Skocz do zawartości

Vista czy XP?


Maximal

Rekomendowane odpowiedzi

Po 6 latach męczenia się z moim gruchotem i Windowsem 98 nadszedł czas na zmianę komputera, a także systemu. Co do tego pierwszego żadnych wątpliwości nie mam. Parametry już wybrane, wszystko gotowe. Tylko co do drugiej pozycji mam pewien dylemat. Z jednej strony przychylam się do XP, bo wiem że wszystko czego potrzebuję mi na nim pójdzie, ale z drugiej nie wiem, czy jest sens kupować go teraz, gdy support Microsoftu ma niebawem wygasnąć, a rozpocząć ma się era Visty. Z kolei kupno Visty może pozbawić mnie możliwości korzystania z niektórych (a może i nawet większości?) wartościowych programów. Cóż mi poradzicie? Najbardziej zależy mi na: Game Makerze, IDE + kompilator C++/C#, edytor HTML/PHP (o to chyba akurat nietrudno). Z pozostałymi programami użytkowymi nie powinno być raczej problemu.

 

Tak wiem, Linux roksi, ale ja jednak wolę zostać na okienkach. ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... spójrz na to z innej strony.

 

Zalety XP:

 

- Znaczna większość sterowników

- Większość programów i gier działa (jak na razie) głównie na XP

- Ma mniejsze wymagania sprzętowe przez co może szybciej pracować

 

Zalety Visty:

 

- Jak już Ranmus wspomniał lepszy wbudowany firewall i inne duperele

- Teraz wszystkie gry i programy będą dostępne na Vistę

- Zaczyna się Era Visty, więc zaczną gadać, że kto ma XPka żyje w Prehistorii.

 

Osobiście zostaję przy XPku. Na Viście nie ma co pomarzyć o StarCrafcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalety Visty:

 

- Jak już Ranmus wspomniał lepszy wbudowany firewall i inne duperele

- Teraz wszystkie gry i programy będą dostępne na Vistę

- Zaczyna się Era Visty, więc zaczną gadać, że kto ma XPka żyje w Prehistorii.

 

Osobiście zostaję przy XPku. Na Viście nie ma co pomarzyć o StarCrafcie.

 

1. Firewalla można sobie doinstalować. ;p

2. ...ale nie oznacza że na XP też przestaną. Faktycznie na Vistę popyt jest dużo mniejszy niż na XP.

3. Gdy była era XP, ludzie długo jeszcze używali 98. :]

 

No i starcraft powinien działać na viście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vista! .net 3.0, DX 10, nowe gry, GM 7.0, no i ten kozacki Pasek Boczny Systemu Windows ^w^. anyway, mi się nawet Aero podoba, tylko trochę żre zasobów komputra. tak czy inaczej, w Viście ciągle są problemy z odświeżaniem ekranu (czasami po alt+tab/windows+tab w niektórych miejscach pozostaje biała maź w kształcie okna) i to chyba jedyna jej wada :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XP pożera 100 ramu a Vista aż 250 ramu. Ja wole Xpa z tego względu. A jeśli zależy ci na wyglądzie to jest takie coś Vista transformacion pack. Po instalacji XP WYGLĄDA(kody systemowe takie same) jak XP min areo, zegarek, ikony, foldery, kompozycje... Ja to mam ale nie zainstaluje bo mam słaby komp. A jeśli chcesz to jak znajdę płytkę to ci mogę na rapida walnąć

 

 

a tak na marginesie. Mam kilkuletnia* grę a piszę ze na Viścię można grać.

 

*znaczy od premiery

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem, że kupuję XP. Wczoraj zrobiłem małe rozeznanie i wyszło mi, że 80% programów nie będzie mi chodzić pod Vistą. Poza tym, ja ogólnie lubuję się rzeczach starych, więc jak mnie najadzie ochota na zagranie w produkcję z 1992, nic mi nie będzie stało na przeszkodzie. =D

- Zaczyna się Era Visty, więc zaczną gadać, że kto ma XPka żyje w Prehistorii.
Od kilu lat żyję w Prehistorii i całkiem mi z tym dobrze. :3

3. Gdy była era XP, ludzie długo jeszcze używali 98. :]
I używają! Np. ja. :D

 

O Vista Transormation Pack wiem, ale nie zamierzam go pobierać. Tylko mi będzie komputer spowalniało, a podstawowy skin Ikspeka mi w zupełności wystarcza.

 

DirectX 10... Jak już wspomniałem, gram raczej w starocie, z resztą na kupno gier pod Vistę pewnie nie byłoby mnie stać. ;p

 

Tak też nabywam XP, a o Vistę będę się martwił za kolejne 6 lat. ;D

 

Dzięki wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż... Jeśli musisz na już wybrać: bierz Vistę - Właściwości>Uruchom w trybie zgodności z Windows XP i brakuje jej tylko sterowników. Jeśli nie - Poczekaj na Windows 2009 (SEVEN), bo V to tylko czujka dla niego co jest nie wporzo xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XP pożera 100 ramu a Vista aż 250 ramu. Ja wole Xpa z tego względu.

To chyba normalne, że im coś jest nowsze, tym większe wymagania ma. Zresztą, tak nie można patrzeć, bo po pierwsze -> dzisiaj 512MB RAM to minimum totalne, więc i tak zostaje ponad 200MB, a poza tym, nie wiem jak to się ma w Windows, ale np różne środowiska graficzne w Linux zajmują sporą część RAMu, pustymi bitami, żeby potem mieć w pamięci wszystko posegregowane i pozajmowane tak jak system chce, a nie artystyczny nieład.

Po instalacji XP WYGLĄDA(kody systemowe takie same) jak XP min areo, zegarek, ikony, foldery, kompozycje...

To chyba normalne, że Windows XP po instalacji wygląda jak Windows XP, ale od kiedy w XP masz Aero to ja zupełnie nie wiem.

 

Zresztą, jak kupować teraz system i ma się trochę pieniędzy, to tylko Vista (poza wersją Basic). Za parę lat, na XP nic nie będzie chodzić i będzie się żałowało wydanych pieniędzy, a Vista będzie jeszcze standardem z 10 lat i jak Microsoft wyda w końcu Viennę, to raczej XP pójdzie w odstawkę i coraz mniej oprogramowania będzie z nim kompatybilne. Tak czy siak, lepiej kupować Vistę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...