Skocz do zawartości

Znajomości języków dla programistów


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy akurat na dobrym forum pisze, ale w każdym razie ma to związek z GM. Jestem dość jeszcze młodym człowiekiem, który kończy gimnazjum. We wrześniu wybieram się do liceum informatycznego. Puki co umiem cały HTML i troszkę javy, bo mam serwer z minecraft i jakoś pluginy trzeba spolszczać i ustawiać permissions. Moje pytanie jest takie, jakich języków programowania powinienem się uczyć jeżeli bym chciał zatrudnić się w jakiejś firmie jako programista? Prosiłbym też was o ważne porady dla mnie typu; Funkcje to ważna wiedza w programowaniu. Z góry dzięki :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HTML nie jest językiem programowania, a że umiesz troszkę Javy to prędzej możesz sobie udowodnić pisaniem prostych programów w niej, a nie spolszczaniem pluginów (nie wiem jak to wygląda dokładnie, ale pewnie ogranicza się do edytowania wartości zmiennych?). Skoro idziesz do liceum informatycznego, to dowiedz się jakiego języka tam się będziesz uczyć i się zacznij już teraz go uczyć, co by być już do przodu (no i zawsze samemu się poniekąd dasz radę więcej nauczyć). Pewnie będzie tam C/C++ albo Pascal, bo to takie najpopularniejsze w liceach, z naciskiem na ten ostatni. Przy czym dobra rada - jeśli Pascal, to nie ucz się go na własną rękę, bo znajomość tego języka nic ci nie da :-) . (tzn. algorytmikę i ogólne myślenie programistyczne sobie wyrobisz, ale nabawisz się mnóstwa złych nawyków, które Cię będą męczyć w innych językach)

A pytanie jakiego języka się uczyć, żeby dostać zatrudnienie, to najgorsze jakie możesz zadać, bo każdy będzie polecał to w czym sam programuje. Poprzeglądaj oferty pracy i tyle. Znajdziesz tam pewnie takie nazwy jak C++, Java, PHP itd. Przy czym weź sobie poprawkę na to, że jak będziesz wchodzić na rynek pracy za 3-8 lat, to mogą się zmienić trendy, pojawić coś nowego, itd. Po prostu naucz się programowania w jakimś języku, opanuj mechanizmy, algorytmikę, myślenie programistyczne, a potem przejście na inny język to w dużej mierze zapoznanie się ze składnią i podstawowymi funkcjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy czym weź sobie poprawkę na to, że jak będziesz wchodzić na rynek pracy za 3-8 lat, to mogą się zmienić trendy
Jestem pewien że jeśli chodzi o języki programowania to praktycznie nic się nie zmieni, Natomiast na pewno zmienią się technologie chociażby HTML5 (bodajże w 2016r.).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Języki też się zmienią. Już teraz mamy te śmieszne LabVIEW, a co będzie za kilka lat? CO od siebie mogę polecić? Naucz się czym jest Algebra Boola, potem naucz się używania wszystkich rodzai pętli, a w liceum jak będą uczyć cię o typach zmiennych przyłóż się do tego. Znając te podstawy będziesz mógł się nauczyć każdego języka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewien że jeśli chodzi o języki programowania to praktycznie nic się nie zmieni, Natomiast na pewno zmienią się technologie chociażby HTML5 (bodajże w 2016r.).

Zmieni się, bo to się ciągle zmienia. Jeszcze kilka lat temu byli poszukiwani programujący w Delphi, a teraz to ze świecą takich ofert szukać :) . Za to w ostatnich 10 latach zdążyły się pojawić takie języki jak C# czy ASP.NET, nie mówiąc o tym, że np. w ostatnich latach wszystkie te technologie oparte na Javascript, zaczęły wypierać Flasha, zdążył się pojawić w międzyczasie jeszcze Silverlight, a na popularności zyskał Objective-C z powodu iOSa.... Nie wiadomo na prawdę, co się może w ciągu tego czasu zmienić. Po prostu znajdź sobie jakiś nowoczesny język, opanuj mechanizmy programowania, a potem możesz się przesiąść na coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administratorzy

Obecnie najpopularniejsze są zdecydowanie Java, C++, C# i reszta .NET, PHP, Scala, Ruby - tu praktycznie znajdujesz pracę od razu - nie mniej znajomość języka to nie znajomość wiersza na pamięć. Trzeba umieć tworzyć rozwiązania, a tutaj często jest tak,że jak znasz już 2-3 jezyki, to proste problemy rozwiążesz nawet w języku który widzisz pierwszy raz na oczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o c++ to zrobiłem proste kółko i krzyżyk (bez pomocy by mi się to nie udało).

Wątpię abym szedł w kierunku php, css itd. bo informatyków od tego jest multum. Raczej pójdę w stronę pascal, c++ itd.

Sądząc po tym ile gier wydała Polska, to na bank będę mieszkał zagranicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...