Skocz do zawartości

Początek !!!


kuba351

Rekomendowane odpowiedzi

Zobacz sobie program FL STUDIO 7 albo 8 (dobre dla początkujących)i tutoriale do niego (youtube chociażby). Ewentualnie kiedyś możesz się przerzucić na np. cubase ( pro na nim robią często tylko obsułga trudniejsza :P ). Generalnie układanie samej lini melodycznej w fl studio ogranicza się do układania klocków na odpowiednich liniach. Niestety oprócz linii trzeba popracować jeszcze nad samym dźwiękiem i ten proces nazywamy masteringiem/ czasami kręceniem :) .

EDIT: Literówka :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lol. Zależy co chcesz tworzyć. Jeśli jakieś proste "piosenki techno", to wystarczy FL Studio. Jest rzeczywiście dobry na początek, aczkolwiek pierwszy look na niego przyprowadza trochę o mdłości i takie tam, bo tam jest sporo funkcji, o których początkujący nie słyszeli nigdy w życiu... W dodatku FL ma własne wtyczki VSTi ( takie wirtualne instrumenty) oraz VST ( wirtualne efekty ). I to wystarczy, bo jeśli nie masz pomysłu, to nawet się za to nie bierz. Jeśli jednak jest inaczej, polecam youtube i poszukaj jakiegoś tutoriala.

Ale to też nie jest do końca rozwiązanie. Jeśli chcesz tworzyć utwory (z jakąś tam podstawą aranżacji) to FL nie jest odpowiedni, bo tam tak na prawdę skleja się loopy, które można samemu stworzyć. No ale poważne ograniczenie, nie jak w przypadku Live, który jest prosty w obsłudze o ile się przeczyta samouczek.

Natomiast jeśli chcesz zgrywać instrumenty ( mikrofon, mikser, wejścia etc. ) to same chęci niestety w tym przypadku nie wystarczają, bo do tego trzeba mieć jakiś tam sprzęt. Na początek polecam zapoznanie się z takimi pojęciami jak: MIDI, VSTi, VST.

Jeśli chodzi o przerabianie... to tutaj tak na prawdę zależy co masz na myśli. Jeśli chcesz wstawić jakiś tam beat do innego utworu, wyciąć z niego wokal i takie tam pierdoły, to FL nie jest dobry, z racji zbytniego nacisku na MIDI a nie Audio. Ale i tak polecam FL x]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie układanie samej lini melodycznej w fl studio ogranicza się do układania klocków na odpowiednich liniach.

Idąc dalej tym tokiem myślenia, można by orzec, że układanie linii melodycznej w tracker'ach ogranicza się do wpisywania literek oraz cyferek w odpowiednich wierszach. A wszyscy dobrze wiemy ,że używanie owych programów wcale nie ogranicza stopnia skomplikowania melodii.

 

- HyperFrosty ---> To wreszcie "tam tak na prawdę" nadaje się do sklejania loopów, czy jest mocno oparty na interfejsie MIDI, Bo to dwie całkowicie odmienne filozofie.

 

Ze swojej strony tylko dodam, że w przypadku tworzenia muzyki najlepszym wyjściem byłoby zainteresowanie się Reason'em lub FL Studio. Oba programy są dość łatwe w użyciu, oraz dzięki otwartej architekturze mają duże możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z FL Studio (demo) i wychodzą mi coraz lepsze dźwięki, bo na początku ciężko się połapac w tych pokrętłach co i jak :D Syntezatory są nawet, nawet pod warunkiem, że nauczysz się z nich korzystać. Nie jest on taki trudny w obsłudze jak tu co niektórzy mówili, tylko zacytuję :) "Łatwy do nauczenia, trudny do opanowania".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej tym tokiem myślenia, można by orzec, że układanie linii melodycznej w tracker'ach ogranicza się do wpisywania literek oraz cyferek w odpowiednich wierszach. A wszyscy dobrze wiemy ,że używanie owych programów wcale nie ogranicza stopnia skomplikowania melodii

Dobra może źle się wyraziłem. Generalnie chodziło mi o to, że przy korzystaniu z FL nie musisz znać nut i takich tam :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja 3 dzień w FL Studio 8 i takie 3 utwory zrobiłem ...

 

http://www.newgrounds.com/audio/listen/198821

http://www.newgrounds.com/audio/listen/198810

http://www.newgrounds.com/audio/listen/198607

 

A myślałem że w żadnym programie nic nie wyskrobie , a jednak coś się zrobiło ...

Jak narazie to polecam FL Studio ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argh. W tej mojej gmatwaninie słów i pojęć się trochę gubię. Chodziło mi o patterny (mówiąc językiem FL), czyli jakby pętle sklejone dosłownie z plików audio i wtyczek VSTi. Przykładowo w Cubase'ie czy Live'ie nie można zrobić czegoś takiego, jak sklejenie w jeden pattern ścieżki audio i do tego przykładowo perki granej z wtyczki VSTi. Ale dla początkujących to czarna magia i takie tam. A zgadzam się do zdania któregoś poprzednika, że FL jest prosty do nauczenia się jego obsługi, ale do opanowania, żeby móc z niego wykrzesać ten "ukryty potencjał" (którego ja osobiście nie widzę przy tworzeniu muzyki innej niż opartej na patternach). Ja jeszcze mogę polecić coś więcej: jeżeli interesuje ciebie rzeczywiście tworzenie muzyki, idź w to, nie marnuj czasu, brnij dalej. Nawet jeśli coś ciebie zniechęca, z powodu trudności etc. Tylko musisz się tym rzeczywiście interesować.

 

A propos utworów powyżej: nawet nawet, trochę trąci rpg'ami, brakuje pomysłu na rozwinięcie, dobre by do tego było uwydatnienie tych "dęciaków" (przynajmniej tak brzmią)... Wszystko ok, o ile sam tworzyłeś patterny (bo sklejać loopy każdy potrafi).

 

I jeszcze a propos wypowiedzi troszeczkę wyżej: Nie, na FLu nie zrobisz wszystkiego, to jest tylko prosty sekwencer z małymi możliwościami. To nie jest normalny DAW, ma o wiele mniej możliwości. A nawet, jak kupisz zestaw Native Instruments przykładowo, co to tobie da? Więcej dźwięków? Jak je wykorzystasz? W jaki sposób? Kiedyś też tak myślałem. Ale wraz z kupnem pierwszego kontrolera MIDI zrozumiałem, że FL prowadzi do nikąd, ma ograniczenia i to spore. Przykład? Chcę pociąć pattern na mniejsze i je swobodnie wymieszać. Nie da się. Inny przykład? Ok. Chcę przykładowo zgrać mikrofon, z kompresją w trybie side-chain (sygnał przykładowo z perki) i chcę potem skopiować nagrany wokal na tor, gdzie wszystko jest objęte pogłosem, korektorem i jakimś tam efektem (np. dblue glitch). I co? Nic: tryb nagrywania audio jest tam beznadziejnie rozwiązany, totalnie do dupy, podobnie jak w Reason'ie, który w ogóle nie obsługuje w standardzie formatu audio. Takie jest moje zdanie i mój pogląd, i tak nie zmienię waszego zdania, bo dopóki się nie spróbuje innych opcji, nie będzie można porównać tej pierwszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, popieram w 100% :).

 

Co nie zmienia faktu, że pisanie na trakerach jest zajęciem hardkorowym, z punktu widzenia startującego kompletnie nieefektywnym, ale dającym niewspółmierne obeznanie z mechaniką dźwięków ;).

 

Na szybko się nie da z trakerami, heh :).

 

Jest też soft, który łączy to i to - Renoise, na nim można pisać kompozycje, które mają "brzmieć" - chociaż obsługa (nie chodzi o prostotę użycia, tylko o kontrolę nad dźwiękiem) wtyczek tam jest co najmniej toporna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...