Skocz do zawartości

lewa grafa


MAK

Rekomendowane odpowiedzi

Czasem ciężko jest zrobić własną grafikę czy nawet znaleźć jakąś ładną na tym forum lub stronach freeware.

 

Więc czy zrzynać grafę z profesjonalnych gierek?

 

Wiem że spora część z użytkowników forum zrzyna grafę, a część chyba nie a co więcej nisko oceniają gry z taką grafom.

 

Zastanawiam się więc czy łamać prawa autorskie czy mieć własną nie zawsze ładną grafę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Czasem ciężko jest zrobić własną grafikę czy nawet znaleźć jakąś ładną na tym forum lub stronach freeware.

 

Więc czy zrzynać grafę z profesjonalnych gierek?

 

Wiem że spora część z użytkowników forum zrzyna grafę, a część chyba nie a co więcej nisko oceniają gry z taką grafom.

 

Zastanawiam się więc czy łamać prawa autorskie czy mieć własną nie zawsze ładną grafę.

 

Jakie łamanie praw autorskich,przecież nic nie sprzedajesz,każdy łamie prawo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku było tak że na początku robienia gierek w GM zżynałem graficzki bo nie wiedziałem czy

projekt "wypali" :crying: . Z czasem nauczyłem się pixelart'u :blink: i potem poszło gładko, robiłem własną grafikę i jestem z tego zadowolony.... bo jest "wyjątkowa". :thumbsup: ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku było tak że na początku robienia gierek w GM zżynałem graficzki bo nie wiedziałem czy

projekt "wypali" :crying: . Z czasem nauczyłem się pixelart'u :blink: i potem poszło gładko, robiłem własną grafikę i jestem z tego zadowolony.... bo jest "wyjątkowa". :thumbsup: ...

Piksel art? Masz na myśli rysownie piksel po pikselu? Czy to jest bardzo problematyczne? Czy zdołał byś narysować mojego awatara tom metodom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się więc czy łamać prawa autorskie czy mieć własną nie zawsze ładną grafę.

 

Heh co ci z tego przyjdzie jak bedziesz mial w swojej grze bardzo ladna grafike w grze lamiac w prawa autorskie ? W wiezieniu raczej sie nie nacieszysz tym :P

 

Lepiej robic wlasna , przynajmniej staraniem zyskasz szacunek wielu ludzi niz zwyklym zrzynaniem :P

 

No a po drugie grafika nie jest w dobrej grze najważniejsza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jak ci nie udowodnia ze masz grafiki danego autora (tzn, po malej przerobce) to cie raczej do wiezienia nie wsadza, najwyzej moglbys zaplacic kare pieniezna, ale rzadko komu sie chce scigac tworcow ktorzy tworza gry freeware. Ja tak robie z teksturami - rzadko robie sam, jak juz jakas istnieje ktora potrzebuje to biore i dodaje informacje skad wzieta. To wystarcza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Między robieniem screenshota a podpisywaniem się pod cudzą pracą jest długa droga. Zapomniałeś dodać, że publikacja takich ripów bez zgody autora, mimo wskazania oryginalnego twórcy, także jest łamaniem jego praw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tez sie zdarza łamać prawa autorskie, nie mówie że nie, choćby niektóre teksturki, albo zdjęcie mustanga na początku BD.. co prawda wszystko sam własnoręcznie przerabiam, ale nie można powiedzieć że 100% moich grafik jest do końca legalna.. ale puki robie gry freeware takie małe przekłamania nikomu raczej nie szkodzą.

Za to na własnych grafikach - mozna tylko zyskac, jesli sie chce stworzyć swój własny niepowtarzalny styl i klimat, a to sie ceni..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ripowanie nie jest łamaniem praw autorskich, tak samo jak nie jest nim robienie screenshotów =) Co innego, kiedy podpisujesz się pod cudzym ripem - to jest po prostu chamskie ;o

Czy to oznacza, że kiedy na przykład zagram sobie w FF V na kompie, nagram filmiki z walki podczas różnych akcji, wyciągnę jakimś programikiem(ktoś na 4um podawał) odpowiednie klatki i użyję to do własnej gry to nie będę łamał praw autorskich.

 

A co do powszechności używania lewych grafik to widziałem, że nawet Tymon raz użył rip'ów i to jeszcze na ligę24(to była pierwsza tura o Survivalu[jakby co to rip'y z gry Der Langrisser]). XD

 

Jeżeli nie robisz komeryjnego, ani "wielkiego" projektu, to jeżeli użyjesz nie swoich grafik, to pewnie nikt się nie przyczepi, ale objadą cię userzy GmClan(jeżeli tu ją opublikujeż) i radość z grafik własnych albo na twoje zlecenia jest większa niż z kradzionych.

 

Edit:

Tak przy okazji to: jak wy "pożyczacie" sobie textury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to oznacza, że kiedy na przykład zagram sobie w FF V na kompie, nagram filmiki z walki podczas różnych akcji, wyciągnę jakimś programikiem(ktoś na 4um podawał) odpowiednie klatki i użyję to do własnej gry to nie będę łamał praw autorskich.

Będziesz łamał prawa autorskie, bo nie masz praw od autorów do korzystania z tego.

Tak przy okazji to: jak wy "pożyczacie" sobie textury?

Na google jest sporo stron z dobrymi teksturami loyalty-free (czyli takie, że można je używać jak się chce i gdzie się chce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem za tym żeby mimo wszystko robić swoją grafikę - GIMP daje bardzo duże możliwości,

ma nawet gotowy generator przycisków. A jeżeli chodzi o typowe textury to polecam

"Texture Maker" v.3.0.3.

Korzystając z tych programów można praktycznie zrobić całą grafikę potrzebną do gry i nie martwisz się

o prawa autorskie bo grafa jest twoja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...