Skocz do zawartości

początkujący


ryży

Rekomendowane odpowiedzi

Wchodzisz na gmclan.org . Tam masz Uploader. Dajesz tam: Aktywuj swój spersonalizowany katalog, wchodzisz w folder ze swoim nickiem i uploadujesz. Ale to raczej nie zadziała, bo masz polską literę w nicku. Proponuję założyć konto na republice lub gdzieś zuploadować, np. na http://www.megaupload.com , http://qfile.de , http://rapidshare.de

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stronę WWW tworzymy po to, aby opublikować ją w Internecie. Jak to zrobić? Bardzo prosto...

 

Aby opublikować swoją stronę, nie musisz mieć w domu dostępu do Internetu. Wszystkich operacji możesz dokonywać raz na jakiś czas np. w kafejce internetowej. Twój komputer nie musi być przez cały czas podłączony do sieci ani nie musi być ciągle włączony, ponieważ strona będzie znajdowała się na dysku komputera-serwera, a nie na Twoim. Jedyne co musisz zrobić, to wysłać swoją stronę na serwer.

 

Aby zapewnić sobie miejsce na stronę na jakimś serwerze, możesz wykupić konto w dowolnej firmie zapewniającej tzw. hosting WWW. W tej chwili istnieje w Polsce wiele tego typu firm, które oferują swoje produkty nawet za kilka złotych miesięcznie oraz wygodne formy płatności, np. za pomocą specjalnej wiadomości SMS. Jest to przydatne dla twórców stron komercyjnych, którym zależy przede wszystkim na prestiżu. Wykupując tego typu konto, powinniśmy jednak zwrócić baczną uwagę, czy mamy do czynienia z firmą godną zaufania. Może trudno w to uwierzyć, ale często zdarza się, że usługi hostingu oferują często (bezprawnie) ludzie, którzy nierzadko nie osiągnęli nawet jeszcze pełnoletności (np. 15-latkowie). Dlatego właśnie podczas sprawdzania oferty płatnych firm hostingowych, zawsze najpierw starajmy się odnaleźć jakieś dane kontaktowe. Jeżeli są to tylko adres e-mail i numer jakiegoś komunikatora internetowego (np. Gadu-Gadu), raczej nie warto zaprzątać sobie głowy takim hostingiem. Legalnie działająca firma powinna obowiązkowo podać dokładne dane kontaktowe do tradycyjnej korespondencji, numer NIP oraz REGON.

Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie BOWI, a szczególnie w artykule pt.: Uważaj na "młodociany hosting".

 

Jeśli chcesz opublikować niekomercyjną stronę WWW, radzę skorzystać raczej z usług jednej z wielu firm, oferujących miejsce na swoim serwerze zupełnie za darmo. Poniżej znajdziesz listę takich właśnie serwerów. Po dokładniejszym zapoznaniu się z poniższymi informacjami, wskazane byłoby samodzielne sprawdzenie wybranych, ponieważ oferta może się oczywiście zmieniać. Przeczytaj dokładnie przede wszystkim regulamin, żeby nie trafić na jakiś "haczyk"!

Trzeba przy tym zdawać sobie sprawę, że praktycznie wszystkie darmowe konta WWW mają pewne ograniczenia, a jednym z najdokuczliwszych są reklamy, zwykle dołączane do strony automatycznie. Może to być zwykły banner, zbiór linków, ogłoszenia, animowana reklama wyświetlająca się przez kilka sekund ponad właściwą treścią strony, czy wreszcie wyskakujące okienka reklamowe.

 

ADRES  ROZMIAR  DOMENA  UWAGI 

CBA 100 MB http://www.login.cba.pl

PHP

Statystyki odwiedzin

Brak limitu transferu

Panel administracyjny

W przypadku ciekawych stron, możliwość otrzymania dostępu do bazy danych MySQL itp.

Maksymalny rozmiar pliku 3 MB

Reklama

FRIKO 200 MB http://www.login.friko.pl

PHP (w trybie bezpiecznym)

Brak limitu transferu

Maksymalny rozmiar pliku 200 kB

Zabronione umieszczanie plików mp3, exe, mpg, avi, zip, rar itp.

Strona startowa musi zawierać tekstowy link zwrotny do serwisu

Reklama

INTERIA 12 MB http://login.w.interia.pl

i

http://login.fm.interia.pl

Kreator stron WWW

Gotowe szablony WWW

Licznik

Księga gości

Statystyki oglądalności

Znany portal

Limit transferu miesięczny/godzinny: 1 GB/1.5 MB

Okienko reklamowe pop-up

K9 20 MB http://www.login.k9.pl

Zarządzanie kontem z poziomu www

4 aliasy

Limit transferu: 1 GB/miesiąc

Reklama

OF 15 MB http://free.of.pl/?/login

(? - litera od której rozpoczyna się login)

Możliwość założenia aliasu: http://login.of.pl

PHP

Dzienny limit transferu 150 MB z możliwością natychmiastowego odnowienia przez SMS Premium

POLBOX 2 MB http://free.polbox.pl/?/login

(? - litera od której rozpoczyna się login)

Można wykorzystywać konto do celów komercyjnych, pod warunkiem wklejenia dodatkowego banneru

Stopka na stronie głównej w formie logo serwisu

REPUBLIKA.ONET 9 MB http://republika.pl/login

i

http://login.republika.pl

Edytor HTML WebMajster

Znany portal (Onet.pl)

Okienko reklamowe pop-up

Limit transferu 1 GB/miesiąc

WEBPARK 3 MB http://login.webpark.pl

Licznik odwiedzin

Księga gości

Wyszukiwarka

Szablony stron

Kreator stron

Gotowe JavaScript

Fora

Znany portal (Wirtualna Polska)

Limit transferu 1 GB/miesiąc

Reklama

ZA 200 MB http://login.za.pl

PHP (w trybie bezpiecznym)

Brak limitu transferu

Maksymalny rozmiar pliku 200 kB

Zakaz umieszczania mp3, exe, mpg, avi, zip, itp.

Należy wstawić link zwrotny do strony serwera

Reklama wyświetlająca się wprost na stronie

 

 

 

Oczywiście poza polskimi darmowymi serwerami WWW, takie same usługi świadczą również zagraniczne serwisy. Często ich oferta jest nawet bogatsza, szczególnie jeśli chodzi o dodatkowe usługi typu: PHP, CGI, ASP, SSI, MySQL itd. Jeśli żaden z powyższych serwerów Ci nie odpowiada, więcej adresów bezpłatnych kont WWW znajdziesz w witrynach:

SiteQL.net

Webhelp.pl

Webinside

Webmaster.net.pl

WebPL.org

Wirtuals.Net

Xklonos

 

Możesz również skorzystać z automatycznej wyszukiwarki darmowych kont WWW:

ClickHereFree

Webhosts4Free

 

 

 

Przy wyborze serwera należy zwrócić uwagę na dwie zasadnicze sprawy: pojemność konta oraz szybkość wczytywania, a dopiero w dalszej kolejności na możliwość obsługi skryptów PHP i CGI (dla bardziej zaawansowanych - wstawienie na stronę własnego licznika, księgi gości, ankiety itp.), natomiast z nieciekawą domeną - czyli adresem Twojej przyszłej strony - można sobie poradzić, zakładając alias. Jeśli nie zamierzasz umieszczać na swojej stronie plików o znacznej objętości (np.: muzyki, animacji, programów), to radzę raczej postawić na szybszy serwer, nawet kosztem mniejszych rozmiarów konta. Nie ma nic bardziej irytującego, jak długo wczytująca się strona. Nikt nie będzie czekał wieczność na załadowanie, tylko po prostu ją wyłączy. Przy okazji: przyjmuje się, że strona startowa (główna) nie powinna być większa niż ok. 100 KB (jeśli znajdują się na niej obrazki, to należy je również wliczyć; w przypadku ramek, każdą z nich należy liczyć osobno i zsumować wyniki). Objętość 200 KB to już raczej za dużo jak na stronę główną.

 

Szybkość wczytywania stron na danym serwerze możesz sprawdzić samodzielnie. W tym celu w wyszukiwarce internetowej (np. onet lub google) w zaawansowanych opcjach szukania wybierz: "Szukaj w adresie URL" i wpisz ten fragment adresu, który się powtarza dla danego serwera (np. dla "http://republika.pl/login" będzie to: "republika.pl"). W ten sposób możesz porównać różne serwery, ale zawsze staraj się wybierać strony o podobnej objętości, na którą główny wpływ ma przeładowanie grafiką (objętość strony można sprawdzić np. po zapisaniu jej na dysku).

 

Na wielu z podanych powyżej serwerów, jednocześnie z miejscem na stronę WWW, dostajemy darmowe konto poczty e-mail. Zakładanie konta na stronę WWW polega zwykle na wypełnieniu odpowiedniego formularza, znajdującego się w danym serwisie. Wypełniając go, nie zapomnij zapisać sobie gdzieś najważniejszych danych, a przede wszystkim: adresu serwera ftp, swojego login oraz hasła (chyba nie muszę dodawać, że udostępnianie hasła osobom trzecim, nie jest zbyt dobrym pomysłem). Czasami hasło dostępu otrzymujemy dopiero pocztą e-mail, wtedy należy je zmienić natychmiast po pierwszym zalogowaniu (na stronie serwera, gdzie zakładaliśmy konto).

 

Wszystkie te dane będą Ci potrzebne później, przy wprowadzaniu Twojej strony na serwer, dlatego nie zapomnij ich zanotować. Dodatkowo należy pamiętać, że w niektórych serwerach aktywacja konta nie następuje natychmiastowo, lecz dopiero po jakimś czasie - często otrzymujemy wtedy e-mail, który o tym informuje.

 

Dużą niedogodnością w niektórych przypadkach może być konieczność podania w formularzu swoich dokładnych danych osobowych (włącznie z adresem i telefonem). Jeśli nie chcesz dostawać listów z reklamami pod swój adres domowy ani nieoczekiwanych telefonów, musisz dobrze rozważyć, czy nie wybrać innej oferty! Dane osobowe są dzisiaj bardzo cennym towarem.

WYSŁANIE STRONY

 

Teraz kiedy masz już założone konto, możesz przystąpić do wprowadzania strony na serwer. Aby to zrobić, musisz się zaopatrzyć w dowolny program "klient FTP" (Uwaga! Niektóre serwery nie oferują możliwości kopiowania plików przez program FTP. W takim przypadku musisz dokładniej zaznajomić się z opisem przesłania strony, znajdującym się na danym serwerze). Programy FTP są bardzo często wbudowane w edytory HTML (m.in. polskie Pajączek oraz Tiger98) czy w przeglądarki internetowe. Jeśli chcesz, program "klient FTP" możesz pobrać również z Internetu, np. z jednego z serwisów shareware (przykładowo http://www.tucows.com). Jest bardzo prawdopodobne, że posiadasz już program FTP, nawet o tym nie wiedząc. Może on być dołączony do innych aplikacji. Znajduje się m.in. w znanym programie zarządzającym plikami Total Commander. Ponieważ jest on bardzo popularny, więc poniżej przedstawię procedurę wprowadzania strony na serwer właśnie za pomocą klienta FTP, znajdującego się w programie Total Commander.

 

UWAGA!

Poprzednie wersje programu Total Commander nosiły nazwę Windows Commander. Zmiana nastąpiła od wersji 5.5 (02.11.2002 r.).

 

 

 

Po uruchomieniu programu Total Commander, kliknij na pasku narzędzi ikonę FTP:

 

 

Na ekranie pojawi się okienko Połącz z serwerem FTP:

 

 

Kliknij w nim przycisk z napisem: Nowe połączenie... (na obrazku pole to ma numer  1 ). Wtedy pojawi się okno FTP: szczegóły połączenia:

 

 

W oknie tym znajdują się pola, które musisz wypełnić samodzielnie, korzystając z informacji, otrzymanych przy zakładaniu konta (pamiętasz może, że doradzałem, żeby sobie je wszystkie zapisać).

 

W polu nr  2  (Sesja) można wpisać cokolwiek. Informacja ta jest podawana tylko dla twojej wygody, aby można było później łatwo rozpoznać połączenie.

 

W polu nr  3  (Nazwa hosta) należy wpisać nazwę komputera hosta (adres serwera ftp), otrzymaną przy zakładaniu konta.

 

W polu nr  4  (Użytkownik) wpisz swój login (dostałeś go przy zakładaniu konta).

 

W polu nr  5  (Hasło) możesz podać hasło do Twojego konta (radzę tego jednak nie robić w tym miejscu!).

 

UWAGA!

Jeśli do komputera, z którego korzystasz, mają dostęp również inne osoby (np. wysyłasz stronę z kafejki internetowej), mocno zaleca się nie wypełnianie pola hasła w tym miejscu. W takim przypadku hasło będzie trzeba wpisać przy każdym połączeniu z serwerem. Dzięki temu można zapobiec wejściu na nasze konto osoby niepowołanej!

 

W razie problemów z połączeniem, pomocne może okazać się zaznaczenie dodatkowo opcji Użyj trybu pasywnego...

 

 

Jeśli wszystko jest gotowe, kliknij OK, a nastąpi powrót do poprzedniego okienka (Połącz z serwerem FTP). W polu po lewej stronie powinna się pojawić nazwa sesji, którą wprowadziłeś w punkcie nr  2 . Teraz wystarczy wybrać ją myszką i kliknąć przycisk z numerem  6  (Połącz), a nastąpi połączenie z serwerem WWW.

Aby zmodyfikować niepoprawnie wprowadzone dane, można zaznaczyć nazwę sesji i kliknąć przycisk Edycja... Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, kliknij przycisk Pomoc, a wyświetli się plik pomocy, dotyczący połączeń FTP (niestety po angielsku).

 

Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie, to w jednym oknie programu Total Commander powinny widnieć wszystkie pliki (strony WWW), które znajdują się na dysku Twojego komputera, natomiast w drugim zobaczysz zawartość katalogu zdalnego (na serwerze) pod nazwą "-0-":

 

 

Teraz wystarczy tylko skopiować potrzebne pliki do katalogu serwera. Robi się to zupełnie identycznie, jak przy kopiowaniu plików na tym samym dysku. Można użyć metody "zaznacz i upuść" (po prostu przenieś myszką pliki ze swojego dysku do okna serwera). Jednak wygodniejszą i szybszą metodą jest zaznaczenie wszystkich plików za pomocą klawisza Insert, a następnie użycie opcji: F5 Kopiowanie. W ten sposób można skopiować zawartość całego katalogu jednocześnie.

 

Pamiętaj, że na serwer należy przesłać nie tylko strony *.html lub *.htm, ale również wszystkie inne pliki, do których następuje odwołanie na tych stronach, np.: obrazki (*.gif, *.jpg).

 

 

Po wykonaniu pracy nie zapomnij rozłączyć połączenia z serwerem! Aby to zrobić, kliknij na pasku narzędzi przycisk Rozłącz (na powyższym obrazku nr  7 ).

 

 

UWAGA!

To jest BARDZO ważne - przeczytaj dokładnie!

 

Jeśli do komputera, z którego korzystasz, mają dostęp również inne osoby (np. wysyłasz stronę z kafejki internetowej), należy również koniecznie pamiętać o usunięciu połączenia z listy sesji. Jest to szczególnie ważne, jeżeli wprowadziłeś hasło w polu nr  5 . Tylko w ten sposób mamy pewność, że nikt nie wejdzie na nasze konto WWW i np. nie wykasuje nam wszystkich plików!

Aby usunąć połączenie z listy, kliknij na pasku narzędzi ikonę FTP, następnie zaznacz myszką nazwę sesji, która została przez Ciebie wprowadzona w punkcie  2 , po czym kliknij przycisk Usuń i w nowym okienku dialogowym odpowiedz twierdząco na pytanie, czy chcesz rzeczywiście usunąć to połączenie. Zanim jednak coś skasujesz, upewnij się, czy masz gdzieś zapisane dane dotyczące Twojego konta internetowego. Jeśli je zgubisz lub zapomnisz i skasujesz połączenie, nie będziesz mógł modyfikować swojej strony!

 

 

 

Jeżeli nie posiadasz programu Total Commander, możesz skorzystać z klienta FTP wbudowanego w przeglądarkę Interet Explorer (sprawdzono z Windows XP, Internet Explorer 6):

 

W pasku adresu przeglądarki internetowej wpisz adres Twojego serwera FTP:

 

 

Następnie wyświetli się okno dialogowe, w którym należy podać nazwę użytkownika (login) oraz hasło (nie radzę korzystać z opcji "Zapisz hasło"!):

 

 

Po kliknięciu Zaloguj, za moment zostanie nawiązane połączenie i w oknie eksploratora pokażą się pliki z serwera:

 

 

Teraz wystarczy przekopiować wszystkie nowe dokumenty, np. metodą "zaznacz i upuść". Po zakończeniu pracy zamknij okno przeglądarki, a połączenie zostanie automatycznie rozłączone.

Zrób to samo, ale zamiast strona, pomyśl, że tam pisze gra.

Potem, jak wgrasz grę na serwer, to dajesz do niej link, np. http://mojadomena.webpark.pl/gierka.rar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie. Robie se gierkie w gm i polega ona na tym ze chodzisz, zbierasz i uwazasz aby cie nic nie zabilo, w moim przypadku jest to ogien. I teraz tak, ten ogien sie porusza, ja sie poruszam i maja nas ogranniczas sciany (podstawowe walle) i lipa. Jak zrobic zebym ja jako glowna postac gry i ogie jako wrogowie nie przeikali przez sciany??? :sp_ike:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki juz znalazlem ale mam kolejne pytanie. Czy mógłby ktos zrobic platforówke typu mario jeden room i dwa potforki typu te grzybki z mario i zeby dalo sie to otworzyc w GM. prosze, zrobcie i dajcie linka.

http://www.gamemaker.nl/tutorials/platform.zip <_<
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...