coś se znajdziesz, Miyamoto czerpał wiele z kultur słowiańskich.

 

http://zelda.gry-online.pl/viewpage.php?page_id=7

http://www.swiatn.pl/index.php?mode=4&nr=85

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ew. nawiązania do Bibli - mnóstwo, choćby Messiah, na chama nawet diablo sie upchnie..

 

W diablo akurat nie uświadczy się nawet najmniejszej wzmianki o bandzie Jezusa, Jachwe czy choćby Szatanie. ;)

 

Jak by tak na chama to można grę dla dzieci "Reks" pod to podpiąć, bo fabuła jest na bazie koreańskiej legendy. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nowszych proponuję Lokiego. Właściwie cała gra opiera się na różnych mitologiach. :)

 

Tak samo Titan Quest, tyle że ta jest osadzona w całkowicie mitologicznym świecie. Ŕ propos, trzeba wspomnieć także o monstrach w Heroesach - wiele z nich (jak Gorynicze, Drzewce, Enty oraz masa innych) to nic innego jak przetransformowane ze starych podań, legend i nowszych książkach fantasy potwory :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy
to jest do ustnej tak? To weś 4 góra 6 gier, ładnie opisz, gadki starczy ci na 10-13 min, oni ci doliczą i tak czas z pytaniami. Świeżo po maturce jestem :)

to co obecnie mam, to już zapewne wystarczy, ale jeżeli znajdę wiecej gier, to nie będę musial ich tak wnikliwie badać - z drugiej jednak strony im wnikliwiej zbadam, tym potem prościej będzie się bronić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka.Ja też coś dorzucę: Nawiązanie w Herosach do książek JRR Tolkiena: Władca Pieścieni (orginalny tytuł : The Lord of the rings), czyli wszystkie potworki takie jak: Elfy,Krasnoludy etc. smile.gif

 

W takim razie na siłę można by było upchnąć każdą grę, w której są np: elfy. <_< Poza tym elfy, orki to nie wymysł Tolkiena, bo on zaczerpnął te postacie z jakichś starych wierzeń jakiegoś ludu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

na podstawie władcy pierścieni to powstało kilka gier władca pierścieni - dlatego nie będę sie za nie zabierał, bo za tzw. egranizacje (btw. nowosłowo :P) się nie ruszam. Dlatego też odpada Potter czy Eragorn. Ja nie mam przedstawiać fabuly ksiażek i potem mówić, że taka sama jest gra, a chcę pokazać np., że taki Roland, rycerz idealny ma wiele wspólnego z Big Bossem z metal gear solid - chociaż różni ich kilkaset lat. Tak samo w Shadow of Collosus - bohater poświęca swoje życie dla ratowania ukochanej - z kazdym zabitym kolosem daje sie zauważyć postępujące zmiany na jego ciele i zamienia się w coraz większy wrak, aż na sam koniec ginie - ale jego ukochana ozywa i jest szczęśliwa. Zresztą w ICO też bohater w sumie został uwięziony i skazany na śmierć w jakimś zamku, a ratuje przy okazji jakąś dziwną dziewczynę - nie wiadomo na co i po co, a opiekuje się nią tak troskliwie, że jak się gra to zdaje się czuć tą więź między Ico a Yordą.

 

btw. co do elfów to oni pochodzą chyba ze skandynawskich legend z tego co wiem, przykładem jest wiersz "Król Olch" z romatyzmu (po niemiecku król elfów - Der Erlkönig), Gothego, który wzorował go na jakiejś tam balladzie duńskiej.

 

zauważ też, że na ksiazki tolkiena zrobił sie szał jak wyszedł film, wcześniej ludzie tak ich nie czytali, a jednak o elfach krasnalach itp. wiedziałeś (nawet w Dzieciach z Bullerbyn jest mowa o elfach, jak jeden z nich udawał właśnie elfa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauważ też, że na ksiazki tolkiena zrobił sie szał jak wyszedł film, wcześniej ludzie tak ich nie czytali, a jednak o elfach krasnalach itp. wiedziałeś (nawet w Dzieciach z Bullerbyn jest mowa o elfach, jak jeden z nich udawał właśnie elfa).

To jak w tym dowcipie:

-Czytałeś Biblię?

-Nie, poczekam, aż zekranizują! xD

 

Gry na PC mózgojebne? Fallout 2 to skarbnica powiązań. :P

http://www.fallout3.phx.pl/ie_rozrywka_eastereggs.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...