Skocz do zawartości

Fizyka jazdy.


Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy przykład. Jego celem głównym jest pokazanie bardzo początkującym użytkownikom jakie możliwości niosą z sobą zmienne operacje na nich. Nie cały kod jest opisany, ale myślę, że nie jest jakoś strasznie zagmatwany. Później dołączę info gry ze wszystkimi zmiennymi i ich opisami. Jeżeli jakiś kawałek kodu będzie niezrozumiały piszcie na PW, a na pewno wytłumaczę.

Przykład

E:

Sterowanie:

E-Odpal silnik

alt-sprzęgło

shift- mocniej hamuj

ctrl- słabiej hamuj

strzałka w górę- więcej gazu

strzałka w dół - mniej gazu

dwa razy strzałka w górę - gaz do dechy

dwa razy strzałka w dół - puść gaz

strzałka w górę i w dół na raz- gaz 50%

strzałki w boki - skręcanie

P- prawy kierunkowskaz

L- lewy kierunkowskaz

A- światła awaryjne

S- światła

1-5 - biegi na przód

R- wsteczny

N- luz

Wskazówki:

-Aby wbić bieg, musisz zdjąć nogę z gazu, wcisnąć sprzęgło i wybrać numer (lub literę) biegu.

-Nie można wciskać na raz hamulca i gazu (, bo zgaśnie).

E2:

Wersja ze zderzeniami:poprawka 1

E3:

Dodałem zmianę klawiszy.Download

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby tak, ale nie zagłębiałem się zbytnio w kod :)

Mam jakiegoś buga: Wrzuciłem na piątkę, nie mogłem już dodawać gazu (coś źle zrobiłem) i jak wciskałem alt, samochód stawał, jakby gra się pauzowała, jak wcisnąłem alt ponownie, samochód znów pędził.

 

E: Nie można jednocześnie gazu i hamulca wciskać... :)

bug.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, zmień w Create m na 1, bo za duży dzielnik, gm zaokrągla i wychodzi 0, co wszystko psuje. :(

E:

Bo alt spowalnia samochód, nie wiem dlaczego po ponownym wciśnięciu, znów pędził.

E2: Nijak nie mogę otrzymać 1 błędu.

E3:Nowa wersja w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automat z tego można zrobić łatwo, i oto właśnie mi chodziło, żeby początkujący musiał też trochę pogłówkować poco ta zmienna i poco inna, ale żeby tak trudno nie było dodałem trochę komentarzy (jak za mało to mówcie - zawsze mogę coś dopisać) i jak ktoś czegoś nie rozumie to piszcie na PW ,jak napisałem w pierwszym poście.

E:Miałem błąd interpunkcyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Zaraz się okaże, że nie będziesz mógł przekręcic kluczuka w stacyjce, bo zabrakło przycisków na klawiaturze...

 

Kierunkowskazy. Lubię w samochodówkach jeździc po mieście i bawic się w poprawnego drogowo obywatela jadącego z punktu A do punktu B, używającego kierunkowskazów itd. A potem jeździc w kółko po skrzyżowaniu bez sensu. AI zwykle nie wie, co zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w sobotę siądę nad tym i zrobię:

-ślady opon

-zapinanie pasów

-zmienię klawisze kierunkowskazów

Przypomniało mi się, że powinny być też jakieś płyny, czyli w niedługim czasie postaram się robić jeszcze:

-temperaturę płynu chłodniczego

-ilość płynu hamulcowego

-ilość oleju silnikowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Uprość sterowanie,

2. Samochód gaśnie przy wciśniętym hamulcu i sprzęgle na 100%,

3. Samochód po wrzuceniu biegu, daniu w pi*de, i puszczeniu sprzęgła nie reaguje i po jakimś czasie nagle wyrywa niczym dragster,

4. Silnik nie gaśnie mimo wrzuconego biegu i wyhamowania do zera bez sprzęgła, ale jak dotknę gaz - gaśnie,

 

Jeszcze mógłbym wymieniać ale dobra.

 

Ja w moim silniku nie dałem na razie gaśnięcia i płynnie wciskanych pedałów bo to bez sensu, żeby takie coś działało to trzeba być wybitnym specjalistą, poważnie. Ale za to mam uwzględnione większość "praw" rządzących samochodem, tj. zależność momentu i mocy od obrotów, dostępność maksymalnego momentu obrotowego, opory, przyczepność "boczna" i "normalna", poślizgi, temperatura silnika, oleju i ich wpływ na osiągi, o, jeszcze doładowanie (w tuningowanych), spalanie i poziom paliwa (jeszcze nie dokończone). I to wszystko na ok. 150 zmiennych.

 

Więc skasuj te sprzęgło, daj skrzynię sekwencyjną na shift/ctrl, płynny gaz i hamulec możesz zostawić.

 

I powodzenia w rozwijaniu silnika :).

 

Edit: Jeszcze dodaj możliwość wyboru między automatyczną a manualną skrzynią biegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grze mam zamiar zrobić co jakiś czas sklepy, w których mona kupować części, takie jak np. automatyczna skrzynia biegów, oraz pół- automatyczna (jak w bolidach, czyli tylko w górę lub w dół). Z sprzęgła bardzo bym nie chciał rezygnować, bo zawsze chciałem sobie zagrać w gierkę, w której biegi się wbija, tylko jeśli jest wciśnięte sprzęgło i puszczony gaz.Z gaśnięciem chyba naprawdę dam sobie spokój, bo ja nie nam się na samochodach, nawet nie rozpoznaję znaczków, ale jeszcze trochę się tym pobawię, bo to jest na projekt w szkole i chciałem zachować jak największy realizm. Myślę, że tym sprzęgłem to rozwiąże to tak, że dam graczowi wybór. Za wychwycone bugi dziękuję, są one proste do wyeliminowania, a ja jako, że nie nam się zbyt na samochodach i wszystkiego dowiaduję się z wiki nie wychwycił bym tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze chciałem sobie zagrać w gierkę, w której biegi się wbija, tylko jeśli jest wciśnięte sprzęgło i puszczony gaz.

 

To musisz znacznie rozbudować silnik bo biegi w zwykłej skrzyni można zmieniać bez sprzęgła ale zużyciu ulegają, synchronizatory i będziesz musiał dać zmienną przechowującą ich zużycie w zależności od "brutalności" zmiany biegów tj. poziomu sprzęgła w momencie zmiany biegu :).

 

Powodzenia :thumbsup:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie na infę, musimy zrobić klasą taki projekt, na początku mówili, że jak sami nie wymyślimy tematu to nam narzucą, więc od razu wyskoczyłem z pomysłem na grę edukacyjną: "Najpiękniejsze miasta Polski", chodzi w niej o to, że jeździmy samochodem między miastami i w poszczególnych są rebusy. I ja programuję, jedna osoba rysuje (na kartce, i wszystko będę musiał skanować i czyścić!) a reszta szuka informacji o miastach i tworzą rebusy (wszyscy uważają, że mają za dużo) więc dostałem 16 wydruków z wikipedii, grafik już 2 miesiące rysuje, a ja od 6 miesięcy (no z przerwami) kodze. Ale byłem głupi wymyślając tę grę, jeszcze nie skończyłem fizyki jazdy, a czeka mnie jeszcze ruch drogowy (czyli sprawdzanie, czy gracz nie zapomniał migacza itd.) i AI.

E:Sorry za SPAM, musiałem się komuś wygadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...