Skocz do zawartości

Potrzebuję porad dotyczących tworzenia sprite'ów


TomTom

Rekomendowane odpowiedzi

Po 3 latach postanowiłem wrócić do GM ponieważ pojawiły się nowe ciekawe pomysły. O ile jestem wstanie poradzić sobie z GML i rysowaniem sprite'ów to jednak potrzebuje porad w kwestiach technicznych.

 

Zdaje się, że mam problem z wymiarami obrazków (poszczególne klatki animacji). Narysowałem sobie mały sprite sheet w Inkscape (postać zachowuje proporcje, ale oczywiście w związku z tym, że postać się rusza szerokość obrazka się zmienia. Nieraz zdarza się, że np. głowa postaci mimo, że nie była ruszana (każdy element: ręce, nogi, głowa, tyłów są oddzielnymi obiektami) przeskakuje co parę klatek.

 

1. Co trzeba zrobić żeby tego uniknąć?

2. Jak poprawnie ustawiać punkt centralny sprite'a?

3. Czy poszczególne klatki sprite'a muszą mieć takie same wymiary (x,y)?

 

 

Jeśli coś jest niejasne w moim pytaniu proszę się nie denerwować. Wyjaśnię w razie czego dokładniej.

Tutaj ten mój nieszczęsny sprite sheet.Ale w związku z tym, że nie chce mi się babrać w ustawianie GM przy Create from strip zrobiłem sobie z tego pojedyncze pliki z klatkami. Czy one wszystkie muszą mieć identyczną szerokość i wysokość? A może wystarczy tylko wysokość?

 

Tak czy inaczej, jeżeli macie dla mnie jakieś porady będę wdzięczny.

 

sprite2_strip12.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem w czym tkwi problem. Sciągnęłam tego ludka i wrzuciłam do GMa i głowa przesuwa się, nie wiem jak przerzucałeś do GMa obrazek, ale on wkleił ludka najbardziej po lewo, starczy wyśrodkować...

 

o tu sprite:

 

sprite0_strip12.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodziło o to żeby głowa NIE przesuwała się. Akurat głowa to tylko przykład. Czasem jak coś zrobie to rusza się cała postać.. A głównym celem mojego tematu było zebranie porad :)... na co trzeba zwracać uwagę, czego pilnować itp :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...