Skocz do zawartości

skrolowana bijatyka - sterowanie


loo_ser

Rekomendowane odpowiedzi

Będę robił grę a przynajmniej spróbuje. Mam na myśli to co w tytule postu, scrolowana bijatyka, coś na wzór "Final fight".

Zacząć chcę od mechaniki gry tzn. poruszanie, kolizje, zliczanie punktów, przedmioty itp. a później zajmę się grafiką.

Zrobiłem sobie prostego sprite'a z bohaterem i jakiś background ale niewiem jak zrobić aby się poruszał (bohater).

Wiem że można to zrobić w języku programowania wbudowanym w Game maker'a (czy jakoś tak ???) ale na początek w mojej pierwszej grze chciałbym pominąć pisanie w kodzie jeśli jest to możliwe i skupić się na klikaniu. Proszę o jakieś wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... za młody jesteś żeby wiedzieć co to "Final fight":) jest to gra podobna do "Litlle fighters", w której chodzi o poruszanie się w czterech kierunkach z pewnymi ograniczeniami jak budynki, samochody, latarnie, kontenery na śmieci oraz zbieranie przedmiotów no i walka z przeciwnikami i boss'em na końcu każdego level'u.

Ale, ale poruszanie już sobie zrobiłem tylko że bohater nie chce się zatrzymać :/ . W "Object properties" kliknąłem "Add event" tam kliknąłem "Keyboard" i dodałem cztery kierunki a w każdym z nich "Start movinging in a direction" z odpowiednimi kierunkami ale nie wiem jak zatrzymać bohatera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... za młody jesteś żeby wiedzieć co to "Final fight":) jest to gra podobna do "Litlle fighters", w której chodzi o poruszanie się w czterech kierunkach z pewnymi ograniczeniami jak budynki, samochody, latarnie, kontenery na śmieci oraz zbieranie przedmiotów no i walka z przeciwnikami i boss'em na końcu każdego level'u.

to że nie żyłem w czasach gdy "final fight" było "modne" nie oznacza że nie wiem co to ;) a i to nie to co little fighter, bo o ile pamiętam nie było w "final fight" osi 'z'

Ale, ale poruszanie już sobie zrobiłem tylko że bohater nie chce się zatrzymać :/ . W "Object properties" kliknąłem "Add event" tam kliknąłem "Keyboard" i dodałem cztery kierunki a w każdym z nich "Start movinging in a direction" z odpowiednimi kierunkami ale nie wiem jak zatrzymać bohatera.

zły sposób

rób to na zasadzie x+...,y+...

 

@up, @2up

przecież prosił żeby nie było w kodzie...

 

E:jak chcesz to Ci zrobię ogólny silniik chodzenia potem z osią 'z'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karolo320 twoje pierwsze działa bezbłędnie i to zostawiam :) w drugin jakiś błąd przy uruchamianiu --> "at position 5: Unknown variable hero"

 

MagnusArias tu ten sam błąd przy uruchamianiu --> "at position 5: Unknown variable hero"

 

Dzięki jeszcze się odezwę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loo_ser

skoro praktycznie nic nie umiesz w GM to po co bierzesz się od razu za taki projekt?

zacznij od prostych gierek, trzeba być cierpliwym zanim się wszystko opanuje

nie potrafiąc zrobić prostego sterowania boję się jak potem sobie z całym systemem poradzisz <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że nie żyłem w czasach gdy "final fight" było "modne" nie oznacza że nie wiem co to ;) a i to nie to co little fighter, bo o ile pamiętam nie było w "final fight" osi 'z'

final fight MA oś z.

 

metoda karolo pozwala postaci utknąć na brzegu planszy. nie rozumiem też dlaczego jest odwołanie się do hero.y, przecież wystarczy po prostu wklepać y. oto dobry kod.

GML
if(keyboard_check(vk_right) && x<room_width)

x+=4;

if(keyboard_check(vk_left) && x>0)

x-=4;

if(keyboard_check(vk_up) && y>gorna_bariera)

y-=2;

if(keyboard_check(vk_down) && y<dolna_bariera)

y+=2;

zamiast gorna_bariera i dolna_bariera wpisz współrzędną y górnej i dolnej granicy poruszania się bohatera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miłego klikania więc i tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...