Skocz do zawartości

System z partycji na partycję


Makary155

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku podkreślam, że zupełnie się na tym nie znam.

 

 

Chcę podzielić swój dysk na 2 partycje - na jednej ma być system, office i kilka ważnych dla mnie folderów, a na drugiej cała reszta. I tą drugą partycję chciałbym potem sformatować.

 

Możecie mi powiedzieć krok po kroku, co mam robić? Mam dysk 120 GB, jedna partycja C:\, 30 GB wolnego, defragmentowany w zeszłym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Partition Magic zdaje się nie działa na viscie... Jeżeli takową ma.

 

Bo to sie odpala z bootcd albo dyskietki jak jest Vista. Ostatecznie Acronis True Image (czy Acronis Partition Expert), ale tego programu na oczy nie widziałem więc nie wiem czy umie tyle co PM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://partedmagic.com/

Bardzo dobry linuksowy menedżer partycji. Można zainstalować na pendrivie i bootować z usb - sam w ten sposób korzystam i jak na razie nie miałem żadnych problemów.

 

Jednak jeśli masz 120 gb i tylko 30 gb wolnego miejsca to trochę mało. Osobiście proporcje ustawiłbym odwrotne (30 na system, 90 na dane). Spróbuj pousuwać jak najwięcej śmieci i przenieś dane na pendrive'y, dvd-rw itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Partition Magic.

 

Zmniejszasz partycję C: do żądanego rozmiaru, mając wolne miejsce na dysku i to co zostało po zmniejszeniu C: tworzysz na tym drugą partycję.

Dopowiem jeszcze, że możesz pobrać Hiren's Boot CD na którym jest właśnie Partition Magic.

 

No dobra, a jak już usunę te śmieci i podzielę na partycje, to jak zostawić windę i ofisa na c: a resztę na d: wywalić

1. Wywalasz rupiecie

2. Defragmentujesz dysk

3. Kroisz dysk na kawałki

 

Na początku podkreślam, że zupełnie się na tym nie znam.

 

Nie martw się, niektórzy na tym forum stworzyli własny system operacyjny, ale nie rozumieli pojęcia "partycja". A teraz jarają się Japonią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a jak już usunę te śmieci i podzielę na partycje, to jak zostawić windę i ofisa na c: a resztę na d: wywalić

Normalnie ;)

Zostaw na dysku windowsa, office'a i co tam jeszcze chcesz. W Parted Magic zmniejsz rozmiar partycji C na taki, jaki chcesz (oczywiście musi być trochę większy niż obecny rozmiar wszystkich danych na C). Utwórz drugą partycję. Koniec :)

 

A teraz taki przykład:

Powiedzmy, że windows + office i inne badziewie zajmuje Ci ok. 20 gb, więc w Parted Magic zmień rozmiar C do np. 30gb i utwórz drugą partycję z resztą miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to sie odpala z bootcd albo dyskietki jak jest Vista. Ostatecznie Acronis True Image (czy Acronis Partition Expert), ale tego programu na oczy nie widziałem więc nie wiem czy umie tyle co PM.

kto w tych czasach korzysta z dyskietek <mysli> ciekawe czy mój laptop ma właśnie taki napęd... sec sprawdzę..... NIE MA! You'r move Dr. House

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy starcie naciskaj szybko Del, F2, F10 lub F12. Któryś z tych powinien działać.

Jak już wejdziesz do BIOSu, to znajdź Boot Sequence lub coś podobnego i wybierz jako pierwszy USB. Gdyby przypadkiem któryś z klawiszy włączył Boot Menu to po prostu wybierz z listy USB :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...