Skocz do zawartości

Wczytanie danych z folderu


candy

Rekomendowane odpowiedzi

Ale wtedy plik z grą musiałby się znajdować z góry ustalonym katalogu. Chodziło mi o to, że chciałem porozmieszczać grafikę i muzykę do oddzielnych katalogów, które znajdują się w tym samym folderze co gra. Np. w HTML-u pisało się .../grafika/obrazek.gif, czy jakoś podobnie. Czy w GM można tak odwoływać się do plików?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna podac sciezke cala, badz tylko wzgledna. np. "grafiki/sprite1.bmp" i on automatycznie zacznie szukac w folderze z gra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiecie go. Wy dajecie dwie możliwości:

  • cała ścieżka, np: C:/Program Files/image.png
  • względna ścieżka, np: grafiki/image.png

On jednak potrzebuje ścieżki niezależnej od tego, gdzie znajduje się plik. Dlaczego? Ponieważ plik znajduje się w folderze, w którym jest folder z grą, np.

 

C:/tutaj_jest_grafika/tutaj_jest_gra/gra.exe

 

Nieznana jest lokacja pliku z grą, chce więc użyć kropek (..) .

 

Autorze tego tematu: Metoda prób i błędów drogą do sukcesu :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pental, raz ze sciezka wzgledna jest po to by szukac pliku w folderze z ktorego jest odpalony exec, a skoro on wie w ktorym folderze (podfolderze gry) jest grafika to sciezka wzgledna mu wystarczy.

Po drugie to jeszcze moze dac to: working_directory+"grafiki/obrazek.png" i to bedzie to samo co sciezka wzgledna. working_directory zawiera sciezke z ktorej zostal odpalony exec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś mnie, napiszę jeszcze raz. Mu chodzi nie o ścieżkę względną, lecz o to, że pliki są poza folderem z grą. Lokacja gry nie jest nigdy pewna, zaś ogólne drzewo tak. Wiemy, że plik jest przykładowo dwa foldery "do tyłu", więc piszemy:

 

working_directory + '..\..\image.png'

 

Koniec tematu, kropka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah, o to Ci chodzilo. Tu Twoj punkt :) Zreszta sam autor tez moglby sie wypowiedziec w razie niezrozumienia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnię mój problem raz jeszcze. Mam katalog 'gra', w którym znajduje się gra.exe. W katalogu gra jest katalog 'muzyka', a w nim plik 'muzyka.mp3'. I teraz wczytujemy plik 'muzyka.mp3' do gry. Korzystając z podpowiedzi PsiChiX'a, udało mi się rozwiązać problem. Nie odpowiadałem przez ten cały czas dyskusji, ponieważ wyjechałem na święta. Sorry, że nie wyjaśniłem problemu lepiej.

 

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...