Skocz do zawartości

Zagadki


Jakim

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam Wam moje dwie zagadki, mam nadzieję, że temat się przyjmie i z chęcią wysilcie szare komórki ;). Rozwiązanie należy podać w temacie oczywiście.

 

Moja pierwsza zagadka:

 

Dawno temu żyła sobie w królestwie mała dziewczynka - księżniczka z wysokiego rodu. O jej wyjątkowej urodzie mówili wszyscy dworzanie. Mimo wielkiej sławy, urody, pieniędzy, masy sukienek, zabawek i dworzan na jej usługi księżniczka tak naprawdę była samotna - nie miała żadnych prawdziwych przyjaciół. I pewnego dnia, późnym wieczorem, przez okno do pięknej, złoconej komnaty dziewczynki wleciała mała wróżka. Nieco zdezorientowana księżniczka z początku się wystraszyła, lecz wróżka łagodnie i spokojnie spytała się małej piękności: "Ile byś dała, żebym cię uwolniła od tego miejsca i zabrała do miejsca, gdzie będziesz mieć tylu przyjaciół, że na palcach ich nie zliczysz?" Księżniczka westchnęła, lecz szybko odparła: "A na cóż mi przyjaciele, jeśli nie będę miała pieniędzy na ich utrzymanie?"

 

Jak miała na imię młoda, aczkolwiek nieco zarozumiała księżniczka?

 

I teraz trudniejsza, matematyczna; również moja:

 

Jeśli mój dziadek jest ode mnie starszy dziesięciokrotnie, moja mama jest o pięć lat młodsza niż mój ojciec, mój tata miał tyle samo lat co dziadek, gdy urodził mu się syn, różnica wieku między dziadkiem a mamą wynosi czterdzieści jeden lat, to ile mam lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na pierwsze pytanie nie mam pojęcia, ale myślę, że będzie to Menda albo Marysia xP

 

2. Ale za to na drugie z chęcią odpowiem (o nie nie, nie ma, studiowałem matematykę wyższą xD): Skoro mama jest o pięć lat młodsza od taty, a różnica wieku między mamą a dziadkiem wynosi 41 lat, to różnica między tatą a dziadkiem wynosi 36. Jeśli ojciec miał tyle samo lat, kiedy urodził mu się syn, co dziadek, to znaczy, że ich synowie urodzili im się dokładnie w tym samym wieku, czyli 36-ściu lat. Z tego można wniskować, że ojciec miałby teraz 36, a dziadek 72 lata. To jednak nie spełnia warunku, że ja mam dziesięć razy mniej lat, niż dziadek. Tutaj najprostszym sposobem jest liczenie na chybił trafił, bo nie będę już podawał tych obliczeń. Otóż sam wyliczyłem, (co zresztą w tym wypadku jest proste do obliczenia), że dziadek ma 80 lat, tata 44, mama 39, a ja 8.

 

Dużo ma ten dziadek, jak na dziadka xP To nie pradziadek przypadkiem ? xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna zagadeczka z rąk Jakimeczka ;].

 

Pewien młodzieniec, idąc lasem, spotkał wróżkę. Rzekła do niego: "jeśli wykażesz się inteligencją, pozwolę ci skorzystać z mojej dobroci". Młody cwaniaczek się zgodził, a wróżka zadała pytanie:

- Ile życzeń spełniam każdemu, jeżeli jest to liczba pierwsza mniejsza od 40?

- Mam strzelać?

- Dobrze - powiem, że suma cyfr tej liczby również jest pierwsza.

- Widzę, że chcesz jeszcze coś dodać?

- Gruby Joe życzył sobie tylko tortów i pączków. Nie wytrzymał przy 5. torcie, lecz za to zjadł wszystkie 20 pączków.

 

Młodzieniec bez problemu odgadł ilość życzeń. Ile ich było?

 

Łatwiejsza nieco od poprzednich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 = 20 pączków + 9 tortów

- ilość życzeń musi być większa od sumy pączków i zjedzonych tortów (20+5=25)

- liczba pierwsza, więc odpadają: 26,27,28,30,32,33,34,35,36,38.

- suma cyfr jest liczbą pierwszą, więc odpadają: 31(4),37(10),39(12)

zostało 29

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm... a kto rozwiąże:

 

kobieta jechała taksówką ze wsi do miasta. Nagle poprosiła o postój, ponieważ musiała się wypróżnić. W chwili gdy kucała, taksówkarz usłyszał przeraźliwy krzyk i natychmiast odjechał. Co się tam stało?

 

@topic:

 

odpowiedź na pierwsze pytanie : Wróżka/Księżniczka xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, niedługo sam zostaniesz dziadkiem.

Mam nadzieję xD

 

@Supavader: Oh, a cóż się mogło stać innego ! Wlazła w morwisko ! xD

Albo na minę... :P

btw. Ale zagadka... ko bez skojarzeń :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy dwa pokoje. W jednym są trzy przełączniki, w drugim natomiast - trzy żarówki. Wiadomo, że każdej żarówce odpowiada dokładnie jeden przełącznik. W jaki sposób ustalić, który przełącznik odpowiada której żarówce, jeśli możesz przejść z pierwszego do drugiego pokoju tylko raz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o.O jesteś moim nauczycielem od maty xD? Jak masz w rl na imie? Mieczysław Zygmunt xD?

A nie, bo Tomasz Koszycki xD Ojć, zdradziłem swe imię ! A nauczycielem matmy nie jestem, lecz programowaniem się trudzę (programiki, gierki na zlecenie itp :P) Na matmę i infę zdawałem, bo to mnie pociągało, a infa była dostępna wtedy tylko dla nielicznych, więc gościa z dyplomem bez trudu przyjęli w dobrej firmie xD

 

@Pablo<numerki, z czesiem w avatarze>: Albo jeden przełącznik rozwalić, drugi włączyć, a trzeci oblać, wtedy: jedna żarówka nie będzie się świecić, druga będzie, a w trzeciej będzie zwarcie xD (trochę naciągane, ale zawsze alternatywa (czyt. na cham, ale zawsze jest) :P

 

@Up: Ale co jeśli nie dosięgniesz do żarówki ? Albo się poparzysz ? I rączka odpadnie ? xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Zmieniłem posta, bo poniższy sposób wydaje mi się najlepszy.

 

Każdy normalny pokój ma okna, prawda? W takim wypadku bierzemy czarny flamaster albo farbę najlepiej, a następnie idziemy do drugiego pokoju. Pierwszą żarówkę zostawiamy w spokoju, na drugiej malujemy znak Batmana, a na trzeciej znak Robina. Wracamy do poprzedniego pokoju i włączamy kolejno przełączniki tak po 5 minut. Żarówki rozpoznajemy po tym, która z postaci w danym momencie przybędzie (lub nie). :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to też powiem super-łatwą zagadkę.

 

Pan Jan stojąc na drabinie myje okręt (drabina przyczepiona jest do statku). Stoi na szóstym szczeblu.

W tym samym czasie nadciąga przypływ. Co godzinę przybywa wody o dwa szczeble. Kiedy Pan Jan będzie miał więc mokre buty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...