Skocz do zawartości

Darmowy hosting i domeny


Bagno

Rekomendowane odpowiedzi

  • Filar Społeczności

Jakby ktoś chciał wiedzieć jak działają domeny, to podam w skrócie z pamięci. Mogą być błędy, bo nie jestem od tego specem i mało znam się na tym.

 

- Domeny są tekstowymi odzwierciedleniami adresów hostów, ponieważ ip mało kto by spamiętał.

- Domeny zawierają dużo informacji, a nie samą nazwę. Czas odświeżania, Nameservery, MX, A itd.

 

 

System domen działa tak:

- Wpisujemy gamemaker.pl

- Komputer zaczyna szukać hosta. W tym celu sprawdza lokalny serwer dns naszego isp czy nie ma w nim cache'owanych informacji o tejże domenie. Jeżeli są, to wydobywa z niej takie informacje o serwerze końcowym (docelowym). Dzięki temu można się połączyć bezpośrednio z serwerem.

 

Jeżeli w lokalnym serwerze dns nie ma informacji o domenie lub są one przeterminowane (każda domena zawiera informacje o czasie odświeżania):

- Nasz komputer łączy się z jednym z paru światowych superkomputerów - głownych serwerów dns

- Główny serwer rozpoznaje strefę, przykładowo gamemaker.pl to strefa Polski i przekierowuje nas do NASK - organizacji zarządzającej polskimi domenami.

- NASK ma listę partnerów, rejestratorów domen i wie kto jakie domeny wykupił. Sygnał idzie dalej.

- W rejestratorze jeżeli wpisaliśmy adres dns naszego serwera, to sygnał jest przekierowywany na nasz serwer. Jest to zazwyczaj serwer końcowy (chyba że my sami dalej przekierowujemy gdzieś sygnał)

- Jak już dotrzemy do końca, to lokalny serwer dns cache'uje informacje o domenie dla następnych wywołań, ponieważ jeżeli każde połączenie leciało by ciągle od początku do końca, to by te główne serwery dns szybko padły z powodu obciążenia.

 

A teraz co robi Bango. Otóż on na lokalnym serwerze DNS wklepuje informacje o domenie, do której nie ma praw. Potem łączy się przez swój komputer, który wychwytuje informacje z lokalnego dns'a czyli to co wpisał Bango i wydaje mu się, że to jest serwer końcowy. Niestety po jakimś czasie trzeba odświeżyć informacje o domenie i przy kolejnym wywołaniu serwer DNS wysyła zapytanie do głównego serwera dns -> NASK i okazuje się, że ta domena jest wolna, a nasz kochany admin myśli, że mu się nazwa.pl czy jakiś inny rejestrator wcina w biznes. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Who fuckin' cares?

 

Czyli cały ten BagnoHost to ściema i niewiedza 12-latka? B) A ja liczyłem na darmową domenę, ech. ;)

 

Co 12-latka, lol 13-sto!

 

 

Who fuckin' cares?

 

Czyli cały ten BagnoHost to ściema i niewiedza 12-latka? B) A ja liczyłem na darmową domenę, ech. ;)

 

Blackmaul, już ją masz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...