Skocz do zawartości

Linux


Szymek

Rekomendowane odpowiedzi

@UP: Google nie boli, za to offtopic tak.

 

@Szymek: Bierz *buntu/Debiana, lub jeśli chcesz bardziej pohaczyć to Slacka czy Gentoo.

Co do kompilacji, to nie jest to żadna sztuka. 2-3 polecenia w konsoli i ew. dociągnięcie potrzebnych bibliotek (Które i tak znajdziesz w repozytoriach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki linux polecalibyście pod:

512mb ddr ram

intel celeron 2,6 Ghz

Ati radeon 9200

 

, Skąd go ściągnąć i jakąś stronke z programami pod niego(tylko nie do kompilacji bo nie umiem)

i które z nich zalecacie zainstalować??

jeśli chodzi o kompa, to każdy linux ci będzie działać bez harczenia - to nie windows, tutaj sam decydujesz jakie oprogramowanie chcesz mieć, a to że środowiska graficzne są bardziej wymagające to już inna sprawa :)

 

jak jesteś leniwy: Ubuntu, Fedora, Mandrivia, Debian.

jak jesteś ambitny: Slackware, Gentoo, Vidalinux, Arch.

 

ja polecam Slacka. jak dla mnie jest on najlepszym distro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności
a to że środowiska graficzne są bardziej wymagające to już inna sprawa :)
Nie jest inna sprawa, tylko ta sama. Jakieś dziwne porównania - wymagania windowsa z wbudowanym gui vs linux bez gui? No rzeczywiście, bardzo obiektywnie. Widziałeś kogoś, kto na desktopie ma linuksa bez gui?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałeś kogoś, kto na desktopie ma linuksa bez gui?
tak, widziałem. ale nie chcę się o takie pierdoły sprzeczać, więc nie odpisuj ;]

 

poza tym miałem co innego na myśli. nie porównywałem windowsa i linuksa pod względem wymagań, tylko że na linuksa można sobie wgrać programy jakie komu tam pasują - nie jest nic narzucane tak jak na windowsie, dobiera się wszystko oraz konfiguruje wg. własnych potrzeb i wymagań. "a to że środowiska graficzne są bardziej wymagające to już inna sprawa" - a tu po prostu chodziło mi o to, iż takie Gnome czy KDE jest bardziej wymagające od samej powłoki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cyberdog:

Jedziesz na stereotypie, że Linux sux, czy używałeś go kiedyś? Bo to trochę jest debilne oceniać coś, co się zna tylko z obiegowych opinii. Co do instalacji Linuksa - jak wysegregujesz dwie puste partycję to możesz mieć i Windows i Linux. Jak nie zrobisz tego, to stracisz Windowsa ze wszystkimi plikami, ale od czego w końcu są backupy... Poza tym, Linuksa w przeciwieństwie do Windows się pobiera z internetu, albo kupuje z gazetą, albo kupuje w sklepach internetowych, albo zamawia za darmo z darmową przesyłką. Metod jest wiele, więcej niż z Windows, na dodatek, każda legalna.

@Ranmus:

Tak, tylko w Windows środowiska graficznego nie zmienisz, a w Linux możesz, przez co jest to system dosyć elastyczny jeżeli chodzi o wymagania

@Szymek:

Pod takim kompem to ci każdy Linux pójdzie. Osobiście polecam Ubuntu/Kubuntu: http://ubuntu.com ; http://kubuntu.org .

Co do źródeł programów: w Linux są wbudowane instalatory pakietów wykorzystujące tzw. repozytoria i spora część oprogramowania które ci się może przydać jest tam. Wystarczy użyć (okienkowo) Synaptic/Adept lub (konsolowo) apt-get. Jak chcesz jakiś program na Ubuntu, to jest masa stron z darmowym oprogramowaniem (bo takie przeważa) na Linux. Możesz szukać paczek .DEB (w przypadku Ubuntu/Kubuntu), ale możesz też kompilować, to tylko trzy linijki w konsoli. Jedyny kłopot przy kompilacji to spełnianie zależności, a to można szybko dokonać przy pomocy Synaptic/Adept/apt-get. Ogólnie mówiąc, dzięki repozytoriom, instalacja programów i gier na Linux jest dużo prostsza niż na Windows.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

@Jabol:

Przeczuwałem, że tak odpowiesz. :)

A czepiłem się tylko stwierdzenia, że linux na każdym sprzęcie pójdzie... tylko zapomniałeś dodać co na takim starym crapie będzie mógł robić. Tutaj nie ma zmiłuj i dotyczy każdego os'a. Poza tym sprzęt Szymka zupełnie wystarczy do każdego wina prócz Visty, a żeś napisał tak jakby xp'ek mu się miał ciąć. :)

 

@Marmot:

No ba... W tym momencie powinienem wkleić tą sówkę z napisem "o rly". :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windows środowiska graficznego nie zmienisz

No jak to nie ! Nie słyszałeś o WindowBlind, albo chociażby o jakimkolwiek z tych wszystkich transformerów ?? xD Przecież w Windowsie® też można swobodnie edytować GUI, tak samo zresztą jak UI. Trzeba mieć tylko odpowiednie oprogramowanie i umiejętności :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spyro: a na linuxie zmienisz to bez umiejętności

Topic: polecam Ubuntu 7.04 sam z niego korzystam i jest super... niestety obecnie jesteś zmuszony pracować na ******* MS Windows Xp Prof. Edition.

 

ps. win32 ssie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...