Skocz do zawartości

Knol kontra Wiki


Excolo

Knol vs. Wikipedia  

23 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Komu wróżycie lepszą przyszłość?

    • Knol
      3
    • Wikipedia
      20


Rekomendowane odpowiedzi

Jak już większość z was pewnie wie, Google odpaliło swoją encyklopedię (knol.google.com). Rządzą nią trochę inne zasady niż Wiki, aczkolwiek też jest otwarta. Co o niej myślicie? Jak na razie - wiadomo, mniej haseł, ale moim zdaniem poradzi sobie lepiej z prostej przyczyny: Google wyłoży na nią peeełno kasy. No i wszystkie artykuły są naprawdę dobre! Nie to co w Wiki. Moje zdanie jest takie, że teraz wygrywa Wiki, ale za max 5-6 lat w angielskojęzycznych krajach Google'owy twór stanie sie bardziej znany. Czekam tylko na multilanguage :>...

 

A Wy co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że Wikipedia i KNOL to dwie różne rzeczy. Wikipedia, to ENCYKLOPEDIA i masz tam wyjaśnienia różnych haseł, natomiast KNOL to baza artykułów na różne tematy, mający niewiele wspólnego z encyklopedią (np. artykuły "Blogertize.in ? A low cost solution for budding bloggers worldwide" czy "The Free Beer and Hot Wings Morning Show" encyklopedycznymi nie są).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wszystkie artykuły są w formie notatek encyklopedycznych, ale wszystkie (w przeciwieństwie do Wiki) są poparte rozsądnymi źródłami, a wszelkie subiektywne stwierdzenia konkretnymi argumentami autorów, którzy na rzeczy się znają. I dlatego wydaje mi się, że ludzie jednak postawią na jakość, a nie na ilość. A layout zawsze można zmienić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale nie ma sensu porównywać tego z Wikipedią. Wikipedia to encyklopedia, więc posiada neutralny punkt widzenia (NPOV), czego w KNOLu właśnie nie ma, przez co jest on jedynie bazą artykułów na różne tematy, a do encyklopedii mu daleko. Już sensowniejsze jest porównywanie Wikipedii do Multimedialnej Encyklopedii PWN, czy jakiejkolwiek innej, ale na pewno nie do KNOLa ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On i jego poziom inteligencji. BRAWO ! Gada czasem jak pieprzony kali z afryki ;f.

 

 

wg. mnie ludzie już przyzwyczaili się do wikipedii i będą z niej korzystać na stałe, no chyba, że ktoś na rynku prowadzi coś naprawdę dobrego i przyjaznego dla użytkownika, zarazem świetnie rozreklamowanego, w co szczerze wątpię :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Ludzie znają wikipedię, a nie znają knola, który do tego ma jeszcze beznadziejną nazwę. Knol afiszuje się dobrymi jakościowo artykułami tak jakby na wikipedii była sama amatorszczyzna... W ogóle knol to komercja, brak prawdziwej wolności słowa itd. Oczywiście wikipedia też nie jest czysta od subiektywizmu, ale tak czy siak tworzona przez społeczność z czasem weryfikuje wszystkie sprzeczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, w wikipedii jest jedna wada. Zawsze nie wiesz czy źródła są prawdziwe. No a w tym Knol'u wszystko to profesjonalizm, i wogóle. (ogólnie rzecz biorąc) No ale niestety w knol jest ubogi(pod względem ilości prac), a wiki ma tego... huh.., po prostu 'dużo'. Więc jak knol się rozwinie 'ilościowo' to może pobije wikipedie. :P (Choć wątpię że tego dokona)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

którego zadaniem jest gromadzenie opracowań ze wszelkich dziedzin wiedzy.

Tym cytatem z Wikipedii na temat KNOLa, zakończyłbym to głupie porównywanie. KNOL i Wiki mają dwa różne zadania i tyle. Zadaniem Wikipedii jest stworzyć obszerną, darmową encyklopedię, a zadaniem KNOLa jest gromadzenie opracowań na różne tematy. Są to dwie różne rzeczy, więc IMHO nie ma co tu porównywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I moim zdaniem zbędnie. Ja KNOLa w jego obecnej formie, oraz wg tego co ludzie piszą na jego temat, postrzegam jako zbiór artykułów na różne tematy, a nie jako encyklopedię. Kilka powodów:

- w KNOLu mogą powtarzać się artykuły na konkretny temat. Encyklopedia ma jeden artykuł na dany temat, a nie kilka. Poza tym, KNOL jest subiektywny, mamy tu punkt widzenia autora artykułu, a Wikipedia stara się być obiektywną utrzymując zasadę NPOV.

- na KNOL można zakładać strony promujące coś co się samemu zrobiło, swego rodzaju reklamy, co jak dla mnie jest wielkim minusem, bo za jakiś czas KNOL może stać się wielką platformą reklamową zamiast bazą wiedzy.

- weźmy chociażby za przykład ten artykuł - http://knol.google.com/k/shii-style/wikipe...peiuhguo04uu/11 - to ma być niby artykuł encyklopedyczny? Przecież to jest zdanie jednej osoby, artykuł bardzo subiektywny, nie jest zachowany neutralny punkt widzenia. Encyklopedia powinna być obiektywna i mieć neutralny punkt widzenia na każdą sprawę. Powinna dostarczać surową wiedzę, a nie czyjeś przemyślenia na dany temat.

- skoro to jest encyklopedia, to czemu nie mogę znaleźć żadnego obiektywnego artykułu na temat np. Wikipedii? Każdy który znalazłem jest pełen subiektywizmu i narzekania jak to wikipedia zdaniem tej osoby ssie, bo to i tamto. Jedyny obiektywny artykuł jaki znalazłem tam o Wikipedii był... przekopiowany z Wikipedii ._. . Litości. To ma być encyklopedia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...