Skocz do zawartości

Wasze dyski!


gorefest

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna zastanawiam się, jak długo taki dysk (bez napraw) twardy może przetrwać.

Interesują mnie wasze raporty S.M.A.R.T, a konkretniej czas pracy dysku.

Mój dysk nabite ma już ponad 3 lata (29 781h) i działy się z nim różne rzeczy jak np. przestał działać i rok później sam się naprawił. A SMART mimo to pokazuje 100% sprawności.

Na podstawie reprezentowanych przez was danych będziemy mogli ocenić żywotność dysków twardych w praktyce, jakie są mniej awaryjne itd.

Raporty te możemy uzyskać np. w Acronis Drive Monitor

Gdy pojawi się dostatecznie dużo wpisów wpakuję dane w jakąś tabelkę.

Najlepiej prezentujcie je według tego wzoru:

 

Model: WDC WD1600JB-00GVC0

Przebieg w godzinach: 29 781h

Rozmiar: 160GB

Awarie: Dwie, po formacie ruszył i samonaprawa po sporym czasie. Od 2 lat bezawaryjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samsung HD321KJ

Program pokazuje przebieg 15003h ale to nie prawda bo dysk w moim kompie nie był wymieniany od przynajmniej 4 lat, może 5, nie pamiętam już.

Rozmiar 320 z czego 30 GB nie jest używanych ( zostawiłem tyle miejsca podczas partycjonowania )

 

Dopiero w tym roku pojawiła się 1 awaria. Windows wywalił mi 2 razy Bsoda po czym po restarcie kompa bios nie wykrył dysku. Po czasie samo się naprawiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wiem czemu przed każdym włączeniem muszę robić scandisk. Dzięki za pokazanie tego! Netbook ma chyba półtora roku, ale dbałem o niego i robię mu defragmentację codziennie wieczorem. :( Biedak.

RBphi.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

@Huderlord:

 

Wszystko się zgadza, bo ja też mam dyski kilkuletnie i czas pracy w godzinach po kilkanaście tysięcy. Czas ten nie oznacza wieku dysku twardego, tylko jak długo był włączony. Ja komputer stacjonarny ostatnio częściej włączam, ale jakiś czas temu prawie cały czas był wyłączony, gdyż wolałem śmigać na laptopie. Wliczasz takie sytuacje? Po drugie jak sam sobie przeliczysz, autor tematu w ogóle nie wyłącza komputera, gdyż 3 lata x 365 godzin to 26280h lub też kręci z wynikiem. Przykładowo komputer włączony 10 godzin dziennie to przez 5 lat "tylko" 18250 godzin. Przykład drugi - 8 godzin dziennie to 29200 przy 10 letnim dysku. Ja tyle przed kompem nie siedzę, więc mam mało godzin nabitych.

 

Co zaś samego tematu się tyczy, to nie ma on sensu przy podawaniu takich parametrów. Health jest zupełnie zbyteczny, gdyż pokazywać będzie 100% nawet w sytuacji gdy przy limicie załóżmy 100 bad sectorów dysk osiągnie już 99 realokacji. Po załapaniu jeszcze jednego bad sectora dysk nadaje się już do wymiany na gwarancję.

 

Powinniśmy pokazywać takie parametry:

a) Czas pracy w godzinach

B) Reallocated Sector Count - Liczba realokowanych sektorów z powodu występowania bad sectorów. Value - limit bad sectorów ustalony przez producenta jako bezpieczny, Threshold - liczba błędów. Parametr ten ukazuje najlepiej ze wszystkich w jakim stanie jest dysk twardy.

c) Spin Retry Count - Liczba ponowień rozpędzania dysku żeby odczytać ten sam sektor danych. Drugi najważniejszy według mnie parametr ukazujący kłopoty z mechaniką głowicy dysku twardego. Jak wyżej, value - limit, threshold - wartość bieżąca.

 

Moje dyski:

 

1. Seagate: ST3500630SV 500GB

a) Power-On Hours - 9392

B) Rallocated Sectors Count: 36/100

c) Spin Retry Count - 97/100

 

2. Seagate: ST3160812AS 160GB

a) 13914

B) 36/100

c) 97/100

 

Teraz znając te parametry oraz historię i rodzaj dysków, mogę ocenić ich stan realny. Dysk 160GB ma już około 7 lat i jest to zwykła desktopówka, natomiast 500GB ma 4 do 5 lat i jest to dysk przeznaczony do ciągłego nagrywania przy pracy 24/h (końcówka SV - video storage). Ten drugi jeszcze niedawno wykazywał 0 bad sectorów, a teraz 36, no i spin 97/100. Oba takie same parametry sugerują mi, że komputer pewnego dnia prawdopodobnie działał pod bardzo wysokim obciążeniem (i np. przy wysokiej temperaturze w lecie) i dyski albo jednocześnie miały chwilowe kłopoty z działaniem, albo tylko jeden, przez którego nastąpiła destabilizacja ogólna i fałszywe nabicie parametrów drugiemu. Oba dyski nie są połączone w raid. Werdykt - oba hdd przy kilkuletniej pracy i bad sectorach 36/100 popracują jeszcze bez szwanku góra kilka lat. Szybciej się wyłożą ze względu na mechanikę niż z powodu bad sectorów (w zwykłych dyskach SATA w miarę upływu lat zużywa się łożysko).

 

@Fervi:

6 bad sectorów to jeszcze nie powód do płaczu. :)

 

Co do zaś żywotności hdd, to zależy jeszcze od warunków w jakich działa. Ja potrafiłem zajeździć na śmierć zwykłe desktopówki seagate po 2 miesiącach. Wystarczy żeby działał 24/h i miał pociśniętych dużo operacji i/o. Od siebie z tańszych hdd, które nie należą do kategorii enterprise polecam Western Digital Raid Edition. Pięknie działają mimo mocnych obciążeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie:

Samsung HD321KJ 320GB

a ) godziny: 15004

b ) Reallocated Sectors Count: Threshold: 10 Value: 253

c ) Spin Retry Count: 51 / 253

 

Teraz tak patrze to trochę niepokojące jest "Read Error Rate" i "Seek error Rate" jest już w połowie tego co producent uznał za bezpieczne 51/100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbudowany w netbooka Seagate ST9500325AS 500GB:

Power-On Hours: 990

Reallocated Sectors Count: 36/100

Spin Retry Count: 97/100

 

Zewnętrzny Seagate Portable 1TB

Power-On Hours: 5288

Reallocated Sectors Count: 36/8 (a raw value podaje 15200)

Spin Retry Count: 97/100

Health wg tego programu to 30%. Chyba powinienem zacząć się bać o ten dysk :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...