Skocz do zawartości

Olimpiada z Informatyki


kt1117

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w tym roku wybieram się na Olimpiadę informatyczną dla gimnazjalistów. Proszę o jakąś stronkę z zadaniami bez rozwiązań. Chciałbym się do tego bardzo dobrze przygotować, mogę się kuć nawet całe noce. Dobrze by było, gdyby był jakiś system, którym mógłbym sobie sprawdzić poprawność algorytmu. Prosiłbym też o informację co zrobić by zmiejszyć złożoność algorytmu.

E:Chciałbym też wiedzieć o co chodzi w logarytmie i całkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze piszę? Bo 3(2) =9.

E:@Will

To to ja sam wiem, chodzi o to, że nie mam możliwości kupna takiej książki, ponieważ ja w empiku jestem co ok. rok, nie mówiąc nic o większych księgarniach gdzie mógłbym taką dostać.

E2:Czy książka Algorytmy Algorytm jest dobra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nauczyciel informatyki powinien pomóc Ci w szkoleniu na olimpiadę. Zapoznaj się z zadaniami z poprzednich olimpiad, to naprawdę pomoże. Czasem, żeby dostać maksymalną liczbę punktów za zadanie, trzeba znać jakieś egzotyczne algorytmy optymalizacji. Poznaj też teorię grafów - jeśli się nie mylę, nie było olimpiady bez zadania z tej teorii.

 

Ja dostałem książkę z zadaniami z poprzedniej olimpiady. Krótko: zrezygnowałem ze startu :] Nie moj poziom. Zwłaszcza, że nauczyciel infy boi się wykroczyć poza programowanie w Logo, a o teorii grafów chyba w ogóle nie słyszał. O logarytmach to już lepiej nie mówić...

 

Złożoność czasową bada się najczęściej, analizując pętle w algorytmie. Im mniej zagnieżdżonych pętli (nie wiem, czy dokładnie się wyraziłem), tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o praktykę to zadania są już prawie tylko z worda i excella, rok temu miałem jedno z css'a, a html'a nie ma praktycznie w ogóle. A teoria to tylko zadania z poprzednich olimpiad, co roku są prawie takie same + algorytmy. I myślę, że w każdym województwie powinno być podobnie. Bo rozumiem, że mówimy o olimpiadzie wojewódzkiej? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Word i Excel na Olimpiadzie? Myślałem, że to będzie trudniejsze, jakiś Assembler itp. Z tego najcięższe to jest chyba obniżenie poziomu złożoności algorytmu. Aha Thobby mówię o Olimpiadzie Informatycznej Gimnazjalistów. To wprowadzenie do algorytmów chyba sobie daruję, bo to ma ponad 1100 str. i nie zdążę tego wszystkiego zrozumieć.

E:Teorię grafów trzeba umieć zaprogramować? Tzn. czy trzeba zaprogramować rysowanie grafu z podanych liczb?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marmot

 

Problem jest w tym, że nawet w świecie informatyki - jest rozwój - i to bardzo duży

 

Weźmy Game Makera - nie napiszesz w nim systemu operacyjnego, sterowników do nvidia itd. Jednak zrobisz w nim grę - bez większej znajomości programowania (ewentualnie podstawowa znajomość GML wystarczy), większość z tych rzeczy jest zacofana i prawdopodobnie zbyt wiele osób nie będzie tego używać, bo i po co? Tak samo patrz -> Turbo Pascal, ma ponad 10 lat, a dalej jest używany w szkołach, czemu nie przeszli na Delphi/Lazarus? Po prostu zabytków nie powinno być, jednak dziwnym trafem (szkolnictwo?) dalej uczy się zbędnych rzeczy.

 

Fervi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w Twoim podręczniku od informatyki, ale w moim było Delphi. Tyle, że to logiczne, że najpierw trzeba się nauczyć podstaw programowania na aplikacjach konsolowych a do tego idealny jest Turbo Pascal*. Przecież, jakbyś się uczył C++ zamiast Pascala, to też byś pierw pisał aplikacje konsolowe, a dopiero potem okienkowe (znając szkolny program to w C++Builderze, ale zawsze). Poza tym, nie rozumiem co to ma się do tego, że "teoria jest zbędna". Zresztą, jestem aktualnie ciekaw, co Thobby uznaje za niepotrzebną teorię.

 

*tak, wiem. W Delphi też się da pisać aplikacje konsolowe. Ale po co, skoro jest dużo lżejszy Turbo Pascal? Do tego dochodzi tryb graficzny graph, który stanowi świetne wprowadzenie dla zainteresowanych przed poważniejszym zajmowaniem się programowania grafiki. A nic bardziej zaawansowanego nie jest potrzebne uczniom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam książkę z zadaniami olimpiady ogólnopolskiej 2010 i mogę powiedzieć, że nie ma tam ani jednego zadania z Excela, Worda i innych office'ów. Tylko algorytmika, programowanie itp.

Nie słyszałem o olimpiadach wojewódzkich, byłem tylko na konkursach. Tam też programowanie... ale w Logo (tylko raz w pierwszej klasie miałem zadanie z PowerPointa) : o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam książkę z zadaniami olimpiady ogólnopolskiej 2010 i mogę powiedzieć, że nie ma tam ani jednego zadania z Excela, Worda i innych office'ów. Tylko algorytmika, programowanie itp.

Nie słyszałem o olimpiadach wojewódzkich, byłem tylko na konkursach. Tam też programowanie... ale w Logo (tylko raz w pierwszej klasie miałem zadanie z PowerPointa) : o

Ja też byłem na konkursach i były konkursy logo/o internecie z dialnetu/ogólnej wiedzy informatyczniej, czyli jeden algorytm i takie tam (ile komputerów może się podpiąć do danej sieci używając tej bramy, było też pytanie o format css, do czego używa się pliku z tym formatem itd.)..

Ale exel był razem z wordem.

W exelu trzeba było obliczać różne rzeczy, używając do tego komend.

W wordzie, wiadomo formatowanie tekstu według polecenia.To z bramą, to z dialnetu także... raczej nie będzie, bo to było z wiedzy o internecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na jakich Ty konkursach byłeś '.'

My zadania z Excela i Worda to robimy na lekcjach.

Ogółem w mojej szkole jak pykają jakieś olimpiady, to byle tylko z innych przedmiotów niż infa ^_^

edit*

@up - : D właśnie szukałem ci jakichś zadań, a tu nagle (2 post, nick):

http://forum.4programmers.net/Off-Topic/50...informatycznych

 

edit*

@Muuuuczek567 - A jest jakaś szkoła która nie robi niczego w exelu/powerpointcie/wordzie na lekcji infy* ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak szukałeś książek musiałeś wybrać akurat tą,, która jest najgrubsza i najmniej dostępna? Tutaj masz dobrą na początek nawet cena poniżej 40 dych: http://selkar.pl/algorytmy_struktury_danyc...i_p_141781.html Na zawody w gim na pewno all co tam jest wystarczy a już w 100% nie będziesz jednym z tych, który "wymyślił" nową strukturę danych światu znaną jako lista.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...