Skocz do zawartości

Losowy Generator Mapy


Maciorex

Rekomendowane odpowiedzi

siemka

Teraz mam trudniejszy problem!

Otóż tworze Minecrafta w 2D (bo w 3D mi nie działa)

i tak.

Na roomie stawiałem obiekty i to okropnie zamula.

Brat mi powiedział że gdy by był losowy generator mapy to wtedy wcale by sie nie lagowało.

Wiecie jak to zrobić?

Bo kompletnie nie wiem jak to zrobić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra rada: złap brata za włosy i trzaśnij nim kilka razy o ścianę.

a serio: i tak będzie zamulać. tu chodzi o to byś rysował TYLKO to, co ma być widoczne. podziel scenę na segmenty, które będziesz ładował wchodząc kamerą w ich obszar na scenie, a kasował schodząc z ich fragmentu sceny. zaoszczędzisz tym i rysowania i zajmowanej pamięci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minecraft korzysta ze specjalnych generatorów szumu. Niełatwo coś takiego samemu napisać.

W Twoim wypadku wystarczy wygenerować dwie tablice: wysokości i klimatu. Jedna odpowiada za wysokość najwyższego klocka w danej kolumnie, a druga - za to, jakie klocki w danej kolumnie będą generowane. Gorzej z samym losowaniem wartości - poszukaj tutoriali na temat "Perlin noise" i "Gradient noise".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tworz tablicę dwuwymiarową gdzie tablica[0,0] to punkt spawnu.

Potem komórki tej tablicy trzeba wypełniać odpowiednimi wartościami wskazującymi jaki bloczek stoi na danym miejscu.

Do generowania spójnego terenu minecraft wykorzystuje szum Perlina tworząc "obraz chmury", by potem w ciemniejszych miejscach obszaru region jest wyższy i na odwrót.

W twoim przypadku wystarczy Jakaś koślawa funkcja. Potem im wyższa wartość przybierze funkcja tym wyższy argument tablicy będzie wypełniony trawą, niżej np. dać 4 bloczki ziemi, a dalej dawać kamień.

Na końcu trzeba to poskładać w całość za pomocą draw_map_tileset, czy jakoś tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...