Skocz do zawartości

Imitacja płynu w obszarze zamkniętym


peterz_pl

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Moi drodzy, od dobrych kilku dni borykam się ze stworzeniem imitacji... nazwijmy to: Płynu w obszarze zamkniętym. Wymyśliłem i napisałem to następująco:

 

#1: Przy tworzeniu mapy obiekt umieszczam w obszarze zamkniętym (czarna linia - to klocki blokujące 16x16. ale nie w tym rzecz)

 

image.png

 

image.png

 

#2: Po uruchomieniu gry, obiekt się "rozprzestrzenia", po prostu sprawdzając czy po lewo, prawo, w górę i w dół jest pusta kratka czy obiekt blokujący. Jeżeli pusto to tworzy obiekt/obiekty a sam dalej nie sprawdza.

 

image.png

 

#3: W pewnym momencie wypełnia cały pojemnik, a działają tylko klocki obok obiektów blokujących (sprawdzają czy nadal jest blokada)

 

image.png

 

#4: Jednakże, jeżeli gracz zniszczy jakiś blok, płyn zaczyna rozprzestrzeniać się dalej:

 

image.png

 

#5: I w tym momencie mam problem. Chciałbym, aby płyn zaczął rozprzestrzeniać się do góry, kasując tym samym z mapy najstarsze obiekty. Czy konieczne jest zrobienie zmiennej dla każdego obiektu (stworzony jako pierwszy, drugi etc.)? Co w przypadku jak chciałbym stworzyć np 3 źródła?

 

image.png

 

Z góry dzięki za podpowiedzi jak logicznie to rozwiązać. Niestety piszę to wszystko na klockach, więc jeżeli ktoś miałby pomysł jak napisać to w GML, byłoby cudownie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W GM:S już jest fizyka płynów z Box2D, ale skoro wciąż operujesz na klockach to jest to jak przeskoczenie z budowania zamków piaskowych do planowania instalacji cieplnej w domku jednorodzinnym.

 

Pytania:

Nie masz teraz nic? Sam pomysł jak powinno to działać? Nie próbowałeś tego już robić? Jak tak to pokaż co masz, może coś z tego już się nadaje na podstawę, bo jak nie to zaczynamy od nowa.

 

W jaki sposób ten "płyn" ma się zachowywać? Każda jednostka płynu ma być wyrównanym do siatki blokiem 16x16px? Czy może zachowywać się w miarę naturalnie?

 

Czy "płyn" ma poruszać się pomiędzy rurami które ustawisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...