Skocz do zawartości

Linux,czy warto?


Sylwester

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio chciałbym wyprubować linuksa,ale nigdy go nie instalowałem i nigdy z niego nie korzystałem.

wiec tak:

Jak sie go instaluje?

Które 'distro.=],chyba dobrze napisałem)wybrać?

Jakieś porady,kursy używania linuksa?

A może jest polska strona o linuksie gdzie można się co nieco dowiedzieć.

Z góry dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Systemy operacyjne, które najlepiej spełniają podane przez Ciebie kryteria, to (w kolejności):

 

1. Debian GNU/Linux

2. Ubuntu Linux

3. PLD Linux

4. Gentoo Linux

5. SUSE Linux

hmm...więc który byście polecali wybrać?

a tak wogóle to jak instalować tego całego pingwina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

W możliwości konfiguracji i pochwalenia się innym jakim to jest się specem. Plus można mieć całkiem darmowy system z darmowymi narzędziami, jeżeli z komputer służy tylko do internetu / muzyki / filmów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli komputer służy do gier z najwyższej półki?

Można próbować emulować, ale to zawsze jakaś strata jakości/płynności...o ile się w ogóle uda emulować. :P

 

Tak poza tym, co rozumiesz przez "gry z najwyższej półki"??? Na przykład "ET: Quake Wars" powstaje w oparciu o OpenGL, więc z odpaleniem go na "pingwinku" nie będzie problemu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności
A jeśli komputer służy do gier z najwyższej półki?

To zapomnij. Linuksa potraktuj jako ciekawostkę, z którą warto się zaznajomić przykładowo instalując na innej partycji, ale nie zastąpi Ci w takiej sytuacji podstawowego systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak poza tym, co rozumiesz przez "gry z najwyższej półki"??? Na przykład "ET: Quake Wars" powstaje w oparciu o OpenGL, więc z odpaleniem go na "pingwinku" nie będzie problemu. :)

Jak mawiał Tyler Durden: Pióra w dupie nie czynią z Ciebie kurczaka

albo bardziej po polskiemu - jedna jaskółka wisny nie czyni, czy jak to sie tam zwało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mawiał Tyler Durden: Pióra w dupie nie czynią z Ciebie kurczaka

albo bardziej po polskiemu - jedna jaskółka wisny nie czyni, czy jak to sie tam zwało.

No dobra! xD Szkoda, że to d3D (MS) chwyciło "monopol" i praktycznie wszystko kręci się teraz wokół niego. OpenGL został trochę niesłusznie zapomniany. A możliwości ma... :/

 

Trochę offtopnęło mi się. :F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra! xD Szkoda, że to d3D (MS) chwyciło "monopol" i praktycznie wszystko kręci się teraz wokół niego. OpenGL został trochę niesłusznie zapomniany. A możliwości ma... :/

 

ID Software dalej używa OpenGL. ;) Unreale także obsługują, podobnie jak 90% innych gier sieciowych ze wzgląd na multiplatformowość, a póki co z tym DirectX ma małe kłopoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Gdy ściągniesz obraz dysku, wypal go na płytce :D.

2. Zrestartuj kompa i włóż płytkę z puci-puci pingwinkiem xD

3. Gdy Ci się pokaże logo Ububtu i menu naciśnij F2 i wybierz język polski (chyba, że się orientujesz w angielskim).

4. Wybierz "Uruchom Ubuntu".

5. Gdy się wszystko załaduje, naciśnij ikonkę "Instaluj".

6. Instalator zapyta Cię o różne rzeczy nazwa użytkownika, strefa czasowa, na jakiej partycji chcesz zamieścić Ubunciaka, itp.)

7. Gdy już przejdziesz przez wszystkie kroki instalatora to będzie się Twój pingwinek instalował.

8. Gdy się już zainstaluje możesz wyjąć płytkę i zrestartować go.

9. Teraz możesz się cieszyć nowym systemem operacyjnym bez bugów i wirusów xD.

 

Pozdrawiam, mroow. :cat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będziesz potrzebował.

A odnośnie partycji jeśli chcesz skasować Windowsa i zainstalować Linuksa to możesz kliknąć "Dalej" ;)

 

Jakbyś miał jakieś pytania a już jesteś na wstępnym etapie instalacji to możesz kliknąć ikonkę "System plików" czy "File System" (ikonka dysku twardego xD), otworzyć folder usr, potem bin i poszukać firefox.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety musisz wypalić :/

A pupka :P Możesz zainstalować daemona i wgrać obraz dysku na wirtualny napęd i stamtąd zainstalować :D

 

A tak w ogóle to co ja tu robię: nie instauj ubuntu, wywal śmiecia z dysku i nie ma dyskusji xP Zresztą nie chcę tu znów robić jakiejś dyskusji ani dłużej tłumaczyć mojej strony, więc posłuchaj mnie, a ja stąd spadam :P

 

Sry, fqrkfiłem się trochę, ale wiesz, muszę się trzymać zasad :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubuntu możesz odpalić jako LiveCD z płyty, bez instalacji. Nic ci nie nagrzebie na dysku, a będziesz mógł potestować trochę, przy czym, będzie to dużo wolniejsze niż jakbyś zainstalował na dysk, bo Ubuntu nie jest typowym distro na LiveCD. Ale, jeżeli masz partycję wolną którą nie boisz się rozdzielić na ok. 1GB swapa i reszta na /, to możesz wgrywać.

 

Co do gier: http://happypenguin.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pupka :P Możesz zainstalować daemona i wgrać obraz dysku na wirtualny napęd i stamtąd zainstalować :D

 

A tak w ogóle to co ja tu robię: nie instauj ubuntu, wywal śmiecia z dysku i nie ma dyskusji xP Zresztą nie chcę tu znów robić jakiejś dyskusji ani dłużej tłumaczyć mojej strony, więc posłuchaj mnie, a ja stąd spadam :P

 

Sry, fqrkfiłem się trochę, ale wiesz, muszę się trzymać zasad :D

 

Czy Ty mądry jesteś ? Daemon działa tylko podczas włączonego Windowsa, a on się podczas instalacji wyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz mieć Linuksa i Windowsa na jednej partycji, wtedy albo jedno albo drugie, bo Linux działa na innym systemie plików niż Windows (chyba, że wgrywamy MonkeyLinux, który jest nierozwijany od 97 roku, on działa na jednej partycji z Windows/DOS xd ). Jeżeli jakoś nie wydzielisz drugiej partycji to nie będziesz miał systemu. Najprościej, to wygospodarować na pierwszej partycji z 20GB wolne, zdefragmentować dysk i spartycjonować umiejętnie programem QTParted z Ubuntu do partycjonowania. Jednak, jak nigdy nie partycjonowałeś, to lepiej sobie zgraj co ważniejsze pliki. Jak się nie uda, a będziesz miał zgrane co ważniejsze, to wtedy wgrasz na nowo Windowsa na jedną partycję, a na drugą Linuksa. Samego procesu partycjonowania się nie da wyjaśnić, bo to nie są dwa kliknięcia i wszystko działa, musisz trochę się znać na tym co robisz, jak nie chcesz danych stracić. Jak wydzielisz drugą partycję, to już łatwo zrobisz wszystko co potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...