Skocz do zawartości

Ranmus

Administratorzy
 • Zawartość

  3207
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Zawartość dodana przez Ranmus

 1. [MySQL] Wyszukiwanie dopasowanych fraz

  @MaxGaming jest jeszcze inne rozwiązanie. Zamień MySQL na PostgreSQL, który oferuje fuzzy text searching za pomocą rozszerzenia pg_trgm. Tutaj masz prostego tutka: https://www.rdegges.com/2013/easy-fuzzy-text-searching-with-postgresql/ Nie wiem jak to jest na webhostingach z włączaniem rozszerzeń (używam VPS), ale pobieżnie sprawdziłem przykładowo rozwiązania bazodanowe w chmurach oparte o PostgreSQL i zarówno AWS, Google jak i Azure obsługują włączanie rozszerzeń, w tym pg_trgm. Tutaj masz pełną dokumentację: https://www.postgresql.org/docs/11/pgtrgm.html Oczywiście nie będzie to wydajnościowo tak dobre jak dedykowane rozwiązania pokroju Elasticsearch, ale do Twoich potrzeb w zupełności wystarczy i przy tym znacznie prostsze we wdrożeniu i użyciu. Ostatecznie jeszcze masz out of the box kilka niezależnych funkcji do określonego porównywania, ale bez odpowiedniego indeksowania (jak to ma miejsce w pg_trgm) wydajność nie będzie dobra: https://www.postgresql.org/docs/11/fuzzystrmatch.html
 2. 15 lat GMCLANu - świętujemy ?

  A dziękujemy @Buziol miło że wpadłeś i pokazałeś, że żyjesz. Kogo jak kogo, ale Ciebie bym się tutaj już nie spodziewał. Co zaś się tyczy rocznicy, to ja bym mimo wszystko z listopada (ciężki okres, ujowa pogoda itd.) przesunął o około pół roku i zorganizował na wiosnę. Wtedy będzie większa szansa, że i ja się pojawię, no i więcej czasu na poważniejszą organizację. Został ponad miesiąc, a to malutko czasu. A tak to na spokojnie pomyślimy o noclegach itd.
 3. 15 lat GMCLANu - świętujemy ?

  Mówisz o innej stronie, nie o GMCLANIE. Nie pamiętam jak się nazywała.
 4. @MaxGaming w porządnych bazach danych SQL używa się do tego dyrektywy WITH RECURSIVE. Sprawdziłem przed chwilą i niby w MySQL 8.0 już to jest i z pamięci MariaDB 10.0.2.x: https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/with.html Tutaj masz przykład PostgreSQL. Sądzę, że powininien zadziałać bez poprawek z najnowszym MySQLem, bo w Oracle jest ta sama składnia tego, a więc pewnie nie zrobili żadnego wyłamu (ten sam producent): SELECT * FROM products p WHERE p.category IN ( WITH RECURSIVE subcategories AS ( SELECT c.id from categories c WHERE id = 4 UNION ALL SELECT c.id FROM categories c, subcategories s WHERE s.id = c.parent_id ) SELECT s.id FROM subcategories s ) Jest to proste zapytanie, którym wyciągasz wszystkie produkty z kategorii o id 4 i wszystkich podkategorii. Aby ustalić podkategorie, za pomocą WITH RECURSIVE tworzysz rekursję, która składa się z unii dwóch zapytań. Pierwsze zapytanie wyciąga element pierwszy szukany (nadrzędny), a drugie zapytanie szuka kolejne pasujące elementy, czyli w naszym przypadku podkategorie. Do tego za wewnętrznym nawiasem jest zapytanie ustalające co chcemy wybrać z tych wyszukanych rekursywnie elementów. Oczywiście chcemy tylko id, żeby od razu przekazać je jako argument IN zapytania głównego. Zwracam uwagę, że nazwa "subcategories" to nazwa rekursji, którą Ty ustalasz. Złożoność obliczeniowa logarytmiczna (czyli jest szybko), bez zbędnych kolumn, operacji bitowych i innych takich.
 5. 15 lat GMCLANu - świętujemy ?

  Ale władowanie w ankietę Szczecina, bo tam mieszkam ja, bez jakiejkolwiek konsultacji ze mną i uprzedzenia o tym, było conajmniej nietaktowne, bo reszta sobie może pomyśleć, że to ja zaproponowałem. A ja ostatnio cierpię na chroniczny brak czasu i ciężko mi w ogóle myśleć o takich tematach, a tu nagle poczułem się do czegoś zobligowany..
 6. 15 lat GMCLANu - świętujemy ?

  Od razu zastrzegam, że jeśli wygra Szczecin, to nie liczcie na to, że będę cokolwiek organizował.
 7. Co tu się dzieje?!

  Tego nie trzeba wymyślać, bo już jest, co prawda nienatywnie, ale np. RxDB coś takiego oferuje. Nakładka na indexedb, synchro pomiędzy zakładkami i wybranie lidera zakładek (który może np. jako jedyny puszczać zapytania ajaksowe, by inne zakładki nie dublowały tego i marnowały transferu).
 8. Dnia dzisiejszego, po ponad prawie 16 latach piastowania tej funkcji, postanowiłem ostatecznie pożegnać się ze stanowiskiem głównego administratora. Od dzisiaj do grona adminów powrócił Gnysek i razem z Uzjelem będą prowadzić serwis. Formalne prawa własności prawdopodobnie także przekażę Gnyskowi, gdyż to on będzie ponosić koszta techniczne związane z utrzymaniem serwisu. A ja? Cóż, póki co pozostaję technicznie jednym z adminów i ta ranga, na rzecz zwykłego użytkownika, zostanie mi zniesiona za jakiś czas. Nowej ekipie życzę wytrwałości w tworzeniu serwisu. Wytrwałości, której niestety zabrakło mi w okresie zeszłych kilku lat. Dziękuję wszystkim użytkownikom za wspólnie spędzone chwile i gratuluję cierpliwości w użeraniu się ze mną. :) O gmclanie nie zapominam i mam zamiar służyć pomocą i dobrą radą, a jak mi starczy czasu, to może jeszcze z Wami posiedzę. Szczególne podziękowania składam zaś użytkownikowi @new_user za ten nostalgiczny wpis w shoutboxie, który dał mi tchnienie by jeszcze raz coś z tym zrobić oraz uświadomił, że pora ustąpić miejsca. ps. Spokojnie, strona portalu wróci zapewne na dniach, gdyż sprzężenie z nowym forum nie jest trudne, ale trzeba jeszcze trochę prac konserwacyjnych przeprowadzić. Jeszcze raz dzięki!
 9. Co tu się dzieje?!

  Jak coś, to mogę podrzucić archiwum z instalką. Wydaje mi się, że nic nie wisi prócz orig. update: @gnysek: Przeanalizowałem za Ciebie forum w minutę. Nic nie wisi, wszystko co stare to orig_ibf (+x_utf to konwerter był). Cała reszta jest używana. Nie wiem co Ty tam chcesz analizować.
 10. Inwencja twórcza społeczności GMclanu

  @Czołg Krymski A coś mi śmierdziało kiedy tak gnysiu przyskilował designersko. ;)
 11. System reputacji

  Ale propozycje użytkowników mimo wszystko warto obejrzeć. W końcu niech i społeczność ma większy wpływ na odbudowę serwisu. :)
 12. Inwencja twórcza społeczności GMclanu

  Najprofesjonalniej do tematu podszedł mimo wszystko @gnysek świetne dizajnersko, ale nic mi nie mówiące logo. GC?
 13. Inwencja twórcza społeczności GMclanu

  Panowie, taka podpowiedź, bo jak mnieniam jednak nie będziemy się zawężać tylko do Game Makera. Młotek już nie musi być naszym logiem, a nazwa nie odnosi się do Game Makera, lecz do Game Makers czyli twórców gier. Tramur, super logo, ale trochę komuną wieje. :P
 14. Co tu się dzieje?!

  Ważniejsze są teraz spamboty. Wywaliłem już kilkaset kont i jeszcze trochę zostało.
 15. Kocham swoją pracę. Przynajmniej człowiek po porannym narzekaniu nie ma zjebanego humoru. :3

  1. I am vader

   I am vader

   Warn za przeklinanie hehehe

 16. Inwencja twórcza społeczności GMclanu

  Spoko, wszystko bierzemy pod uwagę. Póki co, to ja muszę się najpierw wygrzebać z ponad tysiąca kont spambotów i to ręcznie, bo nie ma porządnego mass prune, a z bazy nie mogę ot tak usunąc, ehhhh.
 17. Testowy temat

  Testujemy klub. Włączyłem to tymczasowo żeby sprawdzić czy na bazie ich mechanizmu nie można by segregować społecznośći wokół konkretnych edytorów. :)
 18. Testowy temat

  Jestem limit 10 per user / dzień. I dobrze, bo już odkopujecie trupy. ;) Ciekawe czy dostaną powiadomienia mailem.
 19. Inwencja twórcza społeczności GMclanu

  Ja osobiście jestem za emoji (może być pakiet grafik dla desktopowych przeglądarek). Jednak fakt faktem, musimy zachować i wsteczną kompatybilność, więć po prostu wgramy to i to.
 20. Inwencja twórcza społeczności GMclanu

  Na pewno nie zostaniemy jota w jotę przy aktualnym domyślnym szablonie forum. Podpicujemy je na pewno i wszelkie sugestie lub też autorskie pomysły są mile widziane. :) Kwestia zaś wyróżniania kontentu, to wydaje mi się, że nowa wersja forum chyba ma coś takiego, ale gdzie co i jak, to będziemy analizować. Ogólnie jestem bardzi mile zaskoczony tym co oferuje nowa wersja forum i jak przyjazna jest w użytkowaniu. Najlepiej to by było mieć cały pakiet dodaktów płatnych - blogs, commerce, pages, ale póki co to co mamy styka, ponieważ jest jeszcze restowe api no i samemu można pisać komponenty, nie płacąc za nie. :) Możemy dodatkowo zrobić jeszcze konkurs na emoty, ponieważ nowa wersja nie ma żadnych. Chyba, że chcecie byśmy przywrócili wszystkie stare?
 21. Pozdrowienia!

  @gnysek Może i można, później przeanalizuję w jakim teraz formacie są sygnatury, bo upgrade na pewno już coś nazmieniał.
 22. Testowy temat

  I fart, że za tylko 25$. Renew po tylu latach? No no no. Szacun dla firmy za taką politykę. :)
 23. Testowy temat

  Dla mnie najważniejszą nowością jest obsługa pusha, dzięki czemu dostaję w chromie powiadomienia jak odpisujecie w tematach, które zaznaczyłem do śledzenia. :)
×