Skocz do zawartości

Olimpiada informatyczna


Marmot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam małe pytanie. Ktoś może słyszał o ogólnopolskiej olimpiadzie informatycznej ( http://oi.edu.pl )? Bo informatyk w moim liceum namawia mnie do wzięcia udziału w niej, ale zastanawiam się czy dałbym w ogóle radę. Mam parę pytań. Brał ktoś w niej w ogóle udział? Jak ona w ogóle wygląda? Bo w zasadzie jedyne co wiem, to że dostajemy problem, trzeba wymyśleć algorytm i przepisać go do Free Pascala lub do C++. No i mam takie pytanie do tych co brali udział -> czy mieliście jakąś własną strategię wymyślania algorytmów, czy po prostu staraliście się wymyśleć na siłę ;p ? A jak tak, to jaką? Przyznam, że zadania na najprostsze nie wyglądają (matura rozszerzona z infy jest dużo prostsza), a zaawansowanym programistą nie jestem, a na zero punktów to napisać bym nie chciał :P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałem kiedyś udział w OIG. Teraz już nie będę brał bo OI jest dla mnie za trudne poza tym zaniedbałem się w C++ :P

Zresztą nawet jak napiszesz na 0 to co ci szkodzi spróbować? Ja nie miałem sposobów tylko raczej na siłę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam małe pytanie. Ktoś może słyszał o ogólnopolskiej olimpiadzie informatycznej ( http://oi.edu.pl )? Bo informatyk w moim liceum namawia mnie do wzięcia udziału w niej, ale zastanawiam się czy dałbym w ogóle radę. Mam parę pytań. Brał ktoś w niej w ogóle udział? Jak ona w ogóle wygląda? Bo w zasadzie jedyne co wiem, to że dostajemy problem, trzeba wymyśleć algorytm i przepisać go do Free Pascala lub do C++. No i mam takie pytanie do tych co brali udział -> czy mieliście jakąś własną strategię wymyślania algorytmów, czy po prostu staraliście się wymyśleć na siłę ;p ? A jak tak, to jaką? Przyznam, że zadania na najprostsze nie wyglądają (matura rozszerzona z infy jest dużo prostsza), a zaawansowanym programistą nie jestem, a na zero punktów to napisać bym nie chciał :P .

Miałem brać udział w tej dla gimnazjalistów, niestety musiałem tego dnia wyjechać do lekarza.

 

Tidimel: Możesz, jest wersja dla gimnazjalistów.

http://oi.edu.pl/php/show.php?ac=p870000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tej dla gimnazjalistów nie brałem udziału, bo w gimnazjum miałem tak tępą informatyczkę, że nie potrafiła mi powiedzieć o żadnych konkursach, ogólnie o konkursach nic nie mówiła, nic o żadnych konkursach nie było w szkole wiadomo, mimo, że wiedziała, że mam aspiracje do tego, o czym jej nawet mówiłem. Zresztą, spróbować zawsze można, na razie to myślę o szkolnym konkursie graficznym ;p . Tylko tak się zastanawiam, z czego się przygotować na taką olimpiadę, jaki zakres wiedzy z języka sobie przypomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale co dokladnie nie?
Bycie laureatem takiej olimpiady nie przynosi Ci żadnych profitów oprócz satysfakcji i dyplomu. No i jeszcze możesz mieć to wpisane na świadectwie w rubryce "dodatkowe osiągnięcia". Ale z egzaminu zwalniają tylko konkursy kuratoryjne, a takowego z informatyki zwyczajnie nie ma, nad czym ubolewam (bo pewnie banalne by to było).

 

Marmot jak patrzałem na te zadania to jak przelecisz Thinking in C++ to Ci styknie.
Raczej wątpię. W tym konkursie liczy się raczej kreatywne myślenie i jako takie obeznanie z algorytmiką, a "Thinking in C++" to, o ile mi wiadomo, głównie składnia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bycie laureatem takiej olimpiady nie przynosi Ci żadnych profitów oprócz satysfakcji i dyplomu. No i jeszcze możesz mieć to wpisane na świadectwie w rubryce "dodatkowe osiągnięcia". Ale z egzaminu zwalniają tylko konkursy kuratoryjne, a takowego z informatyki zwyczajnie nie ma, nad czym ubolewam (bo pewnie banalne by to było).

 

Raczej wątpię. W tym konkursie liczy się raczej kreatywne myślenie i jako takie obeznanie z algorytmiką, a "Thinking in C++" to, o ile mi wiadomo, głównie składnia.

 

 

@Platyna ty brałeś udział w tym konkursie o Logo, to mówiłeś że Cie zwolnił tak? Jakiś wyjątek?

 

Logia była wojewódzkim więc to że byłem lauretam dawało mi tyle że MUSIELI mnie przyjąć do każdego liceum. Ale egzamin musiałem pisać mimo że i tak nawet gdyhbym oddał pusty miał bym 200 pkt

OIG jest ogólnopolskim wiec wystarczy być finalistą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gimnazjum to lepsza jest olimpiada internetowa(czy jakoś tak). Rok temu to zwycięzcy dostali po laptopie i wycieczkę za granice gdzieś. Ogolnie każdy kto doszedł do finału dostawał jakieś duperele ipody czy cuś

Związana z Netią czy jakoś tak? Braliśmy udział.

Tylko jak nasz "team" się nazywał...

SMKB Sobieski czy jakoś tam :P

Oczywiście przez to, że każdy odpowiadał na swoim komputerze, a tylko ja i kurzi odpowiedzieliśmy dobrze na większość nie dostaliśmy się do finału, zabrakło jednego punkta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne jest też ITPW (Internetowy turniej programów walczących). Koszulkę ostatnio wygrałem :P Zadanie są fajne. Ogólnie pomysłowy konkurs =) Ale nic do szkoły nie daje...

 

Mamrot: Moja nauczycielka też mi nic nie mówiła choć też wiedziała że się tym zajumuję. Strasznie nierozgarnięta baba... Kolega mi mówił o wszystkim... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w lutym zamiast na OIG to zapisałem się na lamerski konkurs "PowerPointowy". Do dzisiaj żałuję tego wyboru.

 

Marmot, jeżeli chcesz poczuć przedsmak olimpiady, zapraszam tu: http://judge.wsiz.rzeszow.pl/

Zadania z pierwszego etapu OI powinny być proste, takie jak zadanie "Wyliczanka", przynajmniej tak mój nauczyciel mówi ;].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już zaczynam się przygotowywać. E złapałem jakieś zadanie i co jest grane? W czystym cpp to pisać czy mogę dodać powiedzmy bibliotekę Allegro? Jest wzmianka o grafice ale nie ma nic o bibliotece.

 

 

 

VIII Olimpiada Informatyczna 2000/2001
Zadanie: GRA

Gra w zielone
Zawody I stopnia      
Plik źródłowy    GRA.??? (np. PAS,C, CPP)
Plik wykonywalny    GRA.EXE
Plik wejściowy    GRA.IN
Plik wyjściowy    GRA.OUT

Gra w zielone jest grą dla dwóch graczy - nazwijmy ich Ania i Bolek - polegającą na przesuwania pionka po planszy.

Część pól planszy jest pokolorowana na zielono, a pozostałe są białe. Wszystkie pola są ponumerowane liczbami naturalnymi z zakresu 1...(a+b). Pola o numerach z zakresu 1...a należą do Ani, natomiast pola o numerach (a+1)...(a+b) należą do Bolka.

Dla każdego pola dany jest zbiór następników, zawierający te pola planszy, do których można z niego przejść w jednym ruchu. Zbiory te zostały tak dobrane, że z pola należącego do Ani można przejść w jednym ruchu tylko na pole należące do Bolka i odwrotnie. Wszystkie pola mają niepuste zbiory następników, a więc zawsze można wykonać ruch.

Na początku gry ustawiamy pionek na dowolnym polu początkowym P, a następnie gracze na przemian przestawiają pionek ze swojego pola na dowolny następnik tego pola - należący do przeciwnika. Grę rozpoczyna właściciel pola początkowego P. Gra kończy się w momencie, gdy pionek stanie po raz drugi na tym samym polu. Nazwijmy to pole Q. Jeśli w sekwencji ruchów od pierwszego zajęcia pola Q do powtórnego zajęcia pola Q pionek stanął przynajmniej raz na polu zielonym, to wygrywa Ania, w przeciwnym przypadku wygrywa Bolek. Powiemy, że Ania ma strategię wygrywającą dla danego pola początkowego P, jeśli istnieje metoda gwarantująca jej wygraną w rozgrywce zaczynającej się od tego pola, niezależnie od tego, jakie ruchy będzie wykonywał Bolek.
Zadanie

Napisz program, który:

    * wczyta z pliku tekstowego GRA.IN opis planszy do gry w zielone,
    * znajdzie zbiór pól planszy, dla których Ania ma strategię wygrywającą,
    * zapisze wynik w pliku tekstowym GRA.OUT. 

Wejście

W pierwszym wierszu pliku tekstowego GRA.IN zapisane są dwie dodatnie liczby całkowite a, b oddzielone pojedynczym odstępem, oznaczające odpowiednio: liczbę pól należących do Ani i liczbę pól należących do Bolka. Liczby a, b spełniają warunek: 1 <= a+b <= 3000. W kolejnych a+b wierszach opisano pola planszy - najpierw pola należące do Ani, a następnie pola należące do Bolka. Wiersz o numerze i+1, dla 1 <= i <= a+b, zawiera na początku liczby całkowite z, k oddzielone pojedynczym odstępem, oznaczające odpowiednio kolor pola o numerze i (0 oznacza kolor biały, 1 - kolor zielony), oraz liczbę następników tego pola. Następnie w tym wierszu zapisane jest k liczb całkowitych (1 <= k < a+b), pooddzielanych pojedynczymi odstępami, będącymi numerami następników danego pola. Liczba pól zielonych na planszy nie przekracza 100. Suma liczb następników wszystkich pól na planszy nie przekracza 30000.
Wyjście

Pierwszy wiersz pliku tekstowego GRA.OUT powinien zawierać dokładnie jedną liczbę całkowitą l, oznaczającą liczbę pól, dla których Ania ma strategię wygrywającą. Następne l wierszy powinno zawierać numery tych pól zapisane w kolejności rosnącej - każda liczba powinna zostać zapisana w osobnym wierszu.
Przykład

Dla pliku wejściowego GRA.IN:

5 3
0 2 6 7
0 3 6 7 8
0 1 8
1 1 7
1 1 8
1 2 1 2
0 2 1 2
0 2 3 4 

poprawną odpowiedzią jest plik wyjściowy GRA.OUT:

5
1
2
4
6
7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boże człowieku... idź też na opss bo aż żal odpowiadać. Piszą Ci tam coś o allegro? Wiesz co to jest algorytm? To ma być jak najszybsze.. a nie bajeranckie...

 

poprawną odpowiedzią jest plik wyjściowy GRA.OUT:

 

5

1

2

4

6

7

 

Czy masz tu jakąś grafikę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, te programy mają tylko wykonać algorytm na zawartości pewnego pliku i dać wynik do innego pliku. Bez żadnego rysowania, tylko program coś oblicza i zapisuje wynik do pliku. Tyle to nawet ja rozumiem, tylko, że gorzej będzie ze zrobieniem tego w praktyce. Cóż, mam trzy próby, co rok każda :P . A jak coś, to matura z infy jest prosta, rozszerzona oczywiście, a to mi wystarczy by dostać się na studia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, te programy mają tylko wykonać algorytm na zawartości pewnego pliku i dać wynik do innego pliku. Bez żadnego rysowania, tylko program coś oblicza i zapisuje wynik do pliku. Tyle to nawet ja rozumiem, tylko, że gorzej będzie ze zrobieniem tego w praktyce. Cóż, mam trzy próby, co rok każda :P . A jak coś, to matura z infy jest prosta, rozszerzona oczywiście, a to mi wystarczy by dostać się na studia.

 

I tu się mylisz w tym roku mam maturę i infe zdaje tylko po to "żeby był jakiś dodatkowy". Liczy się przede wszystkim majca. Matura z infy jest tak skonstruowana, że zdanie jej na 70% to cud(nie trudna ale głupia) Sam zdaje Majce,infe i ang rozszerzony + pol podstawowy. Moim zdaniem lepiej spędzić ten czas i nauczyć się coś o php,bazy danych czy c# niż bawić się w algorytmy. To Ci da robotę i możesz studiować zaocznie + pracować. Ja tak planuje zrobić i uważam to za bardzo dobry pomysł. Tak więc zastanów się dobrze co planujesz, jeżeli na dzienne i balować próbuj olimpiady "może" jakiś indeks złapiesz. Ja Ci radze spróbuj najpierw opss i zobacz jak Ci będzie szło i dorwij jakąś książkę o algorytmach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...