Skocz do zawartości

Zadanie z rachunku różniczkowego


Platyna

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z obecnej tu studiującej starszyzny miał może na analizie i pamięta albo po prostu potrafi wymyślić dowód na to, że funkcja jest równa swojej pochodnej wtedy i tylko wtedy gdy jest postaci c*exp(x) dla pewnego c rzeczywistego? Grzebałem na googlach i nigdzie nic.

 

EDIT:

Pewno i tak skończy się na tym, że będę musiał się rejestrować na matematyka.pl. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązaniem ogólnym równania gif_latex.gif jest właśnie gif_latex.gif (można się jeszcze posilić o przesunięcia liniowe poziome). Chyba że właśnie przebieg tego rozwiązania Cię interesuje.

 

W zasadzie to można udowodnić to bez znajomości rachunku różniczkowego. Bez straty ogólności przyjmijmy, iż współczynnik jest dodatni. Wtedy z równania różniczkowego wynika, że funkcja jest:

- ściśle monotoniczna,

- bez miejsc zerowych, ekstremów lokalnych, punktów przegięcia etc.,

- gładka,

- granice w nieskończonościach wynoszą odpowiednio 0 i nieskończoność,

- całkowicie leżąca nad jedną osią OX.

 

O tym, że istnieje tylko jedna taka krzywa spełniająca równanie, można się przekonać, wybierając dowolny punkt oraz bawiąc się stycznymi - konstrukcja będzie jednoznaczna.

 

Powyższa argumentacja jest tylko szkicem, oczywiście wszystko trzeba byłoby dowieść formalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązaniem ogólnym równania jest właśnie . Chyba że właśnie przebieg tego rozwiązania Cię interesuje.

 

Skoro mam to udowodnić, to tak. Interesuje mnie. ;)

 

EDIT:

W zasadzie to można udowodnić to bez znajomości rachunku różniczkowego. Bez straty ogólności przyjmijmy, iż współczynnik jest dodatni. Wtedy z równania różniczkowego wynika, że funkcja jest:

- ściśle monotoniczna,

- bez miejsc zerowych, ekstremów lokalnych, punktów przegięcia etc.,

- gładka,

- granice w nieskończonościach wynoszą odpowiednio 0 i nieskończoność,

- całkowicie leżąca nad jedną osią OX.

Takie własności ma dowolna funkcja wykładnicza więc wiele te fakty nie dają, a jaką zabawę stycznymi masz na myśli nie bardzo widzę niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja geometryczna jest nieco trudniejsza niż przewidywałem, ale jak tylko ją wyznaczę, wrzucę. Tymczasem.

 

Zdefiniujmy funkcję f w następujący sposób:

 

gif.gif

 

Obliczmy jej pochodną i przyrównajmy do zera (otrzymamy nasze równanie różniczkowe):

 

gif.gif

 

Stąd wynika na mocy wniosku Lagrange'a, że funkcja f jest stale równa jakiejś liczbie rzeczywistej, oznaczmy jako C. Wracając do początku, otrzymujemy, że:

 

gif.gif

 

Tak otrzymane rozwiązanie spełnia warunek jednoznaczności, wyznacza całą przestrzeń rozwiązań równania różniczkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja czegoś nie rozumiem, ale wydaje mi się, że jedyne czego to dowodzi to tego, że c*exp(x) spełnia równanie. Ale to tylko implikacja w jedną stronę, która jak pisałem jest banalnie prosta do udowodnienia. Trzeba by jeszcze w drugą stronę udowodnić. Że żadna inna funkcja nie spełnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...