Skocz do zawartości

Defender


doomtrader

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że na forum jestem całkiem nowy. Witam wszystkich.

 

 

Co mnie tu sprowadziło? Głównie chęć sprawdzenia czy w Game Makerze, da się stworzyć prostą grę strategiczą.

Dlaczego Game Maker?

Przede wszystkim dlatego, że czas potrzebny do jego opanowania w stopniu pozwalającym na osiągnięcie widocznych efektów jest mniejszy niż w przypadku C++.

Dlaczego strategia(w sumie to zbyt mocne słowo ale przynajmniej z pozoru będzie tak wyglądać)?

Ponieważ jest to mój ulubiony gatunek gier i to z nimi i nad nimi spędzam najwięcej czasu.

Po co wogóle zakładam ten temat?

Bardzo prosta odpowiedź. Poszukuję osoby, która zechce odpowiedzieć na wszystkie moje newbiowe i noobowe pytania i z która jeśli 'się dotrzemy' będę mógł zrealizować nieco większy być może komercyjny projekt.

Czy jestem kolejną osobą tworzącą temat z cyklu "Zróbcie mi grę"?

Nie, ponieważ grę chcę stworzyć sam i szukam wsparcia merytorycznego, ot mentora gotowego podpowiadać rozwiązania i pokazywać jak naprawić błędy.

 

 

Co nieco o samej grze:

 

(...)

2.1.2 Zasady rozgrywki

(...)

Każda jednostka może też w każdej rundzie poruszyć się o jedno pole w dowolną stronę. Jeśli na polu na który zamierza wejść jest wroga jednostka, wówczas wykonywane są dwa rzuty kostką. Dla jednostki broniącej się i dla jednostki atakującej. Ta jednostka, która będzie miała mniejszą ilość oczek na kostce przegrywa. Dodatkowo jednostka broniąca się ma jedno oczko bonusu. W przypadku wyrzucenia jednakowej liczby oczek wykonywany jest dodatkowy rzut aż do skutku.

(...)

 

Myślę, że mój grafik też jest nienajgorszy, poniżej przykład żetonu:

icons1mz6.png

 

 

Osoby zainteresowane bardziej szczegółową współpracą proszę o posta w tym temacie, PW lub maila.

 

Tak, wiem że na swoje pytania mogę szukac odpowiedzi w starszych tematach na forum lub zadawać nowe pytania, jednak z doświadczenia wiem, że case study to najlepsza forma nauki.

 

pozdrawiam,

doomtrader

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio czytałem o Bitter Glory. Myślałem, że macie już praktycznie wszystko, a nawet miałem ochotę się zaciągnąć u was na grafika czy programistę gdyby znalazła się wolne miejsce. Cóż.

 

Jeśli szukasz mentora, to po prostu zgłoś się do jakiegoś, nie czekaj bo zgłosi się jakiś desperat. Pokręć się, poczytaj. Dowiesz się kto i jak. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeli chcesz to z checia pomoge - mam akurat przerwe w projektach, a co za tykm idzie wiecej czasu :) Co do moich mozliwosci to mozesz innych spytac ;) Jakby co, pisz na pm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że macie już praktycznie wszystko

oj nie, nie

 

Myślałem, że macie już praktycznie wszystko, a nawet miałem ochotę się zaciągnąć u was na grafika czy programistę gdyby znalazła się wolne miejsce.

Nie widzę problemu żeby sprobować, rąk do pracy nigdy dość, ostrzegam jednak że robota czasem nudna ;)

Najlepiej zaatakować Anraz'a

 

Jeśli szukasz mentora, to po prostu zgłoś się do jakiegoś, nie czekaj bo zgłosi się jakiś desperat. Pokręć się, poczytaj. Dowiesz się kto i jak.

Świetna rada. Mam jednak w zwyczaju przeglądać profile, nie mniej jednak upewnię się czy ktoś owym desperatem nie jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko mi sie cos odkleiło i pierwszy raz helpa użyłem po paru latach użytkowania gma, z innych tutków nie korzystałem nigdy ;p kazdy musi rozpracowac swoj wlasny sposob na rozkminienie game makera, ja zawsze bylem samoukiem ;)

Podejście w każdym razie masz dobre, mam nadzieje że przykozaczysz jeszcze jakąś porządną grą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jestem kolejną osobą tworzącą temat z cyklu "Zróbcie mi grę"?

Nie, ponieważ grę chcę stworzyć sam i szukam wsparcia merytorycznego, ot mentora gotowego podpowiadać rozwiązania i pokazywać jak naprawić błędy.

Hm. No to teraz ja zakładam temat:

 

"elo elo

kto mi zrobi gre?

 

Czy jestem kolejną osobą tworzącą temat z cyklu "Zróbcie mi grę"?

Nie, ponieważ grę chcę stworzyć sam i szukam wsparcia merytorycznego, ot mentora gotowego podpowiadać rozwiązania i pokazywać jak naprawić błędy."

 

Jeżeli NAPRAWDĘ chcesz sam zrobić grę, wymienione przez ciebie funkcje mentora będzie sprawował betatester =D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcem sie bawic w moda, ale tu powoli robi sie offtop - chlopaki, wyluzujcie posladki, tu nie miejsce na sprzeczki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hah, teraz trochę po ptakach. Szkoła męczy, a i pracę sobie człowiek znalazł. Szkoda bo strategie wręcz uwielbiam, ubóstwiam etc..

No i nie wiem czy przeglądanie profili coś pomoże - może trochę - po prostu pogadaj z Twoim typem na mentora. Wyjdzie wszystko w praniu. :)

Na pewno możesz też liczyć na pomoc ogółu. Śmiało, śmiało. :)

 

PsichiX, p_report.gif.

Panowie, GG ew. PW.

 

David Dark, 10 punkt regulaminu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, aby więc powrócić do tematu napisze pokrótce z jakimi problemami na początku się spotkałem.

Otóż chciałbym stworzyc obiekt, który będzie korzystał ze sprite'a znajdującego się w katalogu, nie zaś w pliku exe.

 

Jak więc podejść do tematu.

Domyślam się, że powinienem użyć

global.sprite_add()

czy jednak w nawiasie podać ścieżkę dostępu do katalogu? sprite jest w katalogu gfx/sprites/

jeśli tak to w którym miejscu dodać kod?

dla obiektu (w evencie kreacji?), jako oddzielny skrypt czy też dla sprite'a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robimy to w taki sposób:

 

global.sprite=sprite_add(to wpisujemy odpowiednie arguenty*)

 

*Jak nie wiesz co zajrzyj do helpa! ;)

 

Wszelklai kody dajemy do klocka Execute a piece of code w odpowiedni event :) Skryptów tez można uzywać ale to do ważniejszych celów( można np. dzięki nim tworzyć własne funkcje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki, udało się.

Mam jednak kilka kolejnych pytań.

 

Czy ciąg liczb po nazwie pliku jest konieczny do wpisywania?

Ich znaczenie (mimo, że manuala przeczytałem kilka razy) jest dla mnie wciąż nie do końca jasne, czyli które mogę na razie olać i wpisywać na stałe 0 lub 1.

 

Pojawia się też w mojej głowie wątpliwość czy czasem poprzez wpisanie tegoż wszystkiego w event create nie będzie mi się za każdym razem - gdy pojawi się na planszy nowy obiekt - tworzył/wczytywał nowy sprite? Innymi słowy czy nie powinienem użyć jakiejś funkcji

if

przed dodaniem sprite'a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

if !sprite_exists(global.sprite) gdzie ! oznacza odwrotność czyli w ten warunek sprawdza czy dany sprite NIE istnieje :) A co do tego 'ciągu cyfr' jest to konieczne - poczytaj dokładnie co tam wpisujesz - sa to ważne rzeczy jak np. czy sprite ma być transparent, który image_index, bodajże jego orginy i kilka innych - te rubryki/miejsca na argumenty trzeba uzupełniać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie za bardzo jestem w stanie zrozumieć ideę działania

if

:/

 

Siedzę nad tym juz drugi wieczór i nic.

 

Yoda, za Chiny Ludowe nie jestem w stanie złożyć wyrażenia, które podałeś z poprzednim wpisem.

Ciągle dostaję info o złej (unknown) zmiennej

 

Kod wygląda mniej więcej tak:

if !sprite_exists(global.tank_allied_sprite)
global.tank_allied_sprite=sprite_add(working_directory+'/gfx/sprites/tank_allied.jpg',1,0,0,0,0,0,0)

sprite_index=global.tank_allied_sprite

kombinowalem na różne sposoby i nic z tego.

 

Następny problem jaki mam z

if

to próba stworzenia zmiennej w zależności od kliknięcia lewym buttonem na obiekt, powinenin on zmieniac wartośc zmiennej na:

global.status="normalny"

lub

global.status="aktywny"

 

gdzie jest błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kod wygląda mniej więcej tak:

if !sprite_exists(global.tank_allied_sprite)
global.tank_allied_sprite=sprite_add(working_directory+'/gfx/sprites/tank_allied.jpg',1,0,0,0,0,0,0)

sprite_index=global.tank_allied_sprite

 

global.tank_allied_sprite=sprite_add(working_directory+'/gfx/sprites/tank_allied.jpg',1,0,0,0,0,0,0);
if !sprite_exists(global.tank_allied_sprite) sprite_index=global.tank_allied_sprite

 

Oczywiście zmienna global.tank_allied_sprite musi być zadeklarowana. Tzn. w create daj np. global.tank_allied_sprite = 0;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

global.tank_allied_sprite=sprite_add(working_directory+'/gfx/sprites/tank_allied.jpg',1,0,0,0,0,0,0);
if !sprite_exists(global.tank_allied_sprite) sprite_index=global.tank_allied_sprite

 

Oczywiście zmienna global.tank_allied_sprite musi być zadeklarowana. Tzn. w create daj np. global.tank_allied_sprite = 0;

 

Czy na pewno muszę ją deklarować w ten sposób?

Czy nie zadeklaruje się ona sama przy stworzeniu pierwszego obiektu używającego sprite'a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to podobnie. Przed startem rozgrywki ładujesz zasoby, a po jej zakończeniu je zwalniasz.

 

No i zmienne nie deklarują/definiują się same. W typ przypadku:

global.tank_allied_sprite=sprite_add(working_directory+'/gfx/sprites/tank_allied.jpg',1,0,0,0,0,0,0);
if !sprite_exists(global.tank_allied_sprite) sprite_index=global.tank_allied_sprite

Jest deklarowana/definiowana, a następnie sprawdzane jest czy sprite istnieje - czyli czy się załadował poprawnie, jeśli tak to zmieniany jest sprite_index obiektu na załadowanego sprite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że pewnego dnia będę mógł się odwzajemnić wiedzą.

Kolejny błąd, który atakuje mnie z ekranu.

 

W obiekcie 'counter' przy evencie creation, tworzę zmienną

global.counter_allied_tank=0

następnie w obiekcie 'button' w evencie left mouse button, zwiekszam wartość zmiennej o jeden:

global.counter_allied_tank+=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...