Skocz do zawartości

Wzór na wszechświat


PsichiX

Rekomendowane odpowiedzi

Związek jest taki, że skoro Bóg traktuje czas jako pojęcie względne mogące przedstawiać jakąś wartość metaforyczną - to również tak samo czas mógł potraktować natchniony autor :)
Byłbym skłonny się przychylić do 'metaforycznej' interpretacji, gdyby nie fakt, że przynajmniej kilka religii judeochrześcijańskich współcześnie twierdzi, że świat istotnie jest tak młodziutki, mimo że fakty empiryczne wskazują, że sam gatunek homo sapiens sapiens ma dobrze powyżej stu tysięcy lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 104
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Nie jest możliwe znać czas na 100%, Ludzie mają wolną wolę i nie wiadomo co zrobią.

Misiu, twój móżdżek to tylko miliardy cząsteczek, które w taki czy inny sposób na siebie oddziałują powodując, że podejmujesz takie, a nie inne decyzje. Masz we łbie jakiś "dysk twardy" na którym zapisują się twoje doświadczenia i na ich podstawie podejmujesz decyzję. Wolna wola to złudzenie, które sprawia, że mamy wrażenie, że to my podejmujemy tę decyzję. Ale w rzeczywistości jest całkowicie uwarunkowane twoim wychowaniem, doświadczeniami i tym podobnymi bodźcami. Myślisz, że z tą swoją wolną wolą wybrał byś chrześcijaństwo gdybyś urodził się w jakimś kraju arabskim? Szczerze wątpię.

 

Oczywiście to tylko jakaś teoria. Ale najbardziej racjonalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choć podobno do tego zjawiska nawiązywał już Arystoteles, termin emergencji został wprowadzony dopiero w dwudziestym wieku. Polega ono na powstawanie w układzie złożonym prawidłowości, których nie da się w żaden sposób wyprowadzić z podstawowych reguł determinujących działanie tegoż układu. Doskonałymi przykładami są tu wyżej wspomniana Gra w Życie lub Mrówka Langtona, której symulację mieliśmy okazję zobaczyć ostatnio w Lidze 24.

 

Dygresja: w dwudziestym wieku zaczęto posługiwać się emergentyzmem w filozofii umysłu jako stanowiskiem pośrednim między dualizmem psychofizycznym ("istnieje zarówno ciało, jak i niezależna od niego dusza") a redukcjonizmem materialistycznym ("umysł jest sprowadzalny do zjawisk mózgowych").

 

Dlaczego emergencja zamiast przewidywalności absolutnej? Przyjmując przewidywalność, musimy uznać jeden z dwóch wariantów:

 

A ) w fundamentalnych prawach, które działają od samego początku (Wielki Wybuch?) zawierają się reguły opisujące zachowania atomów, związków chemicznych, ewolucji czy gospodarki wolnorynkowej, zanim cokolwiek z wymienionych w ogóle istniało;

 

B ) z tychże praw da się wyprowadzić owe reguły.

 

Zarówno A jak i B wydają mi się niedorzeczne, ale jeśli ktoś czuje się na siłach którejś opcji bronić, to ciekaw jestem efektów smile.gif

 

No więc B mi się wydaje całkowicie sensowne. Mamy pewne prawa, którymi rządzi się świat. Z czegoś co zaistniało powstają atomy. Nie jestem orłem z fizyki no, ale jak sam sugerujesz w A nie istniały one od początku. Skoro coś jest zbudowane z czegoś rządzącego się pewnymi prawami to zawsze zamiast rozpatrzeć taki zbiór jako pojedynczy element, możemy rozpatrzeć rozbicie tego na elementy pierwsze. Siłą rzeczy musi zbiór ten się posługiwać tymi samymi prawami. A raczej prawami wynikającymi z tych podstawowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale jak już wspomniałem, istnieje takie coś jak zjawiska emergentne - zjawiska, których nie da się w żaden sposób przewidzieć na podstawie podstawowych reguł z wyjątkiem prześledzenia krok po kroku. Najlepszym przykładem jest Mrówka Langtona, która po około dziesięciu tysiącach kroków wpada w samopowtarzalną serię kroków, której nie da rady bez symulacji wyprowadzić z reguł.

 

Sądzę, że podobnie jak pas budowany przez Mrówkę Langtona, atomy, związki chemiczne, organizmy żywe, struktury krystaliczne i wiele innych to takie właśnie układy złożone o charakterze emergentnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie bylo ze stchorzylem bo nie wiem jak odpowiedziec. Swiat zostal stworzony w 7 dni. Jednak dzien nie oznacza 24 godziny, tak jak to sobie pomysleli wtedy ludzie. Przecie dzien na Uranusie jest dluzszy od tego na ziemi. Dzien wedlog slownikow tez oznacza po prostu okres czasu. Do tego w Rodzaju pisze ze na ziemi byly stwory wodne i latajace czy cos takiego, i nigdzie nie pisalo ile one maja lat! Jak juz, to ludzie pojawili sie na ziemi dopiero 6000 lat temu.

Dokoncze pozniej, na razie mam lekcje do skonczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet na religii mówią, że opis stworzenia w Biblii ma tylko pokazać boga jako stwórcę. Cała reszta to zwykła otoczka ( czyt. fikcja ) i wszyscy, nawet katolicy uznajemy naukowe teorie dotyczące przebiegu tego całego procesu ( tzn. wiemy, że jest prawdopodobieństwo, że mają rację, przy czym to co głosi biblia ma prawdopodobieństwo równe zeru ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli jestes taki madry, to czemu nie pomyslisz za siebie, tylko idziesz z tlumem?

Ja niegdzie nei mowilem ze wszyscy naukowacy sa w bledzie, gdyz wiadomo ze wiekszosc teorii zostanie faktami, te przyklady ktoer wczesniej opdalem robia 2 w jednym, gdyz czesto ludzie mowia ze biblia sprzeciwia sie nauce, ale sa w bledzie. Po prostu jest wiele TEORII z ktorymi wychodza ludzie, ktore nie sa oparte na niczym, pomijajac tych kilka przekreconych faktow. Niedawno widzialem obrazek, w podreczniku gdzie byly rozne czaszki dinozaurow, wszystkie bardzo podobne z malymi zmianami, i pisalo tam ze to jest jeden przyklad na dowod ewolucji. Z ciekawosci zaczalem szukac informacji na ten temat, I co znalazlem? Czaszki naprawe byly podobne do siebie, z malymi zmianami w w szczekach i oczodolach, ale wszystkie zostaly odpowiednio zwiekszone i zmniejszone aby byly tej samej wielkosci! Jedna z nich wdg danych ktore wtedy widzialem byla 30x razy wieksza od innej, a niby byly obok siebie! I teraz pomyslec ze takich rzeczy uzywaja aby prac mozgi tym wszystkim dziecia, ktore wdg mnie sa coraz mniej odpowiedzialne. Przeciez roznice widac pomiedzy "lepiej" rozwinietej dziecinarni w UK od Polski.

Ciesze sie, ze urodzilem sie w rodzinie badaczy Biblii, gdyz teraz nauczylem sie SAMODZIELNOSCII, i czesto sam wole o czyms sie upewnic zanim w to uwieze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli jestes taki madry, to czemu nie pomyslisz za siebie, tylko idziesz z tlumem?

zawsze myślę za siebie, ale widocznie wiele ludzi się ze mną zgadza tak jak ja z nimi. Na tym możemy zakończyć dyskusję, nic nie wyniknie z niej. :)

 

gdyz czesto ludzie mowia ze biblia sprzeciwia sie nauce

Nie neguje tego. Jak już coś, to jest to "zbiór" symbolów i alegorii, mówiących nam jaki to Bóg jest, co trzeba robić żeby sobie do nieba pójść, a takie rzeczy z teoriami czy faktami nie mogą być sprzeczne - bo to 2 różne kwestie. Jedna to kwestia wiary religijnej, a druga to metody naukowe, które są świeckie czyli dla wszystkich. Nie można w biblii brać dosłownie tego co tam piszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@poxipol: napisales ze te czaszki sa dowodem na ewolucje i temu zaprzeczasz, czy przeczytales w jakim sensie? W znaczeniu ze kazda kolejna pochodzi od poprzedniej? I czemu mialy nie byc pomniejszane? W podreczniku zmiescilbys zdjecie 0,5 metrowej czaszki?

e:

Ciesze sie, ze urodzilem sie w rodzinie badaczy Biblii, gdyz teraz nauczylem sie SAMODZIELNOSCII, i czesto sam wole o czyms sie upewnic zanim w to uwieze.

1. uwierzę pisze sie przez "RZ"

2.w boga wierzysz mimo ze nie ma na niego dowodow? malo w tym samodzielnosci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/UWAGA: NIE CZYTAŁEM PIERWSZWJ STRONY TEMATU/

Wzór na wszechświat?

Gdyby udałoby się pogodzić ze sobą zjawiska: grawitacji, elektromagnetyzmu i oddziaływań cząsteczkowych, to wtedy łatwo można by było z jednego wzoru obliczyć wszystkie inne. Ale na razie mamy fizykę klasyczną i kwantową.

Można poczytać też na Wikipedii o teorii strun - ciał o wielkości 10^-31, z których jest zbudowane wszystko.

 

PS: dlaczego co 1-2 miesiące na forum zakładany jest nowy temat o teorii wszystkiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@poxipol: napisales ze te czaszki sa dowodem na ewolucje i temu zaprzeczasz, czy przeczytales w jakim sensie? W znaczeniu ze kazda kolejna pochodzi od poprzedniej? I czemu mialy nie byc pomniejszane? W podreczniku zmiescilbys zdjecie 0,5 metrowej czaszki?

e:

1. uwierzę pisze sie przez "RZ"

2.w boga wierzysz mimo ze nie ma na niego dowodow? malo w tym samodzielnosci...

Co ma samodzielność wspólnego z dowodami? Prędzej już 'racjonalności'.

 

Odbijany- w Boga nie wierzysz bo jest teraz taki trend w Europie? Mało w tym samodzielności...

 

Pytanie na tej samej zasadzie, a odpowiedź będzie za pewne przeczeniem więc tego typu argumenty sobie daruj.

Edit: powód- ort

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie można sobie spokojnie nie wierzyć w boga? :<

Ja nie wierzę nie dlatego, że jest taki trend, tylko dlatego, że wolę uznawać własną wolę ludzi, a nie, że ktoś nami kieruje, a my nawet o tym nie wiemy.

Oczywiście, że można sobie spokojnie nie wierzyć i nie przeczę, że masz właśnie takie motywy :) Po prostu chciałem pokazać bezsensowność pytania Marq.

P.S. Wiara w Boga nie wyklucza wolnej woli według mnie, ale to już dyskusja na inny temat. Tutaj miało być o prawach rządzących wszechświatem ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie bylo ze stchorzylem bo nie wiem jak odpowiedziec. Swiat zostal stworzony w 7 dni. Jednak dzien nie oznacza 24 godziny, tak jak to sobie pomysleli wtedy ludzie. Przecie dzien na Uranusie jest dluzszy od tego na ziemi. Dzien wedlog slownikow tez oznacza po prostu okres czasu. Do tego w Rodzaju pisze ze na ziemi byly stwory wodne i latajace czy cos takiego, i nigdzie nie pisalo ile one maja lat! Jak juz, to ludzie pojawili sie na ziemi dopiero 6000 lat temu.

Dokoncze pozniej, na razie mam lekcje do skonczenia.

Ciągle powtarzasz tzw. prawdy objawione, nigdy nie uzasadniając ich wiarygodności, a więc zasadności ich przytaczania w dyskusji. Mogę dla odmiany prosić o coś konstruktywnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ PoxiPol- masz rację, tylko że jest możliwe, że gatunek ludzki istnieje na ziemi więcej niż 6000 lat. To nie Biblia podała tą liczbę a obliczył ją pewien naukowiec (na podstawie Biblii), kiedyś doba na ziemii trwała 23h(dawno, dawno temu) co powoduje że obliczenia mogły zostać pomylone. Dodatkowo tak jak pisałeś dzień Boży nie musiał trwać 24h, możliwe jest (dla mnie prawie pewne) że Biblia i nauka nie wykluczają się, a uzupełniają, ponieważ rozwój świata według Darwina, pokrywa się z księgą rodzaju, tylko odstępy czasu są inne - co w mojej powyższej wypowiedzi zostało obalone, gdyż jak mówiłem dzień ludzki nie równa się dniu Bożemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde misiek, jestem wiekszym hipokryta od papieza. Ja wlasnie jestem bardziej otwarty na dykusje, niz wy, Katolicy. Wam nawpychali bezpodstawnie ze idzie sie do nieba i do piekla, ze modlic sie mozna tylko w jeden sposob, a wy to im jecie z tych brudnych misek. Kosciol w Polsce jest pelny korupcji, i juz wiecej ma do roboty z polityka niz religia.

Jesli Bibli nie mozna brac na powaznie, to czemu wlasnie jest nam zanotowanych pelno faktow, ktore pozniej zostaly udowodniene? To jakbym ja powiedzial ze Game maker jest do dupy, bo mi tak ludzi z ANTYGMC powiedzieli, i teraz wymnyslam rozne argumenty, bo nic wiecej na ten temat nie wiem, aby nikt nie polubil GMC. Seriously, tak sie zachowujesz, zaloze sie ze nie przeczytales nawet nigdy Biblii.

Woock, nie zrozumiales mnie. Ja tylko mowie ze jest sens w analizowaniu Biblii. Nie musicie mi od razu wierzyc ze jest tam prawda. Jesli teraz ciebie zle zrozumialem, to dlatego ze mowisz zbyt formalnie ; ) Mieszkam w anglii juz 4 lata, po polsku gadam tylko w domu, i coraz ciezej mi ten Polski zrozumiec.

Kt juz wychodzi z roznymi bezsensownymi teoriami, jak 10 letnie dziecko uwazajace ze mikolaj mu przynosci prezenty. Ja nie mowie ze dzien Bozy trwa tyle i tyle, lecz to, ze Dzien oznacza po prostu jakis tam oddzial czasu: moze to byc 24 godziny, 56 tygodni czy 4.5 milliardow lat.

Bog mogl nas stworzyc na 2 sposoby, tak abysmy robili to co on chce, albo tak abysmy robili co chcemy, i z wlasnej woli robili to co chce. Wybral sposob nr 2, ale przez 1 aniola, ktory sie mu sprzeciwil i chcial zostac bogiem (szatan), spowodowal rebelion na ziemi, i spowodowal ze pierwsza para zgrzeszyla. Bog jedyne co chce abysmy zrobili, to isc kilkoma jego zasadami (nie mowie tutaj o 12 przykazaniach, tamto sie skonczylo przy smeirci Jezusa), a reszte mozemy robic co chcemy. Wiec kofel jestes w bledzie.

Po prostu ja juz dosc duzo poszukalem na rozne tematy, bo wiele ludzi juz mie dawalo argumenty podobne do waszych. Nie moge za to wam odpowiadac na wszystko od razu, gdyz mimo wszystko, wszystkiego nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzór na wszechświat możemy sobie odpuścić bo za mało wiemy o jego budowie.

 

Od paru lat( krótko po tym jak zacząłem sie bawić programowaniem ) naszła mnie pewna myśl która nie opuściła mnie do dziś:

"Nasz świat jest tylko programem który jest symulowany na jakimś komputerze" - jestem ciekaw czy ktoś byłby w stanie przedstawić jakiś dowód na to ze to nie możliwe, bo ja na razie nic nie wymyśliłem :)

 

 

A co do tematu religijnego który się tutaj rozwinął:

1. Bóg jest wszechwiedzący

2. Jeśli Bóg jest wszechwiedzący to znaczy że w momencie gdy człowiek się rodzi on już zna jego losy( a nawet znał je przed jego urodzeniem )

3. Człowiek żyje sobie mamiony wizją nieba myśląc że ma wolną wolę.

4. Człowiek umiera i jest sądzony. Przypuśćmy że idzie do nieba

5. Po co to wszystko skoro Bóg z góry o wszystkim wiedział?

6. No ale jest sobie ten człowieczek w jakiejś postaci w niebie. No i co on tam w tym niebie robi przez całą wieczność?

7. Co z dziećmi/osobami chorymi umysłowo?( Dzieci "dorastają w niebie" czy zostają na poziomie z chwili śmierci?, chorzy umysłowo zdrowieją i juz są normalni? )

 

Tak na marginesie dodam jeszcze że każda prawdziwie wszechwiedząca istota z miejsca popełniłaby samobójstwo :)

 

 

Na koniec jeszcze takie dziwne pytanie: Kiedy ludzie jako gatunek zyskali samoświadomość i jak to wyglądało( skokowo, stopniowo? )

Jeśli skokowo to jak musiał się czuć ten "pierwszy" który zrozumiał że żyje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danielus, przeczytales dwa slowa i sie wypowiedziales? Nigdzie w biblii nie miesze ze normalni ludzie ida do nieba. Ba nawet pisze ze ida do stanu gdzie kompletnie nei wiedza co sie dzieje dooklola nich, aka umieraja.

A to co powiedziales w pierwszych kilku punktach mozna tak przedstawic:

Masz radio, ktore tam cie powiadomuje o wielu rzeczach. Wlaczas zje kiedy chcesz lsuchac, ale rowniedobrze mozesz je wylaczyc kiedy chcesz. Tak samo Bog, moze sobie sobie zobaczyc co dany czlowiek zrobi w przyszlosci ale po co? Zwlaszcza ze szatan m u sie sprzeciwil mowiac ze czlowiek bez zadnych znakow od Boga go odrzuci, to czytanie w przyszlosc moze byc wziete jako oszukiwanie. Po prostu powiedzial na Bog ze niedlugo pozbecie sie Szatana, jak mu wszystko udowodni, a ze widac juz czasy konca (coraz czestsze kataklizmy), moze sie to nawet stac w naszym zyciu.

Aby nie byl oze tchorzuje, po prostu poziom argumentow, zlaszczych tych opiniowanych a przedstawionych jako fakty, jest tak niski ze znudzilo mi sie gadanie na te tematy na GMC. Wole pogadac o tym z ludzmi twarza w twarz.

Adam i Ewa nie mieli pepkow : ) Nie wiadomo jak sie czuli gdy zostali stworzeni (jak to nazywasz, skokowo), ale mozliwe ze w przyszlosci bedziesz mogl pogadac z jego dziecmi. Bedac pierwszymi naprawde mieli dosyc proste zadanie: Zapelnic zieme.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój szwagier wykłada na uniwerku, koleś kumaty- doktoraty itp. Pokazałem Mu ten temat, On puścił Go dalej w swoim gronie profesorów więc miejcie swiadomość że jesteście obserwowani. I wiecie co? Piją wódę, zagryzają i śmieją się coraz bardziej z posta na post.. Ogólnie żenada- lepiej zamknijcie Go i trochę poczytajcie bo takich pierdół to dawno w necie świat nie widział. A poxipol dostaje plusa od Pana prof.**** za wiedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw, klasyk: czy Bóg może stworzyć kamień, którego sam nie podniesie?

 

Czy możesz coś czego nie możesz?

 

1. Bóg jest wszechwiedzący

2. Jeśli Bóg jest wszechwiedzący to znaczy że w momencie gdy człowiek się rodzi on już zna jego losy( a nawet znał je przed jego urodzeniem )

3. Człowiek żyje sobie mamiony wizją nieba myśląc że ma wolną wolę.

4. Człowiek umiera i jest sądzony. Przypuśćmy że idzie do nieba

5. Po co to wszystko skoro Bóg z góry o wszystkim wiedział?

Zakładamy, że Bóg stworzył czas. Więc jako Stwórca stoi ponad nim- kapujesz? Nie ma dla niego żadnego przed urodzeniem, po urodzeniu: jego myśli, planów czy czynów nie ograniczają nasze prawa. Nie wiesz kiedy Bóg podjął jakąś decyzję bo on nie podjął jej w czasie (przynajmniej w naszym rozumieniu).

6. No ale jest sobie ten człowieczek w jakiejś postaci w niebie. No i co on tam w tym niebie robi przez całą wieczność?

7. Co z dziećmi/osobami chorymi umysłowo?( Dzieci "dorastają w niebie" czy zostają na poziomie z chwili śmierci?, chorzy umysłowo zdrowieją i juz są normalni? )

Na obydwa pytania odpowiedzi znajdziesz w Biblii. Naprawdę polecam przeczytać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...