Skocz do zawartości

Game Maker na Wikipedii


Marmot

Rekomendowane odpowiedzi

Więc chodząc po wikipedii, zauważyłem że brak tam informacji o Game Makerze. Jest TGF, a GMa nie ma. Więc wpadłem na pomysł, żebyśmy wszyscy razem napisali jedno długie hasło dla Wikipedii, żeby nie tylko w angielskiej, włoskiej i holenderskiej wikipedii było to hasło.

Więc ja zacznę:

Game Maker jest programem do tworzenia gier napisanym przez Mark'a Overmars'a w Delphi. Jest on stworzony dla każdego, kto chce tworzyć własne gry komputerowe w sposób prosty i przyjemny, bez nauki trudnych języków programowania, jak C++ czy Pascal. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, program posiada język skryptowy zwany GML lub Game Maker Language. Gry mogą być rozpowszechniane darmowo lub płatnie, w formacie ".GM6" lub ".GMD" (pliki źródłowe) albo w nieedytowalnym pliku EXE.

Kod Game Makera w 98%-99% został napisany przez Marka Overmarsa w Delphi 7.

 

 

Tyle daję, a resztę dopiszcie! Dołączcie się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Z reklamą aktualnie takiego problemu nie ma jak kiedys. Jak chcecie, to moge na http://thecrims.org pomiedzy ikonkami a nowosciami z forum dac kuszacy banner gmclan, o tym jak kazdy moze latwo nauczyc sie stworzyc wlasna gre. Pytanie tylko czy tego chcemy? Bo ja aktualnie nie, przynajmniej nie w tej edycji gmclan...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marmot, za tą definicje już byś dostał kołka od mojej nauczycielki J.Polskiego :P

 

Game Maker, programem do tworzenia gier napisanym przez Mark'a Overmars'a w Delphi. Jest on stworzony dla każdego, kto chce tworzyć własne gry komputerowe w sposób prosty i przyjemny, bez nauki trudnych języków programowania, jak C++ czy Pascal. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, program posiada język skryptowy zwany GML (Game Maker Language). Gry mogą być rozpowszechniane darmowo lub płatnie, w formacie ".GM6" lub ".GMD" (pliki źródłowe) albo w nieedytowalnym pliku EXE.

Kod Game Makera w 98%-99% został napisany przez Marka Overmarsa w Delphi 7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kod Game Makera w 98%-99% został napisany przez Marka Overmarsa w Delphi 7." - wg. mnie to zdanie jest niepotrzebne.

To zdanie akurat zaciągnąłem z angielskiej wikipedii.

 

Marmot, za tą definicje już byś dostał kołka od mojej nauczycielki J.Polskiego tongue2.gif

 

Game Maker, programem...

Już prędzej:

Game Maker - to program do tworzenia gier...

Pozatym, chyba laskę a nie kółko :P (nie ma przecież oceny 0 xD ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

No regulamin zniknął, niedługo go przywrócę. Ale złamałeś netykietę, a to wystarczający powód do ostrzeżenia.

 

A co do tematu:

"Game Maker jest programem do tworzenia gier napisanym przez Mark'a Overmars'a w Delphi."

Zdanie wywalić lub przesunąć na koniec opisu. Na początku opisuje się zawsze konkrety, rodzaj programu, do czego służy itd., a nie otoczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moja prpozycja. Arykół z mojej starej stronki.

 

Game Maker jak sama jego nazwa wskazuje jest edytorem gier komputerowych i programów. Jest on znakomitym narzędziem do nauki podstaw programowania, jak również źródłem doskonałej zabawy przy pisaniu gier. Tworzyć w tym programie może każdy, kto ma choć trochę inwencji twórczej i zapału. Nie trzeba przy tym koniecznie znać się na programowaniu. GM jest edytorem skierowanym zarówno do miłośników programowania, jak i zupełnych laików w tej dziedzinie. Interfejs GM'a został tak skonstruowany, żeby bez problemu można było połapać się w opcjach programu i przystąpić do produkcji.

 

  Osobom, które z programowaniem nie miały nigdy nic wspólnego, GM oferuje prosty i intuicyjny system gotowych funkcji, definiujących zachowania obiektów w grze. Gotowe funkcje są reprezentowane nie przez kod, lecz przez czytelne i zrozumiałe ikony, oparte na zasadzie "ciągnij i upuść", które można dowolnie układać i łączyć budując w ten sposób program. Oczywiście aby taki program zadziałał, pewne zasady muszą zostać zachowane.

 

  Największym atutem programu, dającym mu wielką przewagę nad innymi tego typu edytorami, jest własny język skryptowy GML (Game Maker Language). Dzięki niemu GM posiada niemal nieograniczone możliwości tworzenia jeśli chodzi o algorytmikę, co stanowi nie lada gratkę dla miłośników programowania. Dzięki bogactwu komend i funkcji oferowanych przez GML, można tworzyć zarówno pojedyncze skrypty jak i rozbudowane algorytmy, można też z pozycji gry odwoływać się do plików z poza programu lub nawet łączyć się z siecią.

 

  Choć program pozostaje nadal edytorem gier 2d, to dzięki zastosowaniu dodatkowych bibliotek *dll oraz gotowych silników 3d, można nawet wykreować gry trójwymiarowe FPP, TPP itd. Najnowsza wersja 6.1 posiada nawet obsługę Dierect 3d (czego poprzednie nie posiadały) oraz kilka funkcji przydatnych do tworzenia wizualizacji trójwymiarowych.

 

most23

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...