Skocz do zawartości

Game Maker Tutorial


Rekomendowane odpowiedzi

Zamiast ustawiania w evencie draw pozycji x i y, proponuję

GML
draw_text(view_xview[0]+10, view_yview[0]+12,12,'Życia: '+string(lives));

To samo napisałem mu wcześniej :P

11.

GML
draw_text(10,12,'Życia: '+string(lives));

x=view_xview;y=view_yview;

Można zrobić poprostu tak:

GML
draw_text(view_xview+10,view_yview+12,'Życia: '+string(lives));
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Ja nie jestem zielony i mam problem załapać. Brak przecinków kropek, w połowie urwane zdania. To brzmi jak wypowiedź osoby która jest w ciężkim szoku psychicznym, a nie jak wypowiedź kogoś, kto się nad zdaniem zastanowił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też dorzucę parę groszy. Przede wszystkim musisz zmienić formataowanie w pliku pdf. Czionka jaką użyłeś nadaje się do komiksów. Użyj opcji wyrównania do obu krawędzi strony. Zmień czcionkę na 12. Zmienjszysz dzięki temu ilość stron oraz poprawisz wygląd. Pomysł pisania kodu innym kolorem jest dobry. Tylko sformatuj go tak aby był czytelny (to samo co wcześniej).

 

Ja uważam, że najlepiej zrobisz gdy sam napiszesz generator albo wczytywanie mapy i dopiero potem zaczniesz pisać tutorial dla początkujących. Oczywiście to co napisałeś masz doskonale rozumieć. Kopiuj wklej z GMClan nie wchodzi w rachubę. Żeby pisać coś dla początkujących musisz być co najmniej poziom wyżej. Taka jest kolej rzeczy i tego nie zmienisz.

 

Dlaczego akurat generator map (czy wczytywanie map z pliku txt) byłby bardzo dobrym przykładem? Ponieważ możesz tutaj połączyć ze sobą pętle, tablice, funckje związane z plikami , różne sposoby odwoływania się do obiektów (przez id, object_index, with itp.) i całą rzeszę innych rzeczy w zależności od potrzeb. Oczywiście to ma być przykład, a nie gotowiec. Pokazać tylko "szablon", a reszta pozostaje dla zainteresowanych. Jak widzisz daje to wielkie pole do popisu i w jednym przykładzie opiszesz często wykorzystywane rzeczy w GM.

 

A co do optymalizacji. Umięjętność ta przyjdzie z czasem. Im więcej piszesz tym szybciej, to opanujesz. To nie jest coś takiego, że przeczytasz parę stron o tym i już łapiesz o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej piszesz ,tym szybciej to opanujesz.

Czepiam się, ale trochę denerwuje ten błąd przy czytaniu.

 

A co do tutoriala to myślę, że łatwiej zrobić najpierw jakiś przykład, bo żeby napisać tutorial trzeba wiedzieć o czym się pisze + umieć to wytłumaczyć. A jeśli chodzi o przykład to ta druga część jest mocno ograniczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...