Skocz do zawartości

PHP czy HTLM


Solmis

Rekomendowane odpowiedzi

post został zedytowany przeze mnie, bo poprzednia treść była głupia ;q

---

html razem z css i ew. javascripts daje ci możliwości stworzenia świetnego layoutu nie męcząc się zbytnio przy tym, a php - to potężna rzecz, nie będe się rozpisywał zanadto, bo się na tym nie znam :P

 

kurs html

kurs php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HTML to jest jedyny język do tworzenia stron www.

PHP to tak jakby wspomagacz, ten język na podstawie informacji (np: info z bazy mysql) generuje strone HTML

A wcale że nieprawda!

HTML to język opisowy, znaczy to, że stworzysz w nim tylko wygląd strony. Nie napiszesz skryptu logowania, księgi gości ani niczego innego :).

PHP to język skryptowy, wymaga serwera z obsługą PHP i nie generuje strony HTML tylko przerabia kod PHP w taki sposób że nie da się podejrzeć jego źródła (Bezpieczeństwo etc), potrafi komunikować się z bazami danych (Nie tylko mysql :]), operować na plikach i ogólnie jego składnia jest bardzo prosta, podobna do GML. W przeciwieństwie do HTML.

 

EDIT:

"da się" znać php bez html -> przecież php służy nie tylko do tworzenia stron, a przynajmniej tak donosi wikipedia tongue2.gif

Tak, co najwyżej napiszesz sobie tekst za pomocą echo :D. W PHP możesz ciekawie oprogramować witrynę, ale bez HTML to będzie przypominać białą stronę ze skrypatmi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytaj ze zrozumieniem black :P

 

cytat z wikipedii:

PHP może być używane nie tylko do tworzenia stron WWW. Jego modułowa budowa pozwala także na programowanie aplikacji z interfejsem graficznym (rozszerzenie PHP-GTK), a także na wykonywanie z linii poleceń (podobnie jak Perl i Python).
i o to mi chodziło, że jeśli php to nie tylko www.

 

ranma: wiem, że php jest głównie do tworzenia stron i ten topic jest o tym, ale dałem tą informacje tylko dlatego, bo blackmaul źle mnie zrozumiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

HTML - Język metadanych do opisu wyglądu strony www, interpretowany przez przeglądarkę czyli po stronie klienta

PHP - język skryptowy działający po stronie serwera. Nim generujesz HTML.

 

Nie możesz napisać strony w PHP nie znając HTML. Tak samo nie możesz kierować samochodem nie znając instrukcji jego obsługi.

 

Tak więc Solmis twoje pytanie powinno brzmieć tak:

"Czy tworzyć witrynę www statycznie przy użyciu samego html'a czy też może wzbogacić jej logikę poprzez wykorzystanie skryptów php?"

 

Pietrus:

Już się nie gorączkuj, gdyż php zostało stworzone w celu tworzenia witryn internetowych, a inne sposoby użycia poprzez CGI są głupie w obliczu znacznie lepszych alternatyw. Tak, masz rację, ale to jest temat o www. :)

 

btw. Całą logikę można spokojnie napisać w javascript. Ostatnio Tymonowi silnik Wiki: http://www.tiddlywiki.com/ stworzony całkowicie w HTML+Javascript. Zapisujemy na kompa pusty szablon (empty.html) i otwieramy w przeglądarce. Możemy tagować, dodawać nowe informacje itd. a wszystko jest zapisywane w tymże pliku html. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam coś, mianowicie kiedyś gdzieś pisało, że autorzy języku PHP, zakładali na początku, że język ma być normalnym do programowania, czyli podobnym do c++. Ranmus nie masz za wielkiej racji. Ponieważ autorzy mieli inne założenia na początku tworzenia PHP <_<. Więc tak, jest jeden język obsługujący strony, czyli HTML. Reszta np. ASP, PHP, JAVA generują kod HTML. Nie wliczając CSS (chociaż nie wiem do czego on się zalicza?). Mi się wydaje, że bez HTML nie ma stronki. Chociaż możemy napisać przykładowy kod PHP:

<?
echo('Hello World');
?>

Niby bez HTML, ale serwer PHP wygeneruje HTML. Proste? Dziękuje za uwagę myślę, że mnie zrozumieliście.

Pozdro,

Iv!n.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

iv!n: Nie masz racji, pomieszały się tobie języki chyba. Nie autorzy PHP a autor, to po pierwsze. A po drugie na samym początku były to zwykłe skrypty do dynamizacji www napisane w języku Perl. Autor je opublikował i zyskały one popularność do tego stopnia, że stworzył nowy język w tym celu -> PHP. Krótko mówiąc nie masz racji i nie zmuszaj mnie bym poszukał konkretów w necie. :)

 

EDIT:

O proszę, Wikipedia zawsze pomocna. Potwierdza moje słowa:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłeps, a według mnie, to właśnie bez PHP nic nie zrobi się w HTML ! Bo tak !

 

<wikipedia rox>

 

PHP to język skryptowy, wymaga serwera z obsługą PHP i nie generuje strony HTML tylko przerabia kod PHP w taki sposób że nie da się podejrzeć jego źródła (Bezpieczeństwo etc), potrafi komunikować się z bazami danych (Nie tylko mysql ), operować na plikach i ogólnie jego składnia jest bardzo prosta, podobna do GML. W przeciwieństwie do HTML.

 

Heh, no tak, czy PHP nie przypomina wam w nazwie BHP ?? xD To jakby coś podobnego, ale chodzi o zasady działania i ochrony pracy w sieci...

 

btw tymon:

PHP != HTML and PHP >= HTML

tak poprawnie.

 

xP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Spyro: Oczywiście, że PHP nie generuje samo w sobie HTML'a. To TY musisz zmusić PHP żeby tak zrobił poprzez napisanie odpowiednich skryptów. A poza tym PHP automatycznie generuje odpowiednie nagłówki HTTP i to wystarczy. Wszak HTTP to nie jest protokół zarezerwowany tylko dla HTML, ale i również do użytku na potrzeby XHTML, Flash, Xaml, applety .NET, java, ActiveX, Web Services, Soap, Streamowanie informacji i wiele wiele innych sposobów użycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Jak już nabijamy posty tak sobie dyskutując, to powiem, że też bym inaczej rozpisał wzór tymona, albo w ogóle inaczej zobrazował: Narysowałbym koło i nazwał je zbiorem PHP, a w jego środku jeszcze mniejsze koło - podzbiór HTML. ;P To tak jak z prostokątem i kwadratem -> "każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt jest kwadratem" czyli -> każdy zapis HTML można zapisać w pliku PHP i będzie interpretowany jako skrypt PHP, ale nie każdy zapis PHP jest zapisem HTML (<?php ... ?>).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spyro, uczyłeś się logiki? :P Przeczytaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Implikacja

 

I PHP nie obsługuje HTMLa, może nim tyko przedstawić wyniki w formie graficznej - tzn. wysłać odpowiedni ciąg znaków do przeglądarki która go później przetwarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Filar Społeczności

Już Ci to napisałem na gygy, ale nie mogłem się powstrzymać. Co to znaczy obsługa HTML? Ano odczytanie treści. A sprawą drugorzędną jest wygenerowanie wyglądu na postawie zaleceń w3 (bo nie wiemy kto ma odczytać zawartość, czy człowiek czy jakiś www crawler, któremu inne dane się podaje). W tym celu (odczycie struktury danych) przeglądarki www wykorzystują parser DOM. W PHP jedną z podstawowych bibliotek jest DOM Api. Jak myślisz do czego? :P Mając odczytane dane możesz sobie wygenerować stronę www za pomocą funkcji rysujących i zrzucić do pliku graficznego. Krótko mówiąc PHP obsługuje HTML w odczycie, natomiast generowanie wyglądu musisz sobie dopisać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam coś, mianowicie kiedyś gdzieś pisało, że autorzy języku PHP, zakładali na początku, że język ma być normalnym do programowania, czyli podobnym do c++

Dziwne, bo pierwsze rozwinięcie skrótu PHP brzmiało Personal Home Page, dopiero później zmieniono to na PHP Hypertext Preprocessor.

Niby bez HTML, ale serwer PHP wygeneruje HTML. Proste? Dziękuje za uwagę myślę, że mnie zrozumieliście.

Wpisując do pliku .html sam tekst, bez znaczników, dostaniesz taki sam efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...