Skocz do zawartości

rejest EFLAGS (rejest stanu programu)


sebastianz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Dostałem zadanie z Architektury Systemami Komputerowymi i nie wiem jak się do niego zabrać, proszę więc o pomoc, treść zadania jest następująca:

 

Jeśli ostatnią operacją przeprowadzoną w komputerze o słowie 8 bitowym było dodawanie, w którym argumentami były 2 i 3, to jaka jest wartość następujących znaczników stanu (flag):

-przeniesienie

-zero

-przepełnienie

-znak

-parzystość

-półprzeniesienie

Uzasadnij odpowiedz.

 

Z góry dziękuje za każdy przejaw pomocy w tym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lol, takich podstaw nie znać... lenistwo. Sam byś to szybciej rozwiązał z pomocą Google, dowiadując się czym jest rejestr flag.

 

Anyways... wykonanie takiej operacji zmodyfikuje flagi w następujący sposób:

-przeniesienie - 0, wynik zmieści się w 8 bitach/nie przekroczył zakresu liczb bez znaku.

-zero - 0, wynik nie jest równy zero.

-przepełnienie - 0, wynik nie przekroczył zakresu liczb ze znakiem.

-znak - 0, wynik nie jest ujemny.

-parzystość - 1, ilość ustawionych bitów w wyniku jest parzysta.

-półprzeniesienie - ???... nigdy nie słyszałem o czymś takim jak półprzeniesienie o_O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzięki Snake

Jeśli chodzi o półprzeniesienie inna nazwa to: przeniesienia pomocniczego (AF) Znacznik AF przyjmuje wartość 1 wówczas, gdy nastąpiło przeniesienie z bitu 3 na 4 lub pożyczka z bitu 4 na 3, w przeciwnym przypadku znacznik

przyjmuje wartość 0. Znacznik AF używany jest do działań na tzw. liczbach spakowanych w

formacie BCD.

 

odpowiedzi znalazłem w google i miej więcej wiem o co chodzi z tymi flagami. Nie bardzo rozumiem dodawanie argumentów 2 i 3. Mógłbyś mi jeszcze wytłumaczyć ten aspekt zadania. Jak to dodałeś i obliczyłeś??? Próbowałem znaleźć jakiś przykład, który pomógłby mi rozkminić jak to się robi ale bez powodzenia. Z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...