Skocz do zawartości

Linux vs Windows


Gibki Kaktus

Rekomendowane odpowiedzi

Uzjel, litości - obraza użytkownika? to edie jest użytkownikiem? :D

 

Fervi

nie, jest podczłowiekiem bo obraża BOGA LINUKSA NO JAK ON MOSZE.................................
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

objection.jpg

 

Mimo że i Linux i Windows mają swoje zalety nie należy zapominać o ich wadach. To który system jest lepszy zależy od subiektynego odczucia użytkownika. Gracz wybierze linuxa ze względu na gry (Choć linux ma już steama :>). Normalny użytkownik też nie ma problemu z obsługą systemu ponieważ go już zna. A połowa z was zapomniała że linux już dawno nie jest systemem w którym konsola nieprzyjazne mechanizmy ręczna konfiguracja itp. jest chlebem powszechnym. Teraz nawet moja mama (tak to fakt) przyznała że Ubuntu jest czytelniejszy i prostszy w obsłudze niż niekiedy windows. Technika idzie w góre panowie. Teraz i linux może wygladać :D. Ale to tylko moja opinia. Zamiast rozpisywać sie o zaletach i który to system nie jest bardziej ######aszczy pomyślcie i zróbcie liste wad i/lub co byście w Linuxie/windowsie chcieli zmienić. Bo o zaletach to każdy może pierdzielić jak potłuczony ale o wadach nikt sie nie kwapi wspomieć :).

 

 

 

PS. A tak przy okazji witam brać forumową po mej długiej dość nieobecności :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się wtrącić na chwilę. To, do czego odwołujecie się jako Linux, to tak na prawdę GNU/Linux, albo jak ja ostatnio przywykłem na niego mówić, GNU plus Linux.

 

Linux nie jest systemem operacyjnym sam w sobie, tylko kolejnym wolnym komponentem pełni funkcjonującego systemu GNU, który stał się użyteczny za sprawą rdzennych bibliotek GNU, narzędzi powłoki i innych niezbędnych komponentów systemowych, które razem stanowią pełny system operacyjny w sensie POSIX.

 

Wielu użytkowników uruchamia zmodyfikowane wersje systemu GNU codziennie, nie zwracając na to uwagi. Przez dziwny zbieg okoliczności, ta wersja GNU, która jest tak szeroko używana dzisiaj, jest często nazywana Linuksem i wielu jego użytkowników nie jest świadoma tego, że jest to system GNU, napisany przez Projekt GNU. Tutaj na prawdę jest Linux i ci ludzie go używają, ale jest tylko cząstką systemu, którego używają.

 

Linux jest jądrem: programem w systemie, który alokuje zasoby maszyny do programów, które uruchamiasz. Jądro jest niezbędną częścią systemu operacyjnego, ale jest bezużyteczny sam w sobie; może on funkcjonować wyłącznie w kontekście pełnoprawnego systemu operacyjnego.

 

Linux jest zazwyczaj używany w połączeniu z systemem GNU: cały system jest po prostu GNU z dołączonym Linuksem.

Wszystkie dystrybucje, które nazywają siebie jako "linuksowe" są tak na prawdę dystrybucjami GNU/Linux.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można było przewidzieć że to napiszesz :P

 

Tak przy okazji, to ty tak dla jaj hejtujesz wszystko co związane z windowsem czy na serio?

 

To do czego dałeś linka było wiadomo już przy Windows 7

 

A czy hejtuje wszystko związane z Windowsem, cóż - Windows ma wiele zalet, ale ich po prostu nie znam

 

Mam słaby komputer- i3, 2x 2.4GHz, 4GB Ramu, 500GB Dysk 5400RPM i Karta Nvidia 310M (1GB), więc niestety, nic inszego niż Linux na tym nie pójdzie

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym posiedział na XP, ale Nvidia pokazała fucka z Optimusem i trzeba siedzieć na Linuksie

I bardzo dobrze. Po co mają cofać się w rozwoju i wspierać na siłę 12-letni system. Może i XP był wyjątkowo dobry, ale 7 też jest bardzo solidnym Windowsem, a 8 do codziennego użytku jest w sam raz (mi np. bardzo dobrze się na niej pracuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bardzo dobrze. Po co mają cofać się w rozwoju i wspierać na siłę 12-letni system. Może i XP był wyjątkowo dobry, ale 7 też jest bardzo solidnym Windowsem, a 8 do codziennego użytku jest w sam raz (mi np. bardzo dobrze się na niej pracuje).

 

I mamy lamentacje 30% użytkowników Windowsa "co robić?!?!?!?!"

 

Jak ktoś ma porządny dysk i porządny sprzęt to czemu nie? Ja niestety takowego nie posiadam i jak cokolwiek klikałem w Win8 to "musiał se pomyśleć"

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mamy lamentacje 30% użytkowników Windowsa "co robić?!?!?!?!"

 

Jak ktoś ma porządny dysk i porządny sprzęt to czemu nie? Ja niestety takowego nie posiadam i jak cokolwiek klikałem w Win8 to "musiał se pomyśleć"

 

Fervi

To srsly nie wiem co masz za komputer, skoro mi na netbooku działa bardzo dobrze i nawet po podpięciu do monitora full hd nie ma problemów z działaniem. A lamentacje użytkowników Windowsa - ich własna wina. Kto kupując nowoczesny komputer wgrywa tam Windowsa XP? Nie no, wiadomo, są tacy geniusze, ale to się kompletnie mija z celem i dobrze im tak. Niech się nauczą w końcu, że trzeba iść do przodu, a nie ciągle stać na starych utartych rozwiązaniach. Rozwój komputeryzacji od 2001 roku był potężny i trzymanie się na siłę przestarzałego systemu z tamtego roku jest głupie. Na starszych czy słabszych komputerach - zrozumiałe, ale na nowoczesnych? Głupota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To srsly nie wiem co masz za komputer, skoro mi na netbooku działa bardzo dobrze i nawet po podpięciu do monitora full hd nie ma problemów z działaniem. A lamentacje użytkowników Windowsa - ich własna wina. Kto kupując nowoczesny komputer wgrywa tam Windowsa XP? Nie no, wiadomo, są tacy geniusze, ale to się kompletnie mija z celem i dobrze im tak. Niech się nauczą w końcu, że trzeba iść do przodu, a nie ciągle stać na starych utartych rozwiązaniach. Rozwój komputeryzacji od 2001 roku był potężny i trzymanie się na siłę przestarzałego systemu z tamtego roku jest głupie. Na starszych czy słabszych komputerach - zrozumiałe, ale na nowoczesnych? Głupota.

 

1) Nie wiem czy wiesz, ale w Windowsie (jest potwierdzona) zasada "ile znajdzie, tyle zajmie" - im masz słabszy komputer tym Windows pobiera mniej zasobów, nie wiem jak to działa, ale jakoś tak

2) Nom, ale od ~2006 roku (Vista) Windows się nie zmienia

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Nie wiem czy wiesz, ale w Windowsie (jest potwierdzona) zasada "ile znajdzie, tyle zajmie" - im masz słabszy komputer tym Windows pobiera mniej zasobów, nie wiem jak to działa, ale jakoś tak

2) Nom, ale od ~2006 roku (Vista) Windows się nie zmienia

Ad. 1

Ale co to ma do rzeczy? Spytam wprost: jaki masz sprzęt, że Windows 8 Ci ścina. Bo oto parametry sprzętu na którym mi Win8 działa bardzo dobrze: procesor AMD C-60 (1GHz), 4GB DDR3 RAM (najsilniejsza część całości), 500GB dysk twardy. A co jak co, to jest sprzęt, który (nie licząc pamięci i dysku) jest na poziomie słabych komputerów sprzed kilku lat. Ale skoro masz nVidię Optimus, technologię mającą może 2-3 lata, to nie możesz mieć słabszego sprzętu, co najwyżej porównywalny.

 

Ad. 2

Dowody jakiekolwiek? Przykłady? Bo od biedy nawet to: http://www.microsoft.com/en-us/download/de...s.aspx?id=25208 pokazuje, że między Vistą a 7 są różnice.

 

 

Nie chcę tu robić za jakiegoś fanboja Windowsa, bo i Linuksy, i Windows mają swoje zastosowania w których sprawdzają się najlepiej, ale to co piszesz momentami Fervi na temat Windowsa, to nie wiem skąd bierzesz i wymyślasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8.1 będzie w czerwcu. Mam nadzieję że poprawią modern bo w niektórych miejscach jest fatalnie zrobione.

 

1) Nie wiem czy wiesz, ale w Windowsie (jest potwierdzona) zasada "ile znajdzie, tyle zajmie" - im masz słabszy komputer tym Windows pobiera mniej zasobów, nie wiem jak to działa, ale jakoś tak

Skoro ma więcej pamięci to lepiej na starcie załadować wszystko niż potem doczytywać z dysku. W razie gdy brakuje pamięci to zazwyczaj zwalnia jej trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie powstaje, dlaczego tyle potrzebuje pamięci?

Spora część owej pamięci zajmowanej przez Windows to tzw. pamięć wstrzymana, która zawiera preloadowane różne rzeczy do pamięci, które mogą się systemowi przydać. W praktyce, gdy pilnie potrzeba pamięci, to system tam właśnie zajmuje. Zresztą, można zawsze odpalić takie narzędzie jak Monitor Zasobów (resmon.exe) i śledzić jak Windows zajmuje pamięć ;) .

 

btw. Linux robi podobnie i zajmuje pewną ilość pamięci na tzw. bufor dyskowy :-) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marmot

Chodzi o swap? To wydzielona partycja

Nie chodzi mi o swap, przecież to jest coś zupełnie innego. Nie mam teraz Linuksa, to Ci dokładnie nie powiem, ale bodajże po wpisaniu "free -m" w konsoli (czy jakkolwiek sprawdzało się zajęcie pamięci), powinieneś dostać linijkę buffers/cache. To jest właśnie bufor dyskowy w pamięci fizycznej (a swap jest wirtualną). W angielskiej literaturze fachowej znajdziesz to pod nazwą "Page cache" albo "Disk cache". Dzięki temu system działa Ci generalnie szybciej, bo nie musi ciągle wszystkiego wczytywać z dysku do pamięci (bardzo wolna operacja). Dlatego też wolno Ci idzie zajmowanie swapa - system nie ma takiej potrzeby, gdyż strony pamięci wirtualnej może sobie przechowywać w ramkach pamięci.

 

Tym samym zresztą jest owa pamięć wstrzymana w Windows. Różnica polega na tym, że w owym programie z którego pokazałeś screen, prawdopodobnie ów bufor jest uznawany jako wolna przestrzeń, gdy Windows mówi wprost, że jest to zajęcie pamięci. Aczkolwiek, wpisz free -m w konsoli i porównaj, bo sam jestem ciekaw jak to wygląda u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fervi@ThunderStorm:~$ free -m

total used free shared buffers cached

Mem: 3744 2231 1512 0 94 1409

-/+ buffers/cache: 727 3017

Swap: 3882 0 3882

 

Patrząc na proporcje - used to chyba wolna przestrzeń, ale trochę dziwnie to wygląda, powinno być chyba na odwrót

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na proporcje - used to chyba wolna przestrzeń, ale trochę dziwnie to wygląda, powinno być chyba na odwrót

 

Fervi

Nieco dziwnie, ale widzisz. W teorii masz 1512MB wolnego ramu, ale w praktyce masz te 3017MB łącznie z użytą częścią przez bufor, z którego system zawsze może skorzystać. Analogicznie jest w Windows:

gtt35SA.png

Akurat tak mi się trafiło, że system zajął całą pamięć, ale te 2006MB jest cały czas do dyspozycji. Aż tyle w użyciu, bo mam nieco programów w tle, tym przeglądarkę z wieloma kartami, a to zajmuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieco dziwnie, ale widzisz. W teorii masz 1512MB wolnego ramu, ale w praktyce masz te 3017MB łącznie z użytą częścią przez bufor, z którego system zawsze może skorzystać. Analogicznie jest w Windows:

Akurat tak mi się trafiło, że system zajął całą pamięć, ale te 2006MB jest cały czas do dyspozycji. Aż tyle w użyciu, bo mam nieco programów w tle, tym przeglądarkę z wieloma kartami, a to zajmuje :)

 

Co nie znaczy, że bierze troszkę za dużo :P

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...