Skocz do zawartości

pomoc dla początkującego


FxPro

Rekomendowane odpowiedzi

więc od czego zacząć szukam poradnika dla początkujących gdzie są wytłumaczone obiekty sprites i tak dalej

i jak można jak zrobić zdarzenie tak to nazwę np.(naciskam klawisz w lewo motor się przesuwa i grafika się zmienia np. obracające się koła)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tylko nie daj boże nie oglądaj nic na YT, to jest masakra jakie błędy tam robią. Widziałem tam zioma co nazywał sprity tak samo jak obiekty backgroundy itp. Co do GMClan, rzeczywiście brakuje tu solidnego tutoriala krok po kroku, bo trudno noobowi wiedzieć od czego ma zacząć i jakie artykuły po koleji czytać. Najpierw ogarnij podstawy(zmienne(+tablicowe), if, repeat, while, switch, funkcje etc.) potem bd umiał załapać o co biega w dokumentacji. Trudno każdemu dogodzić - ja osobiście np: nigdy for nie używam, wiem jak działa etc, ale nie nawadze i tyle - wole while albo repeat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawy są nudne, ale trzeba się ich nauczyć. Pętla for jest "rozwinięciem" while

GML
for( i = 0; i < 10; i += 1)

{

tablica[ i ] = "Element: " + string( i );

}

==

GML
i = 0;

while( i < 10 )

{

tablica[ i ] = "Element: " + string( i );

i += 1;

}

 

I fakt najlepiej się uczyć z tekstu, i mieć pod ręką dokumentacje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to tłumaczenie - to robimy tak bo będzie najlepiej etc :P

Albo widziałem arkanoid, gdzie każdy blok zamiast sie osłabiać i zmieniać tylko index sprite, to zmieniał siew inny obiekt. Na trzy rodzaje bloków(1 - na 1hit, 2 -2hit, 3 -3hit)

 

Co do for, moim zdaniem to ulepszony repeat i osłabiony while :P

 

I chyba powinno być:

GML
var i = 0;//optymalniej

while( i < 10 )

{

tablica[ i ] = "Element: " + string( i );

i += 1;

}

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc od czego zacząć szukam poradnika dla początkujących gdzie są wytłumaczone obiekty sprites i tak dalej

i jak można jak zrobić zdarzenie tak to nazwę np.(naciskam klawisz w lewo motor się przesuwa i grafika się zmienia np. obracające się koła)

Szczerze to ja na Youtube oglądam tego kolesia: http://www.youtube.com/user/RealTutsGML

Fakt, gada po angielsku, ale jak będziesz troszkę bardziej obeznany to polecam jego filmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...