Skocz do zawartości

Pochylnie


ALT

Rekomendowane odpowiedzi

2 punkty przy podstawie, które będą obsuwały się dopóki nie dotkną podłoża. Potem piszesz wzór funkcji liniowej przechodzącej przez te 2 punkty. Tangens kąta nachylenia do podłoża równy jest współczynnikowi a f(x)=ax+b. Mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GML
image_angle=point_direction(x1,y1,x2,y2)//kierunek

//gorzej z pozycją ale tu musisz pobawić się chyba trygonometrią</span></span></span>

wszystko opiera się na 2 punktach w których zaczyna i kończy się twoja rampa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

x1 i y1 początek pochylni x2 i y2 koniec :P. Dzięki temu obliczymy jej nachylenie.

 

Edie nie prawda ponieważ wtedy obracał by się względem obiektu a nie względem pochylonej płaszczyzny :)

 

Edit: Możliwe że coś mi się pomieszało. Bo dawno nie zajmowałem się takimi pierdołami jak gm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw trzeba tak jak napisał hudy oznaczyć sobie dwa punkty na obu końcach obiektu (lewej i prawej), które będą w pętli przesuwać się pionowo w dół, aż dotkną podłoża, lub w górę aż przestaną dotykać podłoża (to przy wchodzeniu pod górę). następnie zrobić to co napisał Thref, a w nawiasie wpisac: x punktu 1, y punktu 1, x punktu 2, y punktu 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś próbowałem napisać fizykę spadającego bloku, ale to nie takie proste. Mam jednak pomysł jak obliczyć nachylenie, sprawdzasz, czy linia, o długości ok 4 px. i środku w miejscu obiektu koliduje z czymś. Jeśli koliduje zmienia nachylenie i w końcu jeśli nie ma kolizji masz nachylenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli te rampy są złożone z obiektów o prostych odcinkach nachylonych pod różnymi kątami to może mógłbyś w każdym takim obiekcie dodać indywidualną zmienną z kątem nachylenia rampy, a później w zdarzeniu kolizji z tym obiektem sprawdzać tą zmienną i obracać klocek zgodnie z jej informacją.

 

w COLLISION swojego klocka wpisał byś tylko:

image_angle=other.nachylenie;

gdzie "nachylenie" zawierało by informacje o kącie.

Mam nadzieję, że pomogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi Tobie o samo wejście gracza na pochyły teren to nie ma sensu przechylać nienaturalnie postaci. Zauważ że jak wchodzisz pod górkę to nie przechylasz się do tyłu tylko zachowujesz pionowość ciała. I w takim przypadku najlepiej będzie Tobie skorzystać z gotowego dobrze zrobionego przykładu. Proponuje Fox Engine 2 (albo podobnie), jest prosty z opisem co się z czym je. Nie wiem dokładnie co chcesz zrobić, czym jest gracz. Działa to mniej więcej na zasadzie, sprawdzania pikseli przed graczem. Jak są zajęte to podnosi go wyżej.

 

http://gmc.yoyogames.com/index.php?showtopic=164852

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...