Skocz do zawartości

Wsiadanie do pojazdu - GTA


Kubik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem początkującym użytkownikiem GM 7 i mam takie pytanko: Jak zrobić aby postać (gracz) mógł wsiąść do np. Samochodu po wciśnięciu klawisza Enter. Chodzi mi o taki mechanizm jak w starych częściach GTA. Bardzo proszę o odpowiedzi. :thumbsup:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy wcisnieciu entera kasujesz bohatera a obiektowi fury zmieniasz zmienną jakąś na 1, i jeśli jest zmienna = 1 mozna dany furex prowadzić. podobnie z wysiadaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo przykładzik: https://gmclan.org/up1868_11_GTA.html

Możesz w nim podejrzeć na czym polega taka akcja.

 

Co prawda nie wiem ile siedzisz już w GM, sądząc po ilości postów i w/w pytaniu sądzę że niewiele.

Jednakże polecam zacząć robić prostsze gry, arkanoid czy prostą platformówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, że społeczność na tym forum jest całkiem przyjazna.
Dopóki nie narobisz sobie wrogów ;) nie wiem czy wiesz, ale na stronie głównej (www.gmclan.org) znajduje się przetłumaczona dokumentacja game makera. Na pewno Ci się przyda, więc jak najszybciej rozpocznij lekturę. Powodzenia!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wersji PRO jest specjalna komenda (image_angle) ale w LITE nie działa. Zrób więc tak: wejdź w edycję sprita samochodu/rotation sequence/clockwise. Pole "Number of frames" zmień na 72, a deegres ma byc 360.

Potem w obiekcie auta w evencie naciskania klawisza w lewo za pomocą klocka Execute Code (ramka Control) wpisz kod:

dir -= 1
direction += 5

w prawo

dir += 1
direction -= 5

a w step

image_index = dir

no i jeszcze w create

dir= direction

 

E: kod na skrecanie skrecanie a jeżdżenie to zmienna speed

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktysznie teraz dziala. Dzieki. Da się jeszcze zrobić "klawisz gazu"? Tak aby auto jechało (bez określonego kierunku) jak trzymam strzałke w górę. Chodzi mi o taki mechanizm jak w grach wyścigowych.

 

Yacha!!

keyboard_check up:

if speed < 10
{
speed += 1
}

 

chamowanie:

keyboard_check down:

if speed > -5{
speed -= 1
}

I nawet będzie cofać... :)

 

Edit: i jeszcze możesz w step dać w code:

if speed > 0
{
speed -= 0.1
}

To będzie sam zwalniał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem i jest prawie idealnie...samochód po naciśnięciu strzałki w górę zaczyna jechać w prawą stronę ekranu, choć przód ma skierowany w dół, jak można to naprawić tak aby jechał tam gdzie ma skierowane koła? Zależy mi na takim modelu jazdy: http://pl.youtube.com/watch?v=t8tvADi-uA8

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem i jest prawie idealnie...samochód po naciśnięciu strzałki w górę zaczyna jechać w prawą stronę ekranu, choć przód ma skierowany w dół, jak można to naprawić tak aby jechał tam gdzie ma skierowane koła? Zależy mi na takim modelu jazdy: http://pl.youtube.com/watch?v=t8tvADi-uA8

pozdro

Wow, na początku trochę się pogubiłem, ale już chyba wiem w czym problem. Pierwsza klatka sprite'a (samochodu) musi być ustawiona w prawo, bo to jest kąt 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Oki: Chodzi mi o coś takiego, że podchodze obiektem "bohater" do objektu "samochód" naciskam np. Enter i wtedy obiekt "bohater" znika, a ja moge sterować objektem "Samochód".

-I jeszcze jedno: można zrobić "przemieszczającą" się kamerę? Mam na myśli coś takiego, aby kamera przemieszczała się razem z autem/postacią tak jak w GTA 1/2? Oczywiście w GM Lite. Coś takiego: http://pl.youtube.com/watch?v=K5M5IGmeWeE&...feature=related

p.s.

Sorry, że was tak męcze, ale to jest jedna z pierwszych moich gier i jeszcze nie oriętuje się zbytnio co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Tak da się, wchodzisz w dana planszę następnie w niej w views i na samym dole masz ustawienia w ramce Obieckt Following, pod samym napisem Obieckt Following masz do wybrania objekt, wybierasz auto lub inny twój pojazd i gotowe!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wiem, że ten temat jest stary, ale ktoś może na niego zaglądać.

Nie wiem czy na Lite to zadziała, ale radzę spróbować i jeszcze jedno,

twój post jest od 2008 roku i nikt ci nie odpisał??? Dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...