Skocz do zawartości

Słownictwo


Woock

Rekomendowane odpowiedzi

instancja

1. «każdy z kolejnych stopni w systemie podległych sobie instytucji, organizacji itp.»

2. daw. «wstawienie się za kimś»

• instancyjny

ostatnia instancja praw. «instancja najwyższa w jakimś systemie»

 

Za definicję dziękuję słownikowi języka polskiego PWN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego, że od pewnego czasu obserwuję na forum używanie tegoż słowa jako cud-zamiennik dla angielskiego 'instance'. Drażni mnie to. Równie dobrze można założyć, że skoro 'gift' to po angielsku 'prezent', a w niemieckim jest identycznie pisane i brzmiące słowo, to znaczy ono to samo. Jakby ktoś jeszcze miał wątpliwości, Niemcy nie dają przyjaciołom i rodzinie giftów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba do mnie pijesz. =)

 

Fakt, że GMowe instance znaczy egzemplarz, ale inne tłumaczenie to właśnie instancja =)

A tak w ogóle to jak byś chciał w polskim odmienić instance? Bo wolę napisać instance niż egzemplarz bo to od razu wiadomo o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, "instance" ma dwa znaczenia, ale w GMie nie chodzi o status hierarchiczny instytucji. Ja osobiście bym mówił o obiekcie. Krócej niż instancja, krócej niż egzemplarz. Jak będziesz się spójnie wysławiał, to nie będzie z tego tytułu nieporozumień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej obserwacji wynika, że "instance" to bardziej obiekt, a "object" bardziej podpada pod grupę/klasę obiektów. Z tego wynika, że obiekt != "object". Rozróżnienie tego bardzo pomaga przy wyjaśnianiu kwestii związanych z GML-em, ale jest obce początkującym, którzy na drodze słownej zbieżności utożsamiają te dwa, pochodzące z różnych języków, pojęcia. Furtką wykorzystywaną przez bardziej zaawansowanych jest właśnie używanie słowa "instancja".

 

Istnieje wiele analogii między tymi rozbieżności a dawniejszym dylematem "inicjować" czy "inicjalizować".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale raporty idą bo to nieraz aż razi. Wątpię bym ktoś był, aż tak chamski by raportował licząc że autor dostanie warna. Raczej po to by ktoś tą literówkę poprawił. Ja zwykle właśnie po takim raporcie poprawiam i raport wywalam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...