Skocz do zawartości

Nihilizm a ateizm


Ignis

Rekomendowane odpowiedzi

O ile ateizm można łatwo zdefiniować jako pogląd, iż nie istnieje żadna istota nadprzyrodzona, która stworzyła ten świat i ustaliła reguły jego działania, o tyle nihilizm może odnosić się do różnych kwestii. Potoczna definicja nihilizmu to nihilizm egzystencjalny: poczucie braku sensu życia, istnienia i wartości etc. Nihilizm moralny neguje pojęcia dobra i zła, dosyć blisko związany z nim relatywizm wskazuje na to, że wszystko jest kwestią oceny podmiotów a nie samego zdarzenia/bytu. Natomiast nihilizm ontologiczny - neguje istnienie pewnych bytów (np. Boga).

 

Najczęściej jednak utożsamienie ateizmu z nihilizmem (moralnym i ontologicznym) wynika z przeświadzenia o tym, iż odrzucenie chrześcijaństwa wiąże się z odrzuceniem kodeksu moralnego. Powszechne, ciche założenie jest takie, że nie przyjmuje się nic w zamian w miejsce tej pustki duchowej ;).

 

Ludzie różnie rozumieją słowo nihilizm, często uważają za definicje skrajne formy tej postawy filozoficznej lub nawet niemające wiele wspólnego z nihilizmem; postawy amoralne, hedonistyczne, cyniczne i tym podobne (stąd negatywny wydźwięk tego słowa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrafią też się już nie cackać i mówią o ateistach jako satanistach..

Nie wiem co to wnosi do tematu poza tym, że prowokuje do kłótni i flame'u. Ni śmieszne, ni wartościowe, ni to błyskotliwe.

 

Gdybym był zagorzałym nastolatkiem jak Ty, podsumowałbym Cię: "Typowy ateista, hehe ;) ". Czy miło - oceń sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nikogo nie prowokowałem, po prostu mówię, że niektórzy ludzie uznają ateistę za rodzaj zjadającego koty szatanisty :/ . Nie miało to być Ni śmieszne, ni wartościowe, ni błyskotliwe.

Gdybym był zagorzałym nastolatkiem jak Ty, podsumowałbym Cię: "Typowy ateista, hehe ". Czy miło - oceń sam.
Jestem ateista i to mnie nie razi. Oceniłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nikogo nie prowokowałem, po prostu mówię, że niektórzy ludzie uznają ateistę za rodzaj zjadającego koty szatanisty :/ . Nie miało to być Ni śmieszne, ni wartościowe, ni błyskotliwe. Jestem ateista i to mnie nie razi. Oceniłem.

Ale tyle ile takich ludzi, tyle też ateistów zrzędzących jak ty. Wiadomo, że ludzie uznający ateistów za satanistów to zwykłe pustaki, których zdanie jest bezwartościowe. Po co wałkować ten temat ;) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tyle ile takich ludzi, tyle też ateistów zrzędzących jak ty. Wiadomo, że ludzie uznający ateistów za satanistów to zwykłe pustaki,(...)

Wiekszosc uwaza jednak ateistow za zwykle odpady edukacji, a wiec nie pustaki bo to jest zwykle uproszczenie ale po prostu za ludzi nie wyksztalconych.

Tylko po co wałkować ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...