Skocz do zawartości

XHTML 1.0 Transitional


Marmot

Rekomendowane odpowiedzi

Więc zacząłem się uczyć XHTML 1.0 Transitional. Dotąd siedziałem bardzo dużo na HTML 4.01 Transitional, więc postanowiłem przejść. Jak robiłem strony na HTML, to robiłem je na IFRAME i TABLE. Dlatego mam teraz parę pytań:

1. W XHTML 1.0 Transitional jest zabronione IFRAME, czy TABLE, TD i TR?

2. Czy w XHTML jest dozwolony Java Script? Jak tak to jest dozwolony jako osobny plik JS, czy skrypt jest w pliku HTML?

3. Teraz baaaaardzo podstawowe pytanie (mój kurs opisuje tylko znaczenia danych komend :boxed: ), rozszerzenie pliku jest XHTML czy HTML?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Na wstępie chciałbym powiedzieć, że jak już chcesz się bawić w standard xhtml, to nie transitional lecz strict, który jest najbardziej porządanym typem. Transitional jest to przejściowy/pośredni standard nie aż tak restrykcyjny. Natomiast frameset to to samo co strict ale z dopuszczeniem ramek.

 

1) Nie wiem, ale ramki to tylko w frameset. Tabele nie są zabronione nigdzie jednak nie zaleca się ich do budowania kształtu strony (od tego są warstwy).

 

2) Tak, obie formy, wystarczy zajrzeć w źródło gmclan.

 

3) To samo rozszerzenie. Rodzaj dokumentu i standardu jest odczytywany z pierwszego wymaganego taga o nazwie doctype.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to widzę, że albo muszę kombinować bez ramek, żeby każda strona miała identyczną zawartość, albo muszę się uczyć frameseta.

 

Kolejne pytanie:

1. Czym się różni ten Transitional od Strict? Mój kurs jest taki słaby że nawet tego nie opisują xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Strict to standard właściwy, Transitional to standard przejściowy, który ma mniej zakazanych tagów. Tego drugiego używają użytkownicy powoli przechodzący na nowy standard ale nie mogący się pogodzić z niektórymi restrykcjami, dzięki czemu łatwiej jest dostosować aktualną stronę. Ogólnie powinno się dążyć do Strict. W tej chwili nie potrafię ci wymienić co jest zabronione i jakie są dokładne różnie, bo najlepsza polska strona o xhtml padła (czytaj ktoś zakosił im alias). Może tutaj będzie coś na ten temat:

http://webdiary.vel.pl/index.php?module=su...page&pageid=288

 

Ja tam używam do budowania strony w zasadzie tylko takich tagów: div, span, img, a, br, script, p, hx, form i jej pochodne, natomiast tabele i listy bardzo rzadko, reszty nie tykam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • Filar Społeczności

To nie jest ostateczna wersja, tylko kolejna publikacja opisowa. Tak czy siak dopóki IE nie będzie go obsługiwał, to nie ma sensu robić w nim stron, a IE to kłopoty ma nawet z XHTML 1.

 

Tutaj macie listę elementów:

http://w3.org/TR/2004/WD-xhtml2-20040722/elements.html

 

A tu listę atrybutów:

http://w3.org/TR/2004/WD-xhtml2-20040722/attributes.html

 

Hmmm.. BR też już zniknęło? Czyżby enter w końcu służył do utworzenia nowej linii? Wreszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...