Skocz do zawartości

Mysql.. jak zacząć?


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem sobie zrobić swoje logowanie na stronie i rejestrowanie, ale przeciez nie mogę miec zapisanych nicków i haseł użytkowników w pliku tekstowym, lub podobnym, więc chcę się nauczyć mysql żeby w bazie mysql przetrzymywac takie dane.

 

Podałby mi ktoś jakiś kurs od totalnych podstaw? Nie mam zielonego pojęcia o mysql nawet nie jestem pewien czy służy do tego o czym mysle ;d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naucz się najpierw porządnie PHP

Kursów nie znam ale mogę polecić bardzo dobrą książkę:

"PHP i MySQL Tworzenie stron WWW Vademecum Profesjonalisty"

Świetna książka, wszystko ładnie wyjaśnia :P

Na stronie heliona możesz zamówić i pewno w empiku też znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yhh.. własnie znalazłem jeden kurs.. raczej sobie to MySQL odpuszcze.. x1000 gorsze niż 39dll .

 

A nie ma jakiś plików, które można trzymać na serwerze i w nich zapisywać dane, ale zeby tych plikow nie dało sie obejrzec, sciagnac a przede wszystkim modyfikowac? Albo zwykly plik tekstowy, ale bym dla 'zmyly' mu dal zmyślone rozszerzenie i bym mu jakiegos chmoda ustawil specyficznego? Da sie jakos tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale jak do pliku php wsadze tekst:

nick:bronek

haslo:bronas087

 

to ktos sobie właczy bezposrednio ta strone i mu sie przed oczami na ekranie wyswietli haslo i nick ;P

 

a mozna w php obsługiwać .ini :D?

Jeśli to po prostu wyświetlisz/napiszesz to owszem. Ale możesz trzymać to wszystko w jakichś zmiennych, tablicach.

Zresztą ja bym ci jednak radził wziąć się za tego MySQLa bo inaczej to nic mądrego nie wymyślisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mogę miec zapisanych nicków i haseł użytkowników w pliku tekstowym
Lol, a pliku php to zrobić nie można -.-' ? Widać, jak znasz php...

x1000 gorsze niż 39dll
Lol. Przesyłanie informacji za pośrednictwem jednej funkcji i odbieranie za pomocą drugiej jest według Ciebie trudne ;/ ? Akurat tak się składa, że 39dll jest banalny.

Na stronie heliona możesz zamówić i pewno w empiku też znaleźć.
I na RapidShare jeszcze ^^

a mozna w php obsługiwać .ini biggrin.gif?
Lol, napisz se obsługę ini, to będzie. Zresztą ini biedne jest, przynajmniej w gmie.

le w sumie jak bym tak zrobił to skąd by mógł sie ktos dowiedziec ze tak zrobilem i skad wiedzialby jak sie ten plik nazywa i w jakim jest folderze zeby go otworzyc..
Lol, zabezpieczenia pierwsza klasa ^^'.

 

Ja osobiście uważam, że MySQL jest zbędny. Nie daje nam jakiś super-funkcji, których nie możemy sobie obsługiwać na plikach, a jest wolniejszy (xd) i kod staje się mniej czytelny (niezbyt dobry argument, chodzi mi o mieszanie "składni" dwóch "języków").

Jedyną jako-taką zaletą jest łatwość tworzenia backupów, ale zrobienie kopii kilku folderów nie jest chyba jakimś tam super problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

jak zapiszesz hasło jako hash i będzie je porównywał, a nie sprawdzał, to nikt haseł nie pobierze nawet z pliku tekstowego, taka jest prawda. Nie mniej, z bazą danych łatwiej się takimi danymi zarządza.

Poza tym, dla osób odwiedzających stronę dostępne są tylko pliki katalogu public_html - wstaw plik wyżej i nadal możesz go odczytać z poziomu PHP, ale z poziomu przeglądarki już nie (chyba, że zostawisz dziury w skrypcie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawidds, ehh... głupoty gadasz. Nie po to wymyślono bazy danych od tak sobie, nie po to używa sie ich w korporacjach. Mają łatwe zarządzanie danymi niżli na plikach tekstowych, mogę się założyć że wydajnieszego czegoś niż MySQL nie napiszesz. ;>

 

Gnysek, no nie wiem, dzięki GPU już zaczynają bawic się w szukanie haseł zahashowanych MD5 ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lol. Przesyłanie informacji za pośrednictwem jednej funkcji i odbieranie za pomocą drugiej jest według Ciebie trudne ;/ ? Akurat tak się składa, że 39dll jest banalny.

 

na samo wspomnienie o 39dll mam chęc roz***dolić monitor i kubica mnie bierze .. pffffffffffff.

brałem sie za nie tysiące razy i zawsze jakiś błąd ze w ogole cos zle i error ale nie taki gm-owy tylko od tego dll-a albo w ogole sie socket nie wysylal ;(...

 

no a co do mysql:

napisałby mi ktoś przykładowy kod na wpisanie zmiennej do bazy?

np $lol='xxmichalxx'

i jak tą zmienną wsadzic do bazy.. najpierw trza jakąś rubryke zrobic czy tabele nie pameitam jak to sie nazywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

To poczytaj prosty kurs o mysql.

Niestety musisz mieć pojęcie czym jest tabela. Tak naprawdę, tabele możesz sobie utworzyć np. w phpMyAdmin, wiec pół biedy, ale z poleceniami takimi jak INSERT, DELETE, UPDATE - musisz się zapoznać.

 

Możliwe, że za jakiś czas na GMC pojawi się jakiś kurs PHP i MySql bo myślę o nim (stąd ostatnia ankieta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zawsze myślałem, że mysql jest ciężki dopóki się za niego nie wziąłem. Na pewno trudniejszą robotą będzie wykombinowanie jak przechowywać dane inaczej niż w bazie. Na początek: http://php.webhelp.pl/kursy/mysql/index.php?roz=php

ła... Szukałem tych kursów online, dzięki ;*

 

mySQL wcale nie jest taki trudny. I wcale nie trzeba być dobrym w php :P

 

wystarczy być kumatym :)

 

 

E: gnysek zapomniałeś o SELECT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw trza utworzyć usera w phpmyadminie, potem

mysql_pconnect(host, user, hasło)

potem

mysql_usedb(nazwa bazy)

potem utworzyć tabelę

$zapytanie="CREATE TABLE userzy(id smallint not null, nazwa varchar(30) not null, haslo varchar(30) not null, PRIMARY KEY(id) );"

mysql_query($zapytanie)

potem wstawianie

$zapytanie="INSERT INTO userzy VALUES (1,'xMICHAŁx','tajne_hasło');"

mysql_query($zapytanie)

 

ot cała filozofia. Jak dodajesz usera to powtórz krok INSERT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

<?
mysql_connect("cenzura", "cenzura", "cenzura");
mysql_select_db("cenzura");
$zapytanie="CREATE TABLE userzy(id smallint not null, nazwa varchar(30) not null, haslo varchar(30) not null, PRIMARY KEY(id) );";
mysql_query($zapytanie);
$zapytanie="INSERT INTO userzy VALUES (1,'michal','tajne_haslo');";
mysql_query($zapytanie);
$zapytanie="SELECT nazwa FROM userzy WHERE id=1;";
$nazwa=mysql_query($zapytanie);
echo "$nazwa";
?>

i $nazwa='Resource id #4 ' zamiast 'michal' .. jak to zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

$zapytanie="SELECT nazwa FROM userzy WHERE id=1;";
$wynik=mysql_query($zapytanie);

list($nazwa)=mysql_fetch_assoc($wynik);

echo $nazwa;

 

Drukuje Resource id #4, bo mysql_query zwraca identyfikator wyniku, a dopiero z niego pobiera się wyniki (najczęściej w pętli while dla więcej niż jednego rekordu, jako $r=mysql_fetch_assoc/array).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz mi napisało: 2039 ..

w ogole przyrąbane to jest.. wielkie komplikacje jakby nie mogli tego mysql łatwiej zrobic

czytam pełno kursów i nie qmam.. 10 linijek kodu zeby zasrany ciąg znaków wczytac - nonsens

edit:

w kursie jest takie cos:

$zapytanie = "SELECT * FROM nazwa_tabeli";

$wykonaj = mysql_query($zapytanie);

while($wiersz = mysql_fetch_array($wykonaj))

{

print "Pole pierwsze".$wiersz['pole1']."<br>";

print "Pole drugie".$wiersz['pole2']."<br>";

print "Pole trzecie".$wiersz['pole3']."<br>";

}

edit2: aha działa :)

edit3: a jak teraz zrobic zeby w tej tabeli mozna bylo zapisywac pelno uzytkownikow bez tworzenia tysiąca tabel?

edit4: aha primary key

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...