Skocz do zawartości

Fall + Linux = Kłopoty


Fallord

Rekomendowane odpowiedzi

No więc tak, jakoś udało mi się skonfigurować Linuxa, aby "załapał" moją sieć.

 

Dobra, to tak:

- Jade na linuxie Mandrive z płytki, potrzebuje szybko zainstalować skype, co mam wybrać ? ;x

RPM dla wersji SuSE 9 i późniejszych

(1.4.0.118)

 

RPM dla wersji SuSE 9 i późniejszych

 

RPM dla Fedora Core 3

 

RPM dla Fedora Core 4

 

RPM dla Fedora Core 5

 

Dynamiczny binarny tar.bz2

Wymagania: Qt 3,2

 

Statyczny binarny tar.bz2 z kompilowanym Qt 3.2

? To narazie pierwsze pytanie... ;x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hah, już go zainstalowałem ;)

 

No więc, jak go można dopasować ? Zmienić wygląd czy cuś, szukałem na googleach ale nie pomogło ;x

 

Jak się robi ten mega supah wypasiony kwadrat ? =D Zrobione, doszedłem sam =D

 

Jak się odpala przez wine, i czy wogole mam go zainstalowanego >.> ? Częściowo tez wie,m<.<

 

I pomożcie z tym skype, bo nigdy wcześniej nie korzystałem z linuxów ._.

 

Jak się "instaluje/odpala" aplikacje z Linuxie ? Słyszałem, że trzeba przez konsole, byłbym wdzięczny gdyby mi ktoś powiedział.

 

Jak użyć unrara bo mi nie chce wczytywać plików .rar itp :x

 

btw. szukam jakiś gierek pod Linuxa ;o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fallord co do unrar to poszukaj w repo unrar lub librar cos tam coś tam...

Jak instalować przez konsole? Ja wiem jak to jest do paczek .deb.

dpkg -i paczka.deb

A skype ściągnij w tar.gz ;)

 

Aaa... jeszcze gry. OK. np.

-Enemy-Territory

-Enemy-Territory Quake Wars

-Savage

-OpenLieroX

-TeeWars

 

i dużo gierek uruchamianych za pomocą wine i pochodnych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kofel, po co mu dajesz jak instalować pliki .deb, jak ma Mandrivę, pomyśl. Na Mandrivie i innych systemach rpmowych instalacja programów z konsoli gdy mamy ściągnięty plik .rpm wygląda tak (oczywiście po wcześniejszym wejściu na roota za pomocą komendy "su"):

rpm -ivh nazwapliku.rpm

Można też jakoś przez środowisko graficzne, ale nie wiem jak, bo w każdym systemie to wygląda inaczej, ale zazwyczaj wystarczy kliknąć dwukrotnie na pliku w menedżerze jakimś, lub prawy przycisk myszy na pliku i tam Instaluj.

Co do skype, to skoro nie masz dla swojego systemu wersji, to bierz w .tar.gz. Tylko, jeśli jedziesz w tej chwili na środowisku KDE, to bierz wersję dynamiczną, a jak na innym, to statyczną.

Co do unrara, to jak masz już go zainstalowanego (jak nie masz to najprawdopodobniej wystarczy wpisać "urpmi rar" lub "urpmi unrar" w konsoli spod roota na którego się wchodzi za pomocą "su"), to wystarczy wpisać:

unrar x nazwapliku.rar

i już. Zawsze możesz zresztą użyć graficznych programów do archiwizacji i dearchiwizacji, jak Ark, LinRar, lub ewentualnie odpalać WinRara spod Wine.

Co do zmiany wyglądu, to najpierw powiedz jakie masz środowisko graficzne: KDE, GNOME, XFCE, WindowMaker czy coś innego.

A aplikacje się odpala identycznie jak w Windows, czyli w menu z programami masz Uruchom program czy tam Wykonaj polecenie, wpisujesz tam nazwę programu i już. Ewentualnie wpisujesz nazwę programu w konsoli, lub tworzysz sobie skrót na pulpicie, w menu, gdziekolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest wine u mnie chrani się, albo to ja coś źle robie. Może poprostu przez wine spróbuję jakoś odpalic winrara i skype.

 

(jak nie masz to najprawdopodobniej wystarczy wpisać "urpmi rar" lub "urpmi unrar" w konsoli spod roota na którego się wchodzi za pomocą "su"),

Nie działa, to więc jak teraz tego unrara zainstalować ? :c

 

Co do zmiany wyglądu, to najpierw powiedz jakie masz środowisko graficzne: KDE, GNOME, XFCE, WindowMaker czy coś innego.

Nie wiem :| miałem do wyboru Gnome i jakiś drugi, wziąłem ten drugi.Okienka są elastyczne, jest sześciokąt.

 

A aplikacje się odpala identycznie jak w Windows, czyli w menu z programami masz Uruchom program czy tam Wykonaj polecenie, wpisujesz tam nazwę programu i już. Ewentualnie wpisujesz nazwę programu w konsoli, lub tworzysz sobie skrót na pulpicie, w menu, gdziekolwiek.

Sćiągnąłem Tibie(Do testów), patrze, a tu nie ma nawet pliku do otwierania :o Coś jest nie tak ?

 

Kurde, będe musiał chyba Ubuntu załatwić ;x EDIT: Jest plik "Tibia", ale jak go klikam to się nawet nie odpala >.>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UP: 1) Tak, Tibia po linuxa.

2) Jak już mówiłem, nie znam się na Linuxach, ale ubuntu jest wychwalane. W ogóle z tą Mandrive są same kłopoty :x a ja musze mieć dzisiaj działające skype ;f Spróbuję jeszcze raz zainstalować, tyle, że tym razem "z Gnomkiem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mandrivia nie jest debianowcem.

 

na 99% masz KDE.

 

pliki binarne w linuksie nie mają rozszerzenia B) najłatwiej je uruchomić z konsoli wpisując ./nazwapliku np. ./Tibia

 

No więc, jak go można dopasować ? Zmienić wygląd czy cuś, szukałem na googleach ale nie pomogło ;x
KDE - poszukaj w menu Centrum Sterowania KDE.

 

Jak się odpala przez wine, i czy wogole mam go zainstalowanego >.> ? Częściowo tez wie,m<.<
wine nazwaprogramu, oczywiście przez konsole, bo linux to nie jest user-friendly system :thumbsup:

 

Jak się "instaluje/odpala" aplikacje z Linuxie ? Słyszałem, że trzeba przez konsole, byłbym wdzięczny gdyby mi ktoś powiedział.
w zależności od systemu, przez odpowiedni program, w Mandrivii możesz instalować poprzez durny rpm, albo prostrzy Urpmi (wpisz w konsoli man urpmi to dostaniesz spore info).

 

Jak użyć unrara bo mi nie chce wczytywać plików .rar itp :x
użyj Urpmi (jak go używać - wpisz man urpmi) albo ściągnij źródło z netu, skonfiguruj i skompiluj (./configure -> make) a na końcu zainstaluj (make install). potem man unrar i dostaniesz stosowne info jak tego gówna użyć. oczywiście wszystko poprzez konsole.

 

btw. szukam jakiś gierek pod Linuxa ;o
chcesz pograć? zapomnij o linuksie i wracaj na windowsa :thumbsup:

 

a Skype'a, jeśli żaden rpm nie pójdzie, ściągnij wersje tar.bz2. wystarczy, że rozpakujesz, wejdziesz do utworzonego folderu i włączysz przez odpowiedni plik.

 

jeśli zaczynasz z linuksem pamiętaj o tym, że sporo czasu będziesz tracił przesiadując w konsoli - żeby coś zainstalować, naprawić, włączyć, wyłączyć, bo przecież to nie Windows, graficzne narzędzia na linuksie są do bani :thumbsup: nie możesz również zapomnieć o przesiadywaniu na Google jeśli pojawi się jakiś problem - czasem będziesz musiał poświęcić kilka dni, zanim znajdziesz sensowne wyjście z danej sytuacji :thumbsup:

 

i żeby sprytnie ominąć pytanie dotyczące poleceń w linuksie - http://www.gabo.hi.pl/linux/polecenia.htm

 

Windows, Windows, Uber Alles... violin.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wine nazwaprogramu, oczywiście przez konsole, bo linux to nie jest user-friendly system :thumbsup:

Linux jest bardzo UF, tylko jak sie ma nawyki z Win to jest niefajnie.

 

chcesz pograć? zapomnij o linuksie i wracaj na windowsa :thumbsup:

Na linuxa też są gry. Prawda, że te najnowsze są pisane najpierw PS,Win, ale to przez dzieciaków, które od początku mają Win. Generalnie, zależy kto w co lubi pograć.

Linux jest po prostu systemem bardziej przeznaczonym do pracy niż grania, co wynika z tego, że jest bezpieczniejszy, w/w powodu i innych.

 

jeśli zaczynasz z linuksem pamiętaj o tym, że sporo czasu będziesz tracił przesiadując w konsoli - żeby coś zainstalować, naprawić, włączyć, wyłączyć, bo przecież to nie Windows, graficzne narzędzia na linuksie są do bani :thumbsup: nie możesz również zapomnieć o przesiadywaniu na Google jeśli pojawi się jakiś problem - czasem będziesz musiał poświęcić kilka dni, zanim znajdziesz sensowne wyjście z danej sytuacji :thumbsup:

Windows, Windows, Uber Alles... violin.gif

Heh to najlepsze. Wiesz, z Linuxem bedziesz siedział 4 dni nad problemem, bo jakbyś miał Wina to być po prostu reinstalke zrobił heh ;].

Jak sie używa Wina tylko do grania to niebardzo jest możliwość, żeby coś popsuć, a że w Linuxie robi sie poważniejsze rzeczy i wymaga od użytkownika troche myślenia to już lipa ;]

 

Podsumowując, wg mnie nie ma co porównywać Wina z Linuxem, bo to jakby porównywać 2 kolory. Każdy bierze to co lubi i co mu sie bardziej przyda i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

btw. szukam jakiś gierek pod Linuxa ;o

http://happypenguin.org , http://gry.linux.pl/ , http://ubuntugames.ovh.org/. Ale wiedz, że w najnowsze gry nie pograsz, w starsze tym bardziej.

2) Mandriva i Ubuntu oba są Debianowe zdaje sie.

Nie zdaje się.

btw. Jak wejśc do dysku D: ? nie gadajcie tylko, że go utraciłem albo nie mam do niego dostępu bo się chyba powieszę X_X

Linux ma inny typ plików i jest w inny sposób partycjonowany. Spróbuj ntfs-3g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linux jest bardzo UF, tylko jak sie ma nawyki z Win to jest niefajnie.
zależy jakie nawyki masz na myśli. User Friendly kojarzy mi się z prostotą użytkowania i szybkim dostępem do odpowiednich narzędzi.

 

Na linuxa też są gry. Prawda, że te najnowsze są pisane najpierw PS,Win, ale to przez dzieciaków, które od początku mają Win. Generalnie, zależy kto w co lubi pograć.

Linux jest po prostu systemem bardziej przeznaczonym do pracy niż grania, co wynika z tego, że jest bezpieczniejszy, w/w powodu i innych.

oczywiście, że gry są, ale - tak jak mówisz później - zależy kto co lubi.

 

Heh to najlepsze. Wiesz, z Linuxem bedziesz siedział 4 dni nad problemem, bo jakbyś miał Wina to być po prostu reinstalke zrobił heh ;].
bardziej mi chodziło o to, że przez tą popularność Windowsa, łatwiej jest znaleźć konkretne rozwiązanie problemu, niż w przypadku linuksa.

 

Jak sie używa Wina tylko do grania to niebardzo jest możliwość, żeby coś popsuć, a że w Linuxie robi sie poważniejsze rzeczy i wymaga od użytkownika troche myślenia to już lipa ;]
i na Windowsie, i na Linuksie można robić tak samo "poważne" i "nie poważne" rzeczy. jak by nie patrzeć, na każdym systemie trzeba myśleć B)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fallord: Musisz zamontować partycje D (bo domyslam sie, że chodzi Ci o ten windowsowy dysk). poczytaj o fstab.

 

@blackmaul: Już dostałem odpowiedz na to pytanie.

 

@Kamrat:

Ja wiem, że na Win można poważne rzeczy robić :) Tyle że 3/4 użytkowników Win używa go do gier itp pierdół :)

 

Ja sam mam Win, Ubuntu używam ze względu na studia, chociaż przez to coraz czesciej na nim siedze.

 

UF to mam na myśli, że łatwo coś zrobić. Problem w tym, że na Linuxie łatwo jest prawie wszystko zrobić, tylko trzeba wiedzieć jak :P Ale jak juz wiesz to sprowadza się to do kilku komend :)

 

No z grami to tak jak mówiłem... Rynek nadaje reguły.

 

Co do znalezienia rozwiązań problemów, to masz troche racji, ale czesto jest tak, ze ludzie niebardzo wiedzą gdzie szukać. Niestety z Googli zaczyna sie robi coraz wiekszy syf ;/

 

Co do myslenia to z Win bym sie nie do konca zgodzil. ;] Twórcy Win dązyli do tego, żeby dało sie w nim zrobić rzeczy, unikając przy tym myslenia :P No wiecie... w koncu to amerykańskie jest ;] Niestety przez to Win traci na bezpieczeństwie i prostocie administracji kompem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że na Linuxie łatwo jest prawie wszystko zrobić, tylko trzeba wiedzieć jak :P Ale jak juz wiesz to sprowadza się to do kilku komend :)
i w tym jest chyba największy problem - żeby operować linuksem szybciej, wygodniej, łatwiej konsola jest niezbędna, a ilu ma chęci żeby jej się uczyć? :P sam przesiedziałem na linuksie jakieś 3 lata, więc wiem, że to trudne nie jest, ale taki Typowy Kowalski ma w dupie konsole i woli wygodniejsze rozwiązania. od czasu gdy znudziło mi się programowanie mam podobne podejście :rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wirusy wirusami, jak człowiek dba o system to wirusy nie straszne. co do dzieci neo, to ciężko powiedzieć, bo jak ktoś się uprze to go nawet linux nie powstrzyma.

 

ogólnie rzecz biorąc oba systemu mają swoje plusy, i tak jak mówiłeś wcześniej, każdy wybierze co mu pasuje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

]Linux ma inny typ plików i jest w inny sposób partycjonowany. Spróbuj ntfs-3g

Po co odrazu ntfs-3g. W takich user-friendly linuksach jak Mandriva, wszystkie dyski lecą automatycznie w fstaba, przez co można znaleźć partycje łatwo i szybko w /mnt, /mount, /media, czy w innym podobnym folderze.

2) Jak już mówiłem, nie znam się na Linuxach, ale ubuntu jest wychwalane. W ogóle z tą Mandrive są same kłopoty :x a ja musze mieć dzisiaj działające skype ;f Spróbuję jeszcze raz zainstalować, tyle, że tym razem "z Gnomkiem"

I po co?

urpmi gnome*

spod roota i masz GNOME bez reinstalacji systemu ;p .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...