Skocz do zawartości

System na netbooka


Marmot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Trafiło się, że stałem się posiadaczem netbooka Asus EEE PC 1001PXD, jednak jest on bez systemu. Stąd pytanie moje - jaką wersję Windowsa najlepiej wgrać na ten sprzęt? Osobiście optował bym za najnowszym możliwym, tj. Windows 7, jednak nie jestem pewien czy będzie on prawidłowo chodzić na sprzęcie z tak niskimi parametrami.

Żeby uprzedzić zbędne posty na temat Linuksa, to powiem od razu, że jedyne systemy jakie wchodzą w grę to: Windows XP Professional i Windows 7 Professional (zarówno wersje 32- jak i 64-bitowe, bo ten procesor jest 64-bitowy, a do obu wersji mam dostęp). Prosiłbym o jakieś racjonalne argumenty, najlepiej argumentowane własnymi doświadczeniami.

Przy okazji też, wolałbym wiedzieć jaką wersję dokładnie wgrać, tj. 32- czy 64-bitową, gdyż w kwestii wydajności obu z tych wersji na netbookach z Intel Atomem mam zerową wiedzę.

Żeby uprzedzić, to powiem, że system ma dla mnie spełniać takie warunki: mają dobrze działać przeglądarka, podstawowe oprogramowanie (Office) oraz mało wymagające gry (starsze przygodówki, jakieś casualki których mam pełno na Steamie, czy Angry Birds). Miło by było, jakby system też zużywał jak najmniej zasobów sprzętowych, co by bateria trzymała jak najdłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że mnie interesują argumenty, czemu akurat XP, a nie Seven, gdzie nie interesują mnie żadne stereotypy, bo na komputerze na którym obecnie siedzę, od paru lat mam Vistę i nie działa tak źle, jak wszyscy ją malują. Tak samo właśnie z wyborem wersji 32/64-bit, bo ponoć ten XP 64-bitowy to nie najlepiej działa, ale to też wolę się dowiedzieć jeszcze, bo nigdy w życiu nie miałem 64-bitowego XP wgranego.

 

EDIT: Do wyboru może być jeszcze ewentualnie Vista Business/Enterprise, bądź dowolny inny system dostępny na MSDNAA, ale sądzę, że na netbooka to wybór może być tylko między XP (stary, wciąż dobrze działający) a 7 (najnowszy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

W pracy na 10 stanowiskach mamy komputery typu all in one z atomami, wszystkie śmigają na windows7 i system działa normalnie. Gorzej z wielozadaniowością różnych aplikacji, ale to będzie problem także w XP, więc instaluj win7. Wsio ryba. Kwestia głównie ilości ramu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma 1GB ramu, ale sądzę, że prędzej czy później kupię nową kość. Jedyne co mnie martwi to procesor, bo jednak ma tylko 1 rdzeń z zegarem 1,6GHz. Nie potrafię się zbyt przekonać czy to będzie dobrze działać, szczególnie, że wymagania siódemki ten notebook ledwo spełnia. Chociaż, z drugiej strony, wersja tego netbooka sprzedawana z systemem ma firmowo wgranego 7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11.10 nie ma wersji netbook edition. Należy brać pod uwagę też to że stery do karty mogą nie działać - ostatnio kupiłem sobie Acera travelmate'a z GF 540M to po instalacji sterów i restarcie kompa widziałem czarny ekran(nie można było wejść do terminala więc pewnie kernel panic wywaliło), natomiast pod windą stery są ale tylko na sevena/vistę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubuntu chciał zabić mój komputer :)

 

Netbook Edition był wtedy - kiedy był zwykły Gnome. Wtedy za NE robił Unity, który został teraz dodany - robi za Desktop Netbook.

 

pewnie kernel panic wywaliło

Kernel Panic? Wątpię (naprawdę wątpię). Jest jednak metoda, by sprawdzić jak - Na klawiaturze migają diody (zazwyczaj Caps Lock i Scroll Lock)

 

Poza tym system ma domyślne stery - nie są zbyt dobre, jednak są to sterowniki - Mają Akcelerację 3D, 2D (chyba) i dobrze wyświetlają rzeczy.

 

Ofc. Nie wiem jakie sterowniki masz itd. Mi się udało Optimus'a skonfigurować i doinstalować sterowniki wprost z repozytorium.

 

A co do tematu:

Windows XP (lub nawet MX 7 / 8, bo jest szybszy i ładniejszy :P) W wersji 32-bitowej (na wersje 64-bitowej masz do 30% większe zużycie ramu + Nie musisz mieć, bo nie masz 4GB ramu [lub więcej])

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TheMarcQ:

Już bez przesady. XP w normalnej, nieokrojonej edycji działał mi bez zarzutu na komputerze z prockiem 400MHz i 192MB RAM, więc na jaką cholerę miałbym wgrywać na o wiele mocniejszy komputer wersję mini?

 

@kt1117:

Tak, ale oni dołączają wersję 7 Starter, która jest dość solidnie okrojona względem tej, którą bym wgrywał (Professional)

 

Poza tym, jak już napisałem - Linux mnie nie interesuje, więc po co o nim dyskusja w tym temacie? Jak chcecie to sobie załóżcie temat o działaniu Ubuntu na netbookach, a nie spamujecie mój temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starter nie jest okorojony! Sam miałem starter na swoim netbooku. Potem kolega pokazał mi filmik na youtube i miałem Ultimate. Wystarczało wprowadzić kod a Windows dokonał upgrade bez połączenia z internetem.

 

Miesiąc później zainstalowałem zwykłego XP Pro i to była najlepsza rzecz jaką mogłem zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczało wprowadzić kod a Windows dokonał upgrade bez połączenia z internetem.

Pewnie, piractwo w Polsce jest super-hiper, a potem płaczą, że Łindołsy padają po 5 minutach

 

Ja polecam MX7, bo jest ładniejszy (ofc, to można dostosować) i ciutkę szybszy - A netbook szybszy = fajniejszy :D

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...