Skocz do zawartości

Dodawanie czcionki.


Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że powstało już kilka tematów na ten temat, ale wydaje mi się, że wszystko robię dobrze a to nie działa :huh:

 

Chciałbym dodać do gry czcionkę z katalogu, np. "Fonts/1.ttf" i kiedy w GM tworzę:

 

Create

GML
czcionka = font_add( "Fonts/1.ttf", 50, false, false, 0, 255 )

 

Draw

GML
draw_set_font(czcionka)

draw_text(x,y,"Przykładowy tekst")

 

i i tak nie wiem dlaczego mam domyślną czcionkę a nie tą którą chcę wczytać. Może mi ktoś powiedzieć co robię źle? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czcionka = font_add( working_directory+"/Fonts/1.ttf", 50, false, false, 0, 255 )

 

Oczywiście przyjmujemy że folder Fonts znajduje się w katalogu z grą.

 

Od początku tak próbuje - to nie działa. Folder Fonts znajduje sie w katalogu z grą :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jak to zrobić? Yoda podaje, że tak:

 

GML
czcionka = font_add( working_directory+"/Fonts/1.ttf", 50, false, false, 0, 255 )

 

Ty piszesz, że font_add zwraca tylko czcionki zainstalowane w systemie. No nie kumam tego jak to zrobić, może ktoś dać konkretną odpowiedź? :mellow:

 

Jeśli macie napisać coś nic nie wnoszącego do tematu, to lepiej wogóle nie piszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowane to te które znajdują się w C:\Windows\Fonts\ (standardowo). Tak, więc z pliku nie dodasz czcionki. Jedynie jak zainstalujesz tą czcionkę co potrzebujesz na komputerze i podając jej nazwę (nie nazwę pliku, tylko czcionki) to będziesz mógł jej użyć. A Yoda się nie zna. =)

 

EDIT: Na przykład dodając czcionkę Times New Roman do gry nie możesz zrobić tak:

GML
czcionka = font_add( 'C:\Windows\Fonts\TIMES.TTF', 10, 0, 0, 0, 255 );

tylko:

GML
czcionka = font_add( 'Times New Roman', 10, 0, 0, 0, 255 );

 

EDIT2: Patrzałem jak to działa tylko na GM6. Może w GM7 jest normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowane to te które znajdują się w C:\Windows\Fonts\ (standardowo). Tak, więc z pliku nie dodasz czcionki. Jedynie jak zainstalujesz tą czcionkę co potrzebujesz na komputerze i podając jej nazwę (nie nazwę pliku, tylko czcionki) to będziesz mógł jej użyć. A Yoda się nie zna. =)

 

Tzn, bez instalowania czcionki w systemie nie mogę jej użyć w grze? Nieraz widywałem gry, do których był dołączony plik *.ttf i takowa czcionka działała w grze.

 

W takim razie jak mogę użyć własną czcionkę w grze? Tylko poprzez instalowanie w systemie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No raczej. A spróbuj tak: dodaj czcionki do includes i w "included file propeties" zaznacz "export to following folder" i wpisz c:\windows\fonts

Potem spróbuj dodać czcionkę:

GML
czcionka = font_add( 'Nazwa Czcionki', 10, 0, 0, 0, 255 );

 

Ew. umieść czcionki w folderze z grą, i na starcie kopiuj je do c:\windows\fonts

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...