Skocz do zawartości

Tileset


m97

Rekomendowane odpowiedzi

Tileset to coś w stylu backgrounda - wiesz, nie można z tym ustalić kolizji, zawsze zazwyczaj jest pod graczem itd. Chodzi o to, żeby nie robić jednego wielkiego tła z np. całym miastem do gry, tylko ulica w poziomie może mieć np. 128px wysokości i 64px wysokości, ustawisz ją jako tileset ok. 10x i masz kawałek ulicy do swojego miasta :thumbsup: To po prostu "fragment", który sprawia, że możesz mieć efekt wyglądający jakbyś miał np. 50 teł w roomie, ale aż 49 z nich to tilesety z ulicami, chodnikiem itd, a jedyny normalny background to będzie np. trawa :)

Tilesety dodajesz do sekcji z Backgroundami, klikasz "Use like tileset" (czy jakoś tak) i wypełniasz okienko.

 

 

Jeśli ktoś może to lepiej wytłumaczyć, to proszę bardzo, lets do it marines! ;)

 

E: @down - poprawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Najpierw wyjaśnię:

background - tło pokoju,najczęściej użyte w celach ozdobnych

można go użyć jako tradycyjny background (powtarza się na poziomie całego room-a) lub jako tileset.

tileset to coś jak puzzle,z których układasz tło. No bo np: chcesz zrobić pokój,no to background to posadzka,a z tileset robisz dywan,i nie powtarza się on na terenie całego room-a ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy
Witam, czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak używać tilesetów. Chodzi mi o dzielenie dużego pokoju na mniejsze kawałki w celu przyspieszenia gry z dużym roomem.

 

Tilesety do tego nie służą. Tilesety są do tego, żeby układać niektóre grafiki tła które nie muszą być obiektami w celu pominięcia sprawdzania dla nich eventów (step, kolizja, alarmy, draw).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tilesety do tego nie służą. Tilesety są do tego, żeby układać niektóre grafiki tła które nie muszą być obiektami w celu pominięcia sprawdzania dla nich eventów (step, kolizja, alarmy, draw).

 

Jemu chyba chodzi o coś w stylu ogranicznika pokoju,żeby np:z każdej strony zrobić czarny tileset i za tym czarnym kolejny i kolejny. Aby w roomie 1 grało się szybciej (i łatwiej zbudwać ;p) to zrobić wszytkie lokacje,levele itp. w jednym roomie oddzielonym jedynie granicami,a czy kolwiek,tileset niezablokują gracza,ale może on coś wymyślił. Przepraszam jeżeli źle zrozumiałem ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Nie, raczej chodzi o to, żeby dezaktywować instancje, zeby gra nie przycinała jak jest na ekranie 10 obiektów, a w roomie 10000. Takie coś mam w Almorze gdzie room ma 60000px szerokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, raczej chodzi o to, żeby dezaktywować instancje, zeby gra nie przycinała jak jest na ekranie 10 obiektów, a w roomie 10000. Takie coś mam w Almorze gdzie room ma 60000px szerokości.

 

Może :D

Fajny sposób,tylko dezaktywacja to też akcja,która tnie chyba :/ Ja jestem zielony nie wiem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Rodzic. Trochę jak grupowanie - znaczy się masz obiekty:

 

objTata

objSyn

objCorka

 

i w dwóch ostatnich jako Parent ustawisz objTata, no to jak napiszesz instance_count(objTata) - zwróci Ci 3 - bo objSyn i objCorka dziedziczą po tacie (więc mozna się do nich dostać po jego nazwie).

Dziedziczą też kod w eventach, jeśli w obiekcie - dziecku, ten kod nie zostanie niczym nadpisany (obojętnym klockiem) - aczkolwiek event_inherited() wywołuje zdarzenia z ojca w takim przypadku.

Dzieci są więc jakby kilkoma obiektami na raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówimy o deaktywacji , to dlaczego kiedy stworzę obiekt z takim kodem z 200 obiektów aktywowanych robi się 2000?

GML
instance_activate_region(x,y,x,y+32,true);

W sprawie tilesets chodziło mni o podzieleniu rooma na mniejsze części i podczas przemieszczania się gracza ładowanie ich w zależności od kierunku ruchu.

Jeszcze jedno pytanie, jak zrobić warunek, który jest prawdziwy kiedy obiekt jest deaktywowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Nie chcę zakładać nowego tematu. Moje pytanie brzmi :

1.jak nałożyć na siebie 2 tilesety oraz

2.czy można ustawić przezroczystość tła takiego tilesetu.

1. w jaki sposob nałozyc???

2. nie mozna. Musisz po prostu dac gotowy rysunek bez tła... jesli dobrze rozumiem to pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy
1. w jaki sposob nałozyc???

 

2. Można: tile_set_alpha(id,alpha) - wystarczy wejść w odpowiedni dział w dokumentacji i tam są wszystkie funkcje dotyczące danych zasobów. GM ma naprawdę fajnie zrobioną dokumentację...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, dokumentacja GM-a należy do jednej z najlepszych, z którymi się spotkałem

 

Żeby ustawić przezroczystość tile'a, trzeba znać jego ID. Nie da się tego ustawić z poziomu edytora roomów (choć może niedługo...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Żeby ustawić przezroczystość tile'a, trzeba ....

jednak on sie nie pyta o przezroczystosc tilesa ale o przezroczystosc tła w tilesie. No a tego zrobic sie nie da.

Zapewne chodzi mu o zlozenie 2 roznych tilesow w jeden, z tym ze zamiast sie zmiksowac, to po prostu jeden zaslania drugi. Obejsc mozna to tylko w ten sposob ze nalezy juz w czasie przygotowywania tilesow, zrobic je bez tła.

Przyklad? prosze bardzo- przesuwajace sie tilesy w ksztacie prostokatow z przezroczystym tłem sa w mojej sygnaturce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...