Skocz do zawartości
propaganja

Historia z wujkiem propą

Rekomendowane odpowiedzi

dao5.png

i8fq.jpg

Ucieczka Witolda Pileckiego (który w celach wywiadowczych, dobrowolnie dał się zesłać do obozu w oświęcimiu) Edmunda Ciesielskiego i Jana Redzeja z obozu koncentracyjnego Aushwitz. Pierwszy z trzech Witoldów których akcje za czasów II ww chcę narysować to w ogóle postać godna podziwu i pamięci, walczył w obydwu wojnach, stworzył siatkę szpiegowską w aushwitz, organizował ucieczki polskich więźniów, uciekł stamtąd sam, walczył w powstaniu warszawski. Oskarżony, skazany i zamordowany przez komunistyczne władze PRL

Facet myśle godny tego by stanąć ramię w ramię z wspominanym wcześniej Zawiszą

edit

co do twarzy Edmunda Ciesielskiego i Jana Redzeja - to prawdpodobnie wygladali troche inaczej. Nie znalazłem ich zdjęć z tamtego okresu, napewno za to byli chudzi i łysi.

piosenka o Witoldzie:

film o nim: http://www.youtube.com/watch?v=-2elOo6jii4 (jak ktoś obejrzy, i skojarzy wrzaski z więzienia - i skojarzy te krzyki z dźwiękami ze spartana to dobrze skojarzy, najwyraźniej korzystalismy z tych samych bibliotek dźwięków)

 

hso9.jpg

Bitwa pod grunwaldem. 1410 każdy zna.

Tak bijemy prusaków, a Zawisza ma swój hełm (ale przybica w górze jak na kozaka przystalo)

bitka pokazana też w filmie "Krzyżacy" : http://www.youtube.com/watch?v=LIoIn41xl9c (nie jest to najlepszy film, hoffman sobie lepiej radził z Sienkiewiczem, ale zerknąć można) ale tu chyba ameryki nie odkrywam

 

pyi2.jpg

8lyl.jpg

Simo Häyhä, pseudonim biała śmierć. Fiński strzelec wyborowy, najskuteczniejszy snajper w histori, w czasie wojny zimowej z sowieckim najezdzca zastrzelił ponad 700 czerwonoarmistów. Budził u rosjan taki postrach że rodziny w moskwie dla pewności nie stawali przy oknie Co ciekawe nigdy nie używał celowników optycznych, tylko muszka i szczerbinka, a to po to żeby nie podnosić tak wysoko głowy. Na rysunku scena z 6 marca 1940 roku, kiedy pocisk wroga rozerwał mu pół twarzy. Simo nie byłby sobą gdyby przed utratą przytomności nie zastrzelił człowieka który go postrzelił. Przeżył postrzał, umarł w 2002 roku w wieku 96 lat.

jest tu jakiś cwaniak? :D

- znów niezastąpiony sabaton

+ jeszcze takie coś mi ktoś podesłał

160.jpg

161.jpg

Major Henryk "Hubal" Dobrzański.

brał udział w walkach I wojny światowej, Brał udział w wojnie polsko-ukraińskiej w 1918 i dowodził plutonem kawalerii podczas walk o Lwów. W latach 1919?1921 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Zawodnik reprezentacji polskich jeźdźców na olimpiadzie w amsterdamie .Tuż przed wybuchem II wojny światowej otrzymał przydział jako zastępca dowódcy 110. Rezerwowego Pułku Ułanów, w trakcie marszu stoczyła kilkanaście potyczek z Wehrmachtem i brała udział w obronie Grodna przed wkraczającą ze wschodu Armią Czerwoną.Bitwa pod Kockiem zakończyła kampanię polską, lecz nie zakończyła oporu Polaków. Major Henryk Dobrzański przyjął pseudonim ?Hubal? (przydomek rodowy gałęzi Dobrzańskich, z której się wywodził), a jego oddział, teraz jako Oddział Wydzielony Wojska Polskiego, stał się pierwszym oddziałem partyzanckim II wojny światowej. Przeprowadził dziesiątki skutecznych akcji likwidując niemieckie i sowieckie oddziały.

Dla zlikwidowania zagrożenia ze strony "Szalonego Majora" Niemcy sformowali liczącą 1000 żołnierzy grupę antypartyzancką złożoną z formacji SS, batalionu Wehrmachtu i jednostki czołgów. Liczebność oddziału mjra ?Hubala? nigdy nie przekroczyła 300 żołnierzy, do walki z nim Niemcy zaangażowali natomiast ogółem ok. 8000 ludzi.

?Hubal? poległ z bronią w ręku; kula z serii z karabinu maszynowego trafiła majora prosto w serce.

Niemcy zmasakrowali jego ciało i wystawili je na widok publiczny.

Wielu historyków dowodzi że MAjor Hubal był w prostej linii przodkiem Zawiszy czarnego

Film o Hubalu:

 

155m.jpg kliknąć polecam dwukrotnie

 

Bitwa pod Hodowem, czerwiec 1694.

Po pierwszym starciu na hodowskich polach, wojska polskie w obliczu olbrzymiej (prawdopodobnie ponad stukrotnej) przewagi liczebnej wojsk tatarskich wycofali się do Hodowa. Wojska husarskie zeszły z koni, i wykorzystali do obrony będące wcześniej na miejscu kobylice. Na miejscu, przez pięć do sześciu godzin, ok 40 tysięczna armia tatarska atakowała 400 husarów. Kiedy skończyła się amunicja, husarze strzelali tatarskimi strzałami wkładanymi do luf zamiast kul. Nie mogąc pokonać obrońców, Tatarzy wysłali Lipków, czyli polskich tatarów, z żądaniem kapitulacji. Polacy odmówili, wobec czego Tatarzy wycofali się do Kamieńca Podolskiego ze względu na znaczne straty. Dzięki polskiemu zwycięstwu powstrzymany został cały najazd tatarski.

W bitwie większość Polaków odniosła rany, a zabitych było kilkudziesięciu.

Bitwa - jest pierwszą z trzech o których mi wiadomo (wikipedia mówi o pięciu) - które zyskały przydomek "Polskich termopili". Określenie nie do końca prawidłowe, bo spartania pod termopilami bądź co bądź polegli, a my - przegoniliśmy tatarów w cztery strony świata.

 

 

 

Wrzuce później wszystkie stare rysunki w wolnej chwili

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

nie zmieściło się w 1 poscie:

6kt2.jpg

Powstanie Warszawskie. 63 dni paskudnej nierównej walki o wolność. Przegraliśmy wszystko co się dało przegrać, ale nie mentalnie. No i prawdopodobnie Powstanie przyczyniło się do powstrzymania rozlania się komunizmu na zachód

 

12y0.jpg

stalingrad. Najbrutalniejsza bitwa wszechczasów? bardzo możliwe

dhkv.jpg

historia taka, niemcy eksterminują i podpalają polski szpital w czasie powstania warszawskiego, ranny niemiecki żołnierz błaga kamratów o darowanie życia polskim sanitariuszkom, zostaje zamordowany razem z nimi. Scena wzięta z opowieści jednej z kobiet które tam wtedy były

- sabaton o powstaniu

 

cucd.jpg

chocim 1620, 7 września

600 husarów rozbija jedną szarżą w drobny mak 10 000 turków. każdy nabija po 2, 3 na kopie jednym ciosem, rekordy dochodziły do 6. Po polskiej stronie zgineło kilkudziesięciu husarów, Turków kilka tysięcy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

a najnowsze tu żeby wam się nie popierdzieliło:

139.jpg

Obrońcy Wizny

7 września 1939 roku jeden polski batalion odpierał przez dwie doby atak niemieckiej dywizji pancernej. Pomimo olbrzymiej, czterdziestokrotniej przewagi wroga Polacy walczyli jak lwy, zadając duże straty Niemcom. Polskie bunkry cichły dopiero gdy nie było już nikogo żywego w środku. Sabaton nam ładnie o tym zaśpiewał:

, jeszcze tu:

Druga narysowana przezemnie (ostatnia chronologicznie) z polskich bitew nazwana 'polskimi termopilami' wychodzi na to że więcej termopili mieliśmy niż spartanie. Jeszcze pare razy spierzemy większe siły i się o termopilach będzie mówiło spartańska wizna czy spartański hodów :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

staram się uzupełniać opisywane zdarzenia o odpowiednie filmy/piosenki, jak ktoś zna coś czego nie załączyłem proszę pisać, dodam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

162.jpg

163.jpg

Danuta Siedzikówna, pseudonim Inka

Sanitaruiszka niepodległej polskiej armii Polskiej (słuzyła w oddziale majora Łupaszki, a któż to taki? niebawem narysuję) w czasie komunistycznej okupacji. Aresztowana przez UB 20 lipca 1946 roku. W więzieniu przez dwa tygodnie bita, poniżana, torturowana (UB-cy pod tym względem to wredne, naprawde paskudne skurwysyny) ,Inka nigdy nie zdradziła nic czego oprawcy nie wiedzieli ani nic co mogło by się im przydać. Postawiono jej fałszywe zarzuty jakoby zabijała UB-eków, nazwano "krwawą Inką" (określana tak przez komunistów do 89 roku) i skazano na śmierć.

Wraz z Feliksem Selmanowiczem zostali rozstrzelani przez pluton egzekucyjny, oboje zdąrzyli przed śmiercią krzyknąć "Niech Żyje Wolna Polska, Niech Żyje Łupaszko". Było to tydzień przed jej osiemnastymi urodzinami.

Film o Ince: http://www.youtube.com/watch?v=B5262FDPrJY

Piosenka o niej:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Bitwa warszawska w 1920 roku, ochrzczona cudem nad wisłą. Określona 18 z najbardziej przełomowych bitew w histori. Bijemy bolszewików, strasznie i mocno.87.jpg

ksiądz na zdjęciu to Ignacy Skorupka. Wg legendy ruszył z krzyżem w dłoni i poprowadził szarżę na stanowiska rosyjskich karabinów maszynowych, wyłapując przy tym kulę w serce. Wg naocznych świadków zginął jednak - zabity strzałem w głowę - podczas udzielania rannemu żołnieżowi ostatniego namaszczenia. Narysowałem jednak wersje z legendy bo dobrze oddaje całą jego służbę.

film nakręcił hoffman ale podobno średni: https://www.youtube.com/watch?v=QbytVJke3f8

 

 

 

 

 

 

przyłożyłem się do twarzy, nie wszystkie są piękne, ale sie starałem ;)

 

 

 

 

 

 

zrobiłem temat w którym nikt nie odpisuje :( więc sorry za notoryczne doubleposty

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

nieźle tam piusutki wycina w tle

 

a ksiądz wygląda jakby ten z tyłu go dźgnął bagnetem w potylicę :<

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

to nie piłsudzki (choć wzorowałem ryja :)) którego podobno nawet nie było wtedy w warszawie, tzn uczyli nas że i owszem, ale podobno uznał bitwę za przegraną, oddał dowodzenie śmigłemu rydzowi i sam spierdzielił z warszawy. Nie wiadomo jak było (pierwszej lini to on nie widział :) ) ale dla pewności samego marszałka nie rysowałem

a z księdzem masz rację chyba bo już nie pierwszy mi to mówisz :( a trudno teraz księża dostają taki właśnie sztych w plecy od Polski, więc może być taki secret meaning

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja również pomyślałem, że ksiądz dźgnięty został. Poza tym super. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

221.jpg

Nie łatwe życie mieli Szwedzi pod Kircholmem 27 września 1605 roku. Muszkieterzy, którzy żeby mieli szanse cokolwiek trafić - strzelali z odegłości 30 do 60 metrów. Czas potrzebny Szwedom od jednej do drugiej salwy to jakieś 15 sekund, a koń husarski pokonywał tą odległość w sekund 6, więc drugiej salwy w zasadzie nie było. Jeszcze trudniejsze życie mieli szwedzcy pikinierzy, którzy z 3 metrowymi pikami nie mogli zrobić praktycznie nic husarzom z ich 6-cio metrowymi kopiami.

I tak właśnie tego dnia 1040 piechoty, 2400 jazdy i kilka dział armii polsko-litewskiej rozgromiły ponad trzykrotnie większą armię szwedzką. Wojska Rzeczpospolitej straciły ok. 100 żołnieży. Szwedzi od 6 do 9 tysięcy. NA rysunku na pierwszym planie Husaria, na drugim i trzecim rajtarzy husaria i lekka kawaleria otaczająca i strzelająca do sciśniętych pikinierów. Rozstawienie wojsk, teren i uzbrojenie mniej więcej zgodne z rzeczywistością.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

245.jpg

Witold Kieżun, pseudonim Wypad. Sam jeden podczas zdobywania poczty w czasie powstania warszawskiego wpada do pomieszczenia pełnego uzbrojonych SSmanów, naciska na spust.. a jego schmeisser nie strzela. Witold nie stracił jednak zimnej krwii i zaczął krzyczeć ile sił w płucach Hende Hoch Alles Raus, i tym sposobem 14 niemców potulnie oddali bronie i prosili by ich nicht schiessen. Profesor Witold Kieżun dziś:

244.jpg

warto wpisać na YT i posłuchać jego opowieści

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kurde, nieźle tak zachować zimną krew.

Takich badassów nam trzeba.

 

BTW Szwab w tle najbliżej Witolda ma dziwną twarz. Tak trochę inaczej się wydaje względem kątu głowy. Znaczy minimalnie.

Poza tym jak zwykle sweet robota!

 

 

Edit:

Ale dziwię się jak mi przemknęła ta przesłodka scena bitewna, którą wrzuciłeś post wcześniej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

201.jpg

Szarża polskich wojaków na przestrzeni 1700 lat. Na rysunku kilkanaście postaci historycznych. Rozpoznacie ich?

(wiem że nie przyłożyłem się zbyt do tła ale cudaczny hełm z główką pieska na czubie (zresztą jak najbardziej autentyczny to hełm) powinien wam to wynagrodzić :( )

 

spojlerspojler: Od lewej: Mieszko I, Władysław Łokietek, Zawisza Czarny z garbowa, Stefan Czarniecki, Jan III Sobieski, Jan Henryk Dąbrowski, Wojciech Bartos Głowacki, Tadeusz Kościuszko, Józef Sułkowski, Adam Mickiewicz, Niedźwiedź Wojtek, Witold Pilecki, Zygmunt Szendzielarz, Rafał Gan Ganowicz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O, niedźwiedź wojtek!

A na reszte mam wywalone.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mogłem niedźwiedzice Basie narysować byłaby mniej oczywista :D Ale jest Wojtas więc masz punkt

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

kozackie :D

3 od lewej zarośnięty Waza?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

3 od lewej to mówisz chyba o Mieszku I :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

no tak, tak, to chciałem napisać, tylko mi palec zjechał

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

He he Chrobry też jest pierwszy z koroną od lewej. :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

pierwszy z koroną od lewej? Łokietek to przeto :D

edit.

Nikt nigdzie gdzie wrzucałem ten rysunek nie odnalazł naszego narodowego wieszcza :ninja: (nikt nie znalazł też ani batorego ani głowackiego ale nie oszukujmy się, sam bym ich nie rozpoznal)

za to każdy jak jeden mąż wskazuję Wojtka.

Szukajcie dalej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jedziem z petycją - Wojtek nowym symbolem narodowym

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Od lewej: Mieszko I, Władysław Łokietek, Zawisza Czarny z garbowa, Stefan Czarniecki, Jan III Sobieski, Jan Henryk Dąbrowski, Wojciech Bartos Głowacki, Tadeusz Kościuszko, Józef Sułkowski, Adam Mickiewicz, Niedźwiedź Wojtek, Witold Pilecki, Zygmunt Szendzielarz, Rafał Gan Ganowicz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

ej, który to Zawisza? specjalnie się za nim rozglądałem i nie widziałem nikogo podobnego :/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że ten pomiędzy pierwszym a drugim zamkiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

tak tak, granatowa peleryna, hełm z czarnym piórkiem, broda

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

a faktycznie, zwracam honor, nawet go nie zauważyłem :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

107.jpg

A na drzewach zamiast liści...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

@Offtop

######ście jest cenzurowane, a "pier**leni" nie?

Heh..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

nieprawda, mi nie cenzuruje

 

ZASMACZYŚCIE

 

widzisz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się tutaj

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

×